Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

Το συγκεκριμένο είναι αδύνατο να καταργηθεί. Όλα τα υπόλοιπα μπορεί....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έδωσα μέσα από civil αμοιβή αυθαιρέτου αλλά τα έχω κάνει μαντάρα....Το έργο βρίσκεται σε <Ενδιάμεση υποβολή>, και έχω εκδόσει εντολή πληρωμής.Ερώτηση: Μπορώ να το αφήσω αυτό το Α/Α έργου χωρίς να το συνεχίσω, και να πάρω άλλο Α/Α έργου για το ίδιο αυθαίρετο με διορθωμένες αμοιβές?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν θέλεις να διαγράψεις κάποια εργασία, μπορείς να διορθώσεις τις υπάρχουσες στο ίδιο έργο.

Διαφορετικά φτιάξε καινούριο έργο.

Link to comment
Share on other sites

α)Έδωσα πάλι κατευθείαν στο σύστημα τις εργασίες και πήρα το σωστό αποτέλεσμα. Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια.

β)Σχετικά με την υποβολή σχεδίων στο σύστημα αυθαιρέτων: Διάβασα τα προηγούμενα topic που έχουν συζητηθεί.'Ομως έχω απορία για την υπογραφή και την σφραγίδα που πρέπει να βάλω στα υπάρχοντα ψηφιοποιημένα αντίγραφα. Δηλαδή πρέπει το ίδιο σχέδιο να το ψηφιοποιήσω 2 φορές? Πάει τμήμα των αμοιβών μας.... Συνάδελφος, ανέφερε ότι υπογραφή και σφραγίδα τα έχει σε bmp μορφή και σε pdf για τα έγγραφα και τα τοποθετεί. Τι νόημα έχει η υπογραφή και η σφραγίδα, όταν μπαίνω μόνο εγώ με τους κωδικούς μου που με ξέρει το ΤΕΕ????

Link to comment
Share on other sites

Τι νόημα έχει η υπογραφή και η σφραγίδα, όταν μπαίνω μόνο εγώ με τους κωδικούς μου που με ξέρει το ΤΕΕ????

Εάν δώσεις το αρχείο σε ηλεκτρονική μορφή σε οποιονδήποτε και εκείνος το εκτυπώσει, καλό είναι να υπάρχει κάπου η σφραγίδα και η υπογραφή σου.

Προσωπικά αναγράφω και τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης σε κάθε σχέδιο, ο οποίος έμμεσα προσδιορίζει το μηχανικό.

Ίσως όλα τα παραπάνω να είναι περιττά αλλά δεν κοστίζουν και τίποτα...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καλοί θα ήταν όλοι αυτοί που ζητούν για την ολοκλήρωση τα δικαιολογητικά της β' φάσης, να μας είχαν κατατοπίσει εξαρχής τι ζητούν σε κάθε έγγραφο ή και σχέδιο χωρίς να ψαχνόμαστε έτσι..... Τώρα ό,τι θέλει ο καθένας κάνει. Πάντως πάλι καλά που υπάρχει και αυτό το site...Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Αν και λίγο καθυστερημενα προσπάθώ να ετοιμάσω δικαιολογητικά (σχειδα κτλ) για Β Φάση Αυθαιρέτων και ότι και αν εχω διαβάσει (νομο- εγκυκλίους - οδηγιές κτλ.) άκρη δν μπορώ να βγάλω και όσους ρωτάω ή δεν ξέρουν ή δεν έχουν αρχίσει.Και εχω πελάτη πιεστικό κ δεν μπορώ να το αγησω ..όπως μου συνητστουν αρκετοι.Θέλω αν μπορει κάποιος να μεβοηθήσει σε 2-3 αρχικεσ απορείες που έχω :

1.Υποβάλω κατόψεις καινούργιες 'η εγκεκριμένες με πινακάκι κ σημειωση των αυθαιρεσιών (σγαργιδα- υπογραφη μηχανικου)?

2.Διάγραμμα κάλυψεις εγκεκριμμένο με σημειση των αυθαιρεσιών?

3.τομη εγκεκριμμένη ή καινούργια σε 1:100

4.Αν έχω 5οροφη πολ/κατοικια κ η αυθαιρεσιά μου ειναι στον 5ο πρέπει να κάνω τομή για όλη ή μονο για τον οροφο που με ενδιαφέρει?

5.Αν έχω εκδόσει άδεια μετά τη ρύθμιση , μπορώ να υποβάλλω τα καινουργία?Πρέπει να υποβάλλω και τα παλιά??

Οι ερωτησεις μου μπορει να είναι παιδαριωδεις ή να δηλώνουν αγνοια αλλά ειναι ενταλώς χαμένη στο άγνωστο.

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

1.Υποβάλω κατόψεις καινούργιες 'η εγκεκριμένες με πινακάκι κ σημειωση των αυθαιρεσιών (σγαργιδα- υπογραφη μηχανικου)?

2.Διάγραμμα κάλυψεις εγκεκριμμένο με σημειση των αυθαιρεσιών?

3.τομη εγκεκριμμένη ή καινούργια σε 1:100

4.Αν έχω 5οροφη πολ/κατοικια κ η αυθαιρεσιά μου ειναι στον 5ο πρέπει να κάνω τομή για όλη ή μονο για τον οροφο που με ενδιαφέρει? OXI

5.Αν έχω εκδόσει άδεια μετά τη ρύθμιση , μπορώ να υποβάλλω τα καινουργία?Πρέπει να υποβάλλω και τα παλιά?? ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.