Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για νέο σπίτι


fotioskats

Recommended Posts

καλημερα. δεν εχω επαγγελματικη σχεση με τον χωρο. φτιαχνω ενα σπιτι εκτος αθηνων και θελω μια μεγαλη βοηθεια οσον αφορα τα ηλεκτρολογικα.

συγκεκριμενα...

το εμβαδον του σπιτιου ειναι 45τ.μ. σε οικοπεδο 1 στρεμ.

οι συσκευες ...κουζινα με τις παρελκομενες συσκευες (βραστηρας κλπ)

πλυντηριο ρουχων

πλυντηριο πιατων

θερμοσιφωνας ηλιακος

συσκευες (τηλεοραση,υπολογιστες κλπ)

μπαρμπεκιου

 

πριζες εσωτερικες και εξωτερικες σε μπαρμπεκιου και υποστεγο το ιδιο και λαμπες.

 

τα ερωτηματα μου ειναι..

μονοφασικο ή τριφασικο ρευμα;

το καλωδιο παροχης μου ειπαν οτι αυτο ειναι που κοστιζει...αν ναι που μπορω να το παρω ο ιδιος ωστε να το παρω φθηνοτερα;σε ποια καταστηματα;

τι θα πρεπει να προσεξω σε μια νεα ηλεκτρολογικη εγκατασταση;

επισης μου ειπαν και για εγκατασταση κολωνας...ποσο στοιχιζει;

η δεη τι κοστος θα εχει;

 

Το παρόν κλειδώνεται με τις επισημάνσεις του συναδέλφου didonis

και για άλλους ευνόητους λόγους.

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
αιτιολογία κλειδώματος
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ηλεκτρολογος... Μονοφασικο θα ελεγα... Το τριφασικο ειναι υπερβολη...

 

Τωρα το καλωδιο παει με το μετρο...Και αναλογα με το παχος και τι παροχη ειναι απο οσο γνωρισω..

 

Εκει κοντα δεν εχει αλλα σπιτια???

 

Θα κανει η ΔΕΗ προεκταση του δικτυου ωστε να σε δωσει ρευμα? αν ναι αυτο τιο χρεωνεσαι ολο εσυ...( δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που το χρεωθεις ολο εσυ και ερθει διπλα σου ο αλλος και χτισει αμα θα πληρωσει τιποτα αυτος μετα σε σενα...)

Link to comment
Share on other sites

...

φτιαχνω ενα σπιτι

...

Αφού κτίζεις τώρα η Οικοδομική Άδεια που έχεις βγάλει για το σπίτι σου έχει και υπεύθυνο επιβλέποντα μηχανικό για τα μηχανολογικά.

Σου συνιστώ να συνεργαστείς μαζί του, πιθανά αναθέτοντας του να σου κάνει μια πρόσθετη μελέτη εφαρμογής για τα ζητήματα που θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι εχει κτιστει....αλλα ειναι χωρις ρευμα λογω αυθαιρετου και διακανονιζεται τωρα.

τι με συμβουλευετε να κανω;

επισης γνωριζεται καποια καταστηματα να πετυχω καλες τιμες;

 

 

επισης ξεχασα και το κλιματιστικο......

Edited by fotioskats
Link to comment
Share on other sites

πάλι σου συνιστώ να συνεργαστείς με κάποιον μηχανικό στην περιοχή και να σε κατευθύνει σωστά και τεκμηριωμένα αφού θα έχει την πλήρη εικόνα του κτιρίου σου.

Για να μη υποχρεωθείς να " διακανονίζεις " και αυτά στο μέλλον.

Καλο είναι να μη παίζεις με τον ηλεκτρισμό, ενίοτε είναι και θανατηφόρος και δεν "διακανονίζεται" με τίποτα.

 

Επίσης δεν επιτρέπεται από τους κανόνες αυτού του φόρουμ να κάνουμε έμμεση διαφήμιση σε καταστήματα, προτείνοντας κάποια.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το καλώδιο μία φορά το ρίχνεις θα το ρίξεις τριφασικό, άσχετα αν επιλέξεις μονοφασικό ρολόι οι ανάγκες σου μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον και είναι κρίμα να πληρώνεις το καλώδιο δεύτερη φορά. (για 45 τετραγωνικα το μονοφασικό είναι οκ, απλά μπορεί σύντομα να μεγαλώσεις το σπίτι :P )

 

Εγώ δεν θα πρότεινα να πας σε μηχανικό αφού αυτό που ζητάς μπορεί να στο απαντήσει και ο εγκαταστάτης σου.

 

Όσο για το καλώδιο και ο εγκαταστάτης σου φθηνά το παίρνει δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον το σπίτι σου είναι αυθαίρετο,δεν έχεις ήδη αναθέσει σε μηχανικό να στο νομιμοποιήσει?Φαντάζομαι πως ναι,για να βρίσκεσαι τώρα στη διαδικασία της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.Όπως σου συνιστά και ο Didonis καλό θα είναι λοιπόν να συνεργαστείς με τον μηχανικό σου,ο οποίος θα σε κατευθύνει σωστά και τεκμηριωμένα αφού θα έχει την πλήρη εικόνα του κτιρίου σου.

Για την κατασκευή της εγκατάστασης θ' απευθυνθείς σε αδειούχο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη στον οποίο θα εξηγήσεις του τι ακριβώς θέλεις σε παροχές και ποιότητα υλικών.Η προσφορά που θα σου δώσει θα περιλαμβάνει και την αξία των απαραίτητων υλικών με τον φπα τους.

Δεν θα περιλαμβάνει πιθανότατα τους πριζοδιακόπτες καθώς και τον φπα της εργασίας.

Καλό θα είναι λοιπόν να πάρεις 2-3 προσφορές από ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες,ώστε να καταλήξεις όχι απαραίτητα στον φτηνότερο αλλά σε αυτόν που θα σου φανεί πιό αξιόπιστος,ποιοτικότερος και λογικός στις τιμές του.

Με όποιον και ότι και αν συμφωνήσεις απαραιτήτως θα τα κάνετε και γραπτώς.Επίσης να διευκρινήσεις ότι στην προσφορά θα περιλαμβάνονται:

1)Oι απαραίτητες καλωδιώσεις για την υλοποίηση της εγκατάστασης

2)Η γείωση

3)Ο πίνακας με τους ασφαλοδιακόπτες του

4)Η κεντρική παροχή από την χελώνα της ΔΕΗ ώς τον πίνακα

5)Τα πιστοποιητικά (ΥΔΕ) προς τη ΔΕΗ

6)Ο φπα των υλικών

7)Η τοποθέτηση (όχι αγορά) των πριζοδιακοπτών

Τέλος όσον αφορά την παροχή,σου συνιστώ με χίλια να βάλεις τριφασικό και μάλιστα τη Νο 2 (25kVA) αφού οι ενεργειακές ανάγκες ενός σύγχρονου σπιτιού αυξάνονται αλματωδώς!Το μονοφασικό είναι πιθανόν να σε ''κρεμάσει'' σε μία απόφασή σου π.χ. να τοποθετήσεις θερμοπομπούς για θέρμανση.Το δε κόστος κολώνας δεν είναι σταθερό,έχει μικρές διαφορές από περιοχή σε περιοχή λόγω διαφορών στις εργολαβικές συμφωνίες με τη ΔΕΗ.Χονδρικά υπολόγισε 800-1200€ ανά κολώνα.

Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως,είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σύντομα θα έχεις και πιό υπεύθυνες απαντήσεις από τους ηλεκτρολόγους του forum....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.