Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Σωστά, υπάρχει και το θέμα της παλαιότητας αν και προσωπικά το χειρίζομαι πλέον με αεροφωτογραφίες για να έχω το μυαλό μου ήσυχο.

Όταν συζητώ με κάποιον ενδιαφερόμενο του προσθέτω και το κόστος των Α/Φ (όπου και εάν υπάρχουν) στο συνολικό του πρόστιμο και δεν προτίθεμαι να ρισκάρω τη δήλωσή του για 45 επιπλέον ευρώ.

Υπάρχουν ωστόσο και οι περιπτώσεις που δεν καλύπτονται από Α/Φ. Εκεί η αλήθεια είναι πως πάμε ακόμα στα τυφλά.

 

p.s. O ΙΑΣΟΝΑΣ ήταν πιο άμεσος από εμένα στην απάντηση... 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κυριοι, σχετικα με τη τακτοποιηση και τη τοποθετηση φωτοβολταικων σε κατοικια με αυθαιρετο τμήμα. Η ΔΕΗ ( με το εγγραφο 14364) ζηταει μια βεβαιωση απο τη πολεοδομικη αρχη οτι στο κτισμα μπορει να εγκατασταθει φωτοβολταικο συστημα. Αυτη λέει τα εξης " ενδιαφερόµενος θα προσκοµίζει την βεβαίωση του ΤΕΕ µε συνηµµένα σχέδια κάτοψης και τοµής σε κλίµακα 1:100 στα οποία σηµειώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4014/11 και υπεύθυνη δήλωση του µηχανικού ότι τα ίδια σχέδια θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστηµα όταν ενεργοποιηθεί, ενώ στην αίτησή του θα περιγράφει µε σαφήνεια την επιφάνεια της αυθαιρέτου κατασκευής η οποία θα πρέπει να συµπίπτει µε την αναφερόµενη στη βεβαίωση του ΤΕΕ. " Ο μηχανικος μου λεει οτι δεν μπορει να προχωρησει επειδη δεν εχουν διευκρινιστει καποιες λεπτομερειες για τη Β φαση και ετσι δεν μπορω να παρω τη πολυποθητη βεβαιωση. Εσας σας εχει τυχει αναλογη περιπτωση, περιμενετε διευκρινισεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφε έχω απογοητευτεί...πολύ ταλαιπωρία και η αμοιβή αντιστρόφως ανάλογη. Προσωπικά έκανα γενναία έκπτωση για τακτοποίηση αυθαιρέτου διότι δε μπορώ να μπώ στη διαδικασία κάθε φορά να ακούω όχι είναι πολλά..κτλ κτλ...μακάρι να καταφέρω να βρω δουλειά σε κανένα γραφείο διότι η κατάσταση είναι πλέον τραγική.

Link to comment
Share on other sites

Τα σχέδια κάτοψης και τομής είναι ξεκάθαρο πως συντάσσονται, οι οδηγίες έχουν βγει και δε νομίζω να περιμένει κάποιος οτιδήποτε επιπλέον σχετικά με τα σχέδια.

Θεωρώ πως ο συνάδερφος μηχανικός δεν έχει να φοβάται κάτι.

Τα "σκοτεινά" σημεία βρίσκονται αλλού..

 

Εγώ συνάδελφε έχω απογοητευτεί...πολύ ταλαιπωρία και η αμοιβή αντιστρόφως ανάλογη. Προσωπικά έκανα γενναία έκπτωση για τακτοποίηση αυθαιρέτου διότι δε μπορώ να μπώ στη διαδικασία κάθε φορά να ακούω όχι είναι πολλά..κτλ κτλ...μακάρι να καταφέρω να βρω δουλειά σε κανένα γραφείο διότι η κατάσταση είναι πλέον τραγική.

Έτσι είναι...λίγο πολύ όλοι ρίξαμε τις αμοιβές μας σε κάποιες υποθέσεις και τώρα το μετανιώνουμε.

Ωστόσο εξακολουθώ να βλέπω αισιόδοξα, πλέον γνωρίζουμε τι ακριβώς χρειάζεται κάθε μελλοντική υπόθεση και μπορούμε να εκτιμήσουμε καλύτερα την αμοιβή μας...και εάν φαινόμαστε ακριβοί σε κάποιον και χάσουμε τη δουλειά, θα ξέρουμε ότι δεν αξίζει να την αναλάβουμε για ψίχουλα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εφω σημερα προσπαθω να μπω για πρωτη φορα για να στειλω αρχεια

 

παταω το θαυμαστικό

και δεν κανει τιποτα

 

εχει πεσει το συστημα??

 

διαβασα και τις οδηγιες του ΤΕΕ και δεν βλεπω να κανω κατι λαθος

μηπως πρεπει να κλικαρω πουθενα αλλου πρωτα?

Link to comment
Share on other sites

ναι τα διαλεξα

 

μαλλον κατι τρεχει με το δικτυο

γιατι σε διπλα γραφειο δουλευει

 

ευχαριστω

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

πριν καμια εβδομαδα ειχα εκφρασει μια απορια γιατι να ανεβασω στο συστημα τομες και οψεις απο τη στιγμη που δεν μου τα ζηταει σαν απαιτουμενα σχεδια για την πληροτητα το συστημα. Η απαντηση ηταν το λεει το αρθρο 24 του 4014. Ολες τις μερες βεβαια συνεχιζε να με τρωει το ερωτημα πως ειναι δυνατον το συστημα να ειναι ανακολουθο του νομου. Αν τα απαιτησουν θα τα ανεβασω, αλλιως μονο τα απολυτως απαραιτητα. Ωσπου επεσα πανω στην εγκυκλιο σημερα η οποια παυει το τροπο υποβολης του αρθρου 24 διοτι στο αρθρο 24 παρουσιαζοταν η υποβολη φακελου στην πολεοδομια και οχι ηλεκτρονικα.

 

ΥΠΕΚΑ - ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 13 - Διευκρινιστικές Οδηγίες για την Εφαρμογή του Ν. 4014/2011

 

ΕΝΟΤΗΤΑ Α - ΙΙ - ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 4.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΤΕΕ, στις οδηγίες που έχει εκδώσει, θεωρεί τις κατόψεις και τις τομές υποχρεωτικες για την ολοκλήρωση της β' φάσης

 

S;ymfvna

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Είναι ΚΑΙ απαίτηση του ίδιου του 4014, στον οποίο αναφέρεται ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ και δεν χωράει καμία απολύτως αμφιβολία!

Το μόνο "ερωτηματικό" είναι αν θέλει η τομή σχεδίαση σε κλίμακα 1:50 ή 1: 100....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.