Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πνευματικά Δικαιώματα


chris_anst

Recommended Posts

Παρακαλώ να μην παρουσιάζετε ότι κατέχετε συντεταγμένες ή οτιδήποτε άλλο προστατεύεται από τη νομοθεσία περι πνευματικών δικαιωμάτων. Υπάρχουν ποινικές ευθύνες και μη νομίζετε ότι δεν μπορούν να βρουν ποιος είστε.

Επίσης με αυτές τις συμπεριφορές μπορεί στο μέλλον να υπάρξει πρόβλημα με το φόρουμ. Καταλαβαίνω ότι όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε αλλά κάντε το με άλλον τρόπο.

 

Από δω και στο εξής κάθε νέο topic με θέμα ανταλλαγής συντεταγμένων τριγωνομετρικών ΓΥΣ ή φύλλων χαρτών θα διαγράφεται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε συγνώμη. Δεν ήξερα απλά ήθελα να βοηθήσω.

Προς θεού δεν θέλω να υπάρξει πρόβλημα με το forum.

Δεν ξέρω τώρα και πως να το σβήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες chris-anst, κάτι θα ξέρεις παραπάνω (από μένα τον μηχανολόγο). Αλλά πού λέει ότι η καταγραφή και διατήρηση αρχείου συντεταγμένων υπόκειται σε πνευματική ιδιοκτησία; Εκτός και αν μιλάμε για αντιγραφή αρχείου από άλλη πηγή. Αλλά στην περίπτωση αυτή πώς μπορεί να αποδειχτεί ότι η δημιουργός του αρχείου δεν είναι ο ίδιος ο κάτοχος;

 

Θέλεις να μας διαφωτίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο Chris_anst μίλησε, ορθώς, για στοιχεία που χορηγούνται από τη ΓΥΣ (Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού). Όταν λοιπόν αγοράζεις στοιχεία από τη ΓΥΣ π.χ. 5000ρο γράφει με μπλε σφραγίδα πάνω δεξιά ποιος είναι ο νόμιμος κάτοχος του αντιγράφου του χάρτη, πως το προιόν πρέπει να χρησιμοποηθεί αποκλειστικά για τη χρήση που ζητήθηκε κ.λπ. Τώρα αν στη ζούλα κυκλοφορούν - ανταλάσσονται ηλεκτρονικά στοιχεία της ΓΥΣ αυτό είναι σαφώς παράνομο.

 

Αν τώρα εγώ ως ιδιώτης μελετητής έχω ιδρύσει δικό μου δίκτυο (με δικές μου μετρήσεις και επιλύσεις ) ε τότε ναι κανείς δεν με δεσμεύει να δίνω αβέρτα - κουβέρτα ότι έχω και δεν έχω...

 

Αυτά τα ολίγα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει κυκλοφορήσει αρχείο με όλα τα τριγωνομετρικά της Ελλάδας.... τι λέμε τώρα;

 

Οι χάρτες 1:5000 είναι σίγουρα πνευματική ιδιοκτησία αλλά οι συντεταγμένες των τριγωνομετρικών; Μπορεί οποιοσδήποτε να τις έχει από άλλη πηγή!

Link to comment
Share on other sites

Οι συντεταγμένες των τριγωνομετρικών είναι είδος προς πώληση από τη ΓΥΣ. Θεωρητικά σε κάθε εργασία τοπογραφική με εξάρτηση (και αυτό συμβαίνει πάντα σε μελέτες δημοσίου) θα πρέπει να υπάρχει τιμολόγιο αγοράς τους.

Επομένως προφανώς η δωρεάν ανταλάγή τους δεν είναι νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?

Αυτά τα τριγωνομετρικά δεν είναι επί του εδάφους?

Αν είναι, έχοντας 3-4 γνωστά από παλιά, δεν μπορώ να βρω συντεταγμένες των άλλων?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί προφανώς οι συντεταγμένες που θα "προσδιορίσεις" δεν θα ταυτίζονται με τις τιμές που δίνει η ΓΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν λέμε ότι κάποιος έχει τα "πνευματικά δικαιώματα" επί ενός προϊόντος δε σημαίνει απαραίτητα ότι απαγορεύεται η διακίνηση αυτού.

Μπορεί να απαγορεύεται η πώληση του προϊόντος προς τρίτους. Είναι δυνατόν όμως να επιτρέπεται συνήθως υπό κάποιους όρους.

Μπορεί να απαγορεύεται ακόμα και ο δανεισμός έναντι αντιτίμου ή μη, ακόμα και η δωρεάν παραχώρηση προς τρίτους.

Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να εμφανίσεις το προϊόν ως δικό σου και όταν το χρησιμοποιείς πρέπει να αναφέρεις ποιανού είναι, ποιος έχει δηλαδή τα πνευματικά δικαιώματα αυτού.

Το τι ακριβώς ισχύει εν προκειμένω με τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ δεν το γνωρίζω. Γνωρίζει κάποιος αν η ΓΥΣ απαγορεύει ρητά την αναδημοσίευσή τους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.