Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ καταστήματος με πατάρι


nik

Recommended Posts

Μα είναι τραβηγμένο να θεωρήσουμε έναν χώρο παταριού θερμενόμενο επειδή επικοινωνεί μ' ένα μικρό άνοιγμα με το υπόλοιπο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 228
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το πράγμα με τα πατάρια έχει καταντήσει πολύ κουραστικό. Άλλα λέει ο ένας άλλα λέει ο άλλος. :evil:

 

Στις ερωτο - απαντήσεις στο www.buildingcert.gr λέει ότι σαν μέτρα (για αμοιβή ? για υπολογισμούς ?)...παίρνουμε ο,τι μετράει στην δόμηση ή είναι τακτοποιημένο. Πατάρια με παλιό ΓΟΚ όμως ίσα με το 1/2 της κάλυψης του καταστήματος ισογείου δεν μετράγανε στην δόμηση.

 

Από την άλλη στην ΤΟΤΕΕ 1 λέει ότι ψευδοροφές χωρίς μόνωση σε συνέχεια παταριών π.χ. δεν θεωρούνται διαχωριστικές επιφάνειες καθ'ύψος. Δηλαδή για τον όγκο λογικά πρέπει να πάρω ολόκληρο το ύψος, ισόγειο + πατάρι.

 

Το θέμα είναι αν χρειάζεται να βάλω το πατάρι στα μέτρα για τους υπολογισμούς. Δεν με ενδιαφέρει η αμοιβή την δουλειά θέλω να ξέρω πως να κάνω σωστά.

 

Σε άλλα ποστς εδώ κάποιοι ισχυρίζονται ότι αφού υπάρχει άνοιγμα πρέπει να θεωρούμε ενιαίο χώρο. Στα σεμινάρια για Εν. Επ. που είχα πάει το ίδιο μας λέγανε. Με την λογική ότι και η φευδοροφή δεν είναι διαχωριστική επιφάνεια ο χώρος είναι ενιαίος ακόμη και αν αγνοήσουμε το άνοιγμα.

Edited by nik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nik άλλο ψευδοροφή, που σωστά πρέπει να αντιμετωπίζεται σαν ενιαίος όγκος, και άλλο πατάρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πατάρι είναι από Ο/Σ και είναι ίσο με το 1/2 της επιφάνειας ισογείου. Στο υπόλοιπο 1/2 υπάρχει ψευδοροφή σε συνέχεια του παταριού ....ψιλοβατή χωρίς μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανααναφέρει σε άλλο thread αλλά συνεχίζω να έχω απορίες. (Έγινε μεταφορά των προηγούμενων μηνυμάτων σε αυτό το θέμα - miltos)

 

Στον ΓΟΚ 73' δίνοταν η δυνατότητα σε ισόγεια καταστήματα να δημιουργηθούν πατάρια επιφάνειας μέχρι το 1/2 της κάτοψης του καταστήματος και τα οποία δεν μέτραγαν στην δόμηση.

 

Είναι πάρα πολλά αυτά τα καταστήματα με τέτοια πατάρια. Τα συναντάω πολύ συχνά. Στις περισσότερες περιπτώσεις το υπόλοιπο 1/2 της κάλυψης στην στάθμη του παταριού καλύπτεται με ψευδοροφή συνήθως αμόνωτη (γαλάζια στο σχήμα) ενώ η χρήση του παταριού είναι βοηθητική όπως στο παρακάτω σχήμα.

 

 

Η επικοινωνία του κυρίως καταστηματος με το πατάτι γίνεται με μεταλλική σκάλα και υπάρχει έτσι ένα κυκλικό άνοιγμα στο δάπεδο του παταριού.

 

 

 

drawing1model.jpg

 

 

 

 

1) Η ΤΟΤΕΕ1 αναφέρει ότι αμόνωτες ψευδοροφές τις αγνούμε. Επομένως στην περίπτωση αυτή λογικά για τον όγκο λαμβάνουμε όγκο κατασ΄τηματος και παταριού. Δηλαδή A.κ. * (h.k. + h.π.) . Σωστά ?

 

 

2) Στα μέτρα εφόσον έχω και άνοιγμα και η ψευδορφή αγνοείται θεωρώ το πατάρι αποτελεί ενιαία θερμική ζώνη με το κατάστημα και αθροίζω τα μέτρα τους για τους υπολογισμούς μου και για την αμοιβή μου ? Στα σεμινάρια Εν.Επ/των στο ΙΕΚΕΕΜ ΤΕΕ αυτό μας είχαν πει να κάνουμε. Η χρήση όμως του παταριού είναι βοηθητική , δεν έχει κανένα μέσο θέρμανσης ή ψύξης, συνήθως δεν είναι δηλωμένο στην εφορία ή σε συμβόλαιο και ο πελάτης δεν το θέλει. Τι κάνουμε? Σαν θερμική επιφάνεια βάζουμε μόνο Α.κ. ή Α.κ. + Α.π. ?

 

3) Στην περίπτωση που το πατάρι αυτό συνεχίζει εις βάθος όπως το βλέπουμε (κάθετα στην οθόνη δηλαδή όπως κοιτάμε) και είναι πάνω από άλλο καταστήματα παράλληλα προς το δικό μας, στην ίδια πολυκατοικία, τα οποία στο ισόγειο τμήμα διαχωρίζονται αλλά σαν πατάρια είναι ενιαία βάζουμε στα μέτρα Α.κ. + Α.π.συνολικό ?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

1) Ναί απαραιτήτως. Είναι αδιαβατικό το δάπεδο Α.π. Ενιαία θερμική ζώνη κλπ

2) Για την αμοιβή λογικά Α.κ. εκτός αν το πατάρι ειναι ξεχωριστός όροφος. Εδώ δεν είναι στον ίδιο όροφο;

3) Άλλη ζώνη ως Μ.Θ.Χ. μέχρι εκεί που ξεκινάει η ιδιοκτησία του άλλου. 2 πιστοποιητικά θέλει ο ιδιοκτήτης; 1 πιστοποιητικό μάλλον με το ίδιο σκεπτικό του 1+2 και για τα 2 καταστήματα εαν είναι της ίδιας ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

@nik

2). Σαν θερμική επιφάνεια: Α.κ. + Α.π.

3). Ένα πιστοποιητικό και για τα δύο καταστήματα μαζί θεωρώ πως πρέπει να βγει. Αφού στην ουσία, επικοινωνούν κανονικότατα. Τώρα γιατί δεν διαχωρίστηκε με τοίχο, το πατάρι σε δύο τμήματα, τρέχα γύρευε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το (2) τελικά λέτε να βάζουμε και το πατάρι στα μέτρα. Άλλοι μου λένε να το βάζω σαν ΜΘΧ.

 

 

Μπορείτε να μου πείτε που γράφει ο ΚΕΝΑΚ ότι όταν υπάρχει άνοιγμα μεταξύ δύο χώρων τότε οι χώροι αυτοί αντιμετωπίζονται σαν ενιαία θερμική ζώνη ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει πουθενά με αυτή τη διατύπωση. Αν θες πάρε δύο θερμικές ζώνες. Αλλά διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ τους δεν θα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.