Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φάση Β' Αυθαιρέτων: Προσαρµογές στο σύστηµα δηλώσεων και βεβαιώσεων


Recommended Posts

 

1.Υποβάλω κατόψεις καινούργιες 'η εγκεκριμένες με πινακάκι κ σημειωση των αυθαιρεσιών (σγαργιδα- υπογραφη μηχανικου)?

2.Διάγραμμα κάλυψεις εγκεκριμμένο με σημειση των αυθαιρεσιών?

3.τομη εγκεκριμμένη ή καινούργια σε 1:100

4.Αν έχω 5οροφη πολ/κατοικια κ η αυθαιρεσιά μου ειναι στον 5ο πρέπει να κάνω τομή για όλη ή μονο για τον οροφο που με ενδιαφέρει? OXI

5.Αν έχω εκδόσει άδεια μετά τη ρύθμιση , μπορώ να υποβάλλω τα καινουργία?Πρέπει να υποβάλλω και τα παλιά?? ΝΑΙ

 

 

Kαλά  Ιάσωνα .......μας τρέλλανες !!!  που πάει το όχι στην 4 και το ναι στην 5 ?     :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 433
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

με συγχωρειτε συναδελφοι, ισως ειμαι ανενημερωτος αλλα ανοιξε το συστημα υποβολης των αρχειων και σχεδιων της β φασης??γιατι απο οτι βλεπω στη φορμα του ΤΕΕ το αντιστοιχο εικονιδιο ειναι ανενεργο..με τα σχεδια θα μεινουμε απο οτι δειχνει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρειτε συναδελφοι, ισως ειμαι ανενημερωτος αλλα ανοιξε το συστημα υποβολης των αρχειων και σχεδιων της β φασης??γιατι απο οτι βλεπω στη φορμα του ΤΕΕ το αντιστοιχο εικονιδιο ειναι ανενεργο..με τα σχεδια θα μεινουμε απο οτι δειχνει το πραγμα.

 

Το σύστημα έχει ανοίξει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Για να ενεργοποιηθεί θα πρέπει να δηλώσεις αριθμό ορόφων.

 

Και κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και έστω και ανεβάζουμε όλα τα απαιτούμενα, και δείχνει υπολειπόμενα αρχεία μηδέν. Μετά τι κάνουμε? Το έχει φτάσει κανείς εκεί?Το αφήνουμε έτσι? Ξανά υποβολή?Σημ.Ειναι σε οριστική υποβολή η υποθεση

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, επειδή τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι με το ανέβασμα των σχεδίων, μου έχουν προκύψει μερικές απορίες…  Ξέρω ότι έχουν συζητηθεί και άλλες φορές και ζητάω την κατανόηση και τη βοήθεια σας…

1. Τις κατόψεις και τομές δεν τις έχει τσεκαρισμένες ως προς την πληρότητα. Τις ανεβάζουμε κανονικά στο πεδίο τους?

2. Τεχνική έκθεση χρησιμοποιούμε την ίδια από το πεντασέλιδο? Μπορούμε εδώ να υποστηρίξουμε την παλαιότητα που επικαλείται ο ιδιοκτήτης?

3. α. Αν στο Ε9 δεν φαίνεται η ιδιοκτησία που τακτοποιούμε τι γίνεται? Το υποβάλλουμε?

    β. Αν ιδιοκτήτης είναι μία εταιρεία π.χ. Ο.Ε. που δεν έχει υποχρέωση υποβολής Ε9 και δεν υπάρχει Ε9 τι ανεβάζουμε?

4. Τι ανεβάζουμε στο πεδίο Αμοιβή μηχανικού/Εισφορά ΤΕΕ? Αφού δεν τα έχω καταθέσει στην Εθνική και δεν έχω πληρώσει υπέρ ΤΕΕ… Μήπως την Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών που κόψαμε?

5. Ούτε το ΦΕΜ είναι τσεκαρισμένο. Δεν απαιτείται? Το ανεβάζετε?

6. Για να ανοίξει το πεδίο του Η/Μ πρέπει πρώτα να εισαχθεί στην ομάδα εργασίας?

7. Μέγιστος αριθμός ορόφων είναι όλου του κτιρίου άσχετα αν εμείς τακτοποιούμε μία ιδιοκτησία σε κάποιον συγκεκριμένο όροφο? Η πυλωτή προσμετράται σαν όροφος ενώ το υπόγειο όχι?

8. Το Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου σε ποιο πεδίο το ανεβάζουμε?

9. Υπάρχει κάτι άλλο σοβαρό που θα πρέπει να προσέξω και πιθανώς μου διαφεύγει?

Αν κάποιος συνάδελφος έχει τη διάθεση και το χρόνο να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων… Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, το λέει ο νόμος.

2) Εγώ βάζω την ίδια... και στις 2 υποστηρίζεις την ΥΔ του ιδιοκτήτη.

3) Το Ε9 ΠΡΕΠΕΙ να έχει το ακίνητο (δλδ το "οικόπεδο") ασχέτως εάν δεν εμφανίζεται το "κτήριο".

4) Πλέον εγώ ανεβάζω την εγκύκλιο που λέει ότι το 2% ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ!!!

5) Το ανεβάζω όοοοταν το πληρώνω (το πληρώνω μέσα στο οικονομικό έτος εννοείται).

6) Πρέπει να έχεις επιλέξει χρήση που απαιτεί Η/Μ και να έχει μπει ειδικότητα που μπορεί να το υπογράψει. (πχ εγώ ως ΑΜ δεν μπορώ)

7) Ναι, βάζεις όλη την οικοδομή + την πυλωτή (ή το ισόγειο) , αλλά ΟΧΙ το υπόγειο.

8-) Στο δικό του πεδίο, απλά για να "ανοίξει" πρέπει να έχεις βάλει ορόφους και να έχεις επιλέξει τη κατηγορία έχεις.

 

9) Να μην κάψεις το σκάνερ σου καλοκαιριάτικα!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, αν η β' φάση λήξει στις 30.9 τότε εξυπακούεται ότι, πρέπει να έχουμε πληρώσει τα ΦΕΜ (μέχρι τότε) για να έχουμε τη δυνατότητα να τα ανεβάσουμε.

 

Και που θα βρούμε τα λεφτά που τα έχουμε ...φάει!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.