Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πνευματικά Δικαιώματα


Recommended Posts

Είναι δυνατόν να συζητάμε άν μπορούμε να αγοράσουμε ένα βιβλίο, να το "βγάλουμε" φωτοτυπίες και εν συνεχεία να το πουλήσουμε, ή να το διαθέσουμε δωρεάν;

Φαίνεται πως στη χώρα μας είναι ( κι' αυτό ! ).

Σε συζήτηση που είχα με νέο συνάδελφο σχετικά με πλήθος προγραμμάτων Η/Υ που διέθετε, μου εξήγησε οτι στη Σχολή διαθέτουν και χρησιμοποιούν οποιοδήποτε λογισμικό, παράνομα, χωρίς να έχουν πληρώσει δηλαδή τα σχετικά δικαιώματα στον κατασκευαστή του.

Αυτή δε η τακτική είναι στο πλαίσιο του " πανεπιστημιακού ασύλου !!! " όπως μου εξήγησε.

Διαβάζω δε, κατά κανόνα, σε σχόλια πολλών συναδέλφων, προτροπή για χρήση του AutoCAD, σε εφαρμογές τοπογραφίας. Είναι επιστημονικά τουλάχιστον λάθος η χρήση λογισμικού σχεδίασης σε τοπογραφικές εφαρμογές. Υπάρχουν αρκετά κατάλληλα προγράμματα για τοπογράφους, ευτυχώς, και φυσικά κοστίζουν.

( Και το AutoCAD κοστίζει, αλλά φυσικά αποκτάται εύκολα σε παράνομα αντίγραφα ).

Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε επιτέλους σωστοί επαγγελματίες. Η Ελλάδα δεν είναι πιά μια απομωνομένη χώρα, με τους δικούς της νόμους που κάνει ότι θέλει. Αποτελούμε, θέλουμε -δε θέλουμε, μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πράγμα που μεταξύ άλλων συνεπάγεται την ελεύθερη μετακίνηση επαγγελματιών στα κράτη - μέλη της. Και ας μην νομίζουμε οτι το ΤΕΕ ή οποιεσδήποτε άλλες "ομπρέλες" θα προστατεύουν "επαγγελματίες" που δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις προδιαγραφές των εργασιών.

 

Ας μου συγχωρεθεί το παραπάνω "κήρυγμα", δεν το συνηθίζω, αλλά κάπου - κάπου χρειάζεται λίγη "ομφαλοσκόπιση", για να ξέρουμε που πάμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν την καταλαβαίνω τη δημοσίευση αυτή Βασίλη.

ποιος το λέει ότι το autocad είναι επιστημονικά λάθος σε τοποφραφικές εφαρμογές?

ίσα -ίσα το αντίθετο.

αν είσαι σωστός επαγγελματίας και καλός επιστήμονας λύσε την όδευση με το χέρι ή φτιάξε

μόνος σου ένα excelφυλλο και απλά σχεδίασε τη

οι μηχανικοί του παρελθόντος είχαν λογισμικό τοπογραφίας?

 

είναι η δεύτερη δημοσίευση σου για το autocad και ελπίζω να μην κρύβει κάποια σκοπιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα παρατηρουσα σαν ΑΤΜ οτι μακάρι να έρθουν απο ΕΕ τοπογράφοι να δουλέψουν στην ελλάδα μήπως μάθει η Ευρώπη τα χάλια μας και τα διορθώσουμε κάποτε. Να δώ εναν γερμάνο τοπογράφο να διεκπεραιώνει τοπογραφικό στο σχέδιο πόλεως του τόπου μου και τι στον κόσμο....

υγ: ξέρω οτι μιλας για μελέτες και δεν υποβιβάζω τα λεγόμενα σου

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να μην εξηγείς γιατί θεωρείς επιστημονικά λάθος την χρήση autocad σε τοπογραφικές αποδόσεις...Το ζήτημα "επιστημονικότητας" (ας μου επιτραπεί η λέξη) των τοπογραφικών στην ελλάδα δεν είναι,για μένα,θέμα σχεδιαστικού λογισμικού αλλα μιας γενικότερης αντίληψης για το επάγγελμα μας... (Ας έρθουν οι ευρωπαίοι να δουν ελληνικά λογισμικά που για να κάνεις trim θες 10 εντολές :) :))

Link to comment
Share on other sites

εγω θα παρατηρουσα σαν ΑΤΜ οτι μακάρι να έρθουν απο ΕΕ τοπογράφοι να δουλέψουν στην ελλάδα μήπως μάθει η Ευρώπη τα χάλια μας και τα διορθώσουμε κάποτε. Να δώ εναν γερμάνο τοπογράφο να διεκπεραιώνει τοπογραφικό στο σχέδιο πόλεως του τόπου μου και τι στον κόσμο....

υγ: ξέρω οτι μιλας για μελέτες και δεν υποβιβάζω τα λεγόμενα σου

 

Και φυσικά ο γερμανός συνάδελφος θα σηκώσει τα χέρια ψηλά.... Κι αυτό γιατί στο στάδιο που είμαστε εμείς με τα σχέδια πόλης (ακόμα και με τις συν/νες σε σύγχρονες πράξεις εφαρμογής) αυτοί το πέρασαν πρό αιώνος...!!:) Γι αυτόν το.... μετράω με το κλιμακόμετρο από ένα φωτοτυπημένο αντίγραφο ενός κουρελόπανου (γιατί αυτό διαθέτει η πολεοδομία) κλίμακας 1:2000 και ....βγάζω συν/νες ακριβείας ...πόντων και πάω και τις εφαρμόζω στο έδαφος ...... είναι ανήκουστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν αγαπητέ chrisven, μακρυά από μένα όποιες σκοπιμότητες...

Μα άν λύσω τις οδεύσεις με το "χέρι", συνορθώσω δίκτυα με το χέρι, κάμω μετασχηματισμούς με το χέρι, κλπ, τότε τί το θέλω το όποιο λογισμικό;

Το AutoCAD όπως ξέρετε, είναι ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα, δεν δημιουργεί βάσεις δεδομένων και εν πάσει περειπτώσει δεν μπορεί να κάμει με ασφάλεια τους ελέγχους και τους υπολογισμούς που χρειάζεται ο τοπογράφος.

Και εκεί ακριβώς αναφέρεται η "επιστημονικότητα" ενός λογισμικού. Στο μέτρο δηλαδή που αντιμετωπίζει το όποιο πρόβλημα ( γεωδαισία, στατική, οδοποιία, ... ) με ακρίβεια, πληρότητα, ταχύτητα και "προστασία" από λάθη.

Η συζήτηση επί του θέματος είναι πολύ μεγάλη, και δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα η συνέχιση του θέματος. Ο λόγος που το έθεσα είναι κυρίως οι κατευθύνσεις που δίνονται στο θέμα από τις σχολές τοπογράφων, τόσο ΕΜΠ και ΑΠΘ όσο και των ΤΕΙ.

Καμιά σκοπιμότητα λοιπόν, δεν είμαι παραγωγός λογισμικού, ο καθένας κάνει ότι νομίζει αλλά επίσης ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του....

 

... Μα αυτό ακριβώς θέλω να πώ αγαπητέ Napoleon. Για να διορθώσουμε τα χάλια μας μιλώ...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο τους εκλέκτούς συναδέλφους..με τα καινούρια όργανα, επιλύεται τις οδεύσεις σας? ελέγχεται σφάλματα κτλ..? Πόσο σκόπιμο είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά pano το αποφεύγω γιατί νοιώθω οτι δεν έχω έλεγχο των υπολογισμών. Προτιμώ να κάνω επίλυση στο γραφείο και να χω το κεφάλι μου ήσυχο. Φαντάσου να έχεις κάποιο χονδροειδές σφάλμα στην ονοματολογία των στάσεων και να επιλύσεις στο πεδίο....

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο. Άρα στην προκειμένη περίπτωση χειρίζεσαι το όργανο σαν να ήταν αναλογικό σωστά? ούτε μνήμες ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

@Βασίλη Πινιατώρε, όσο σου λασκάρουν το σκοινί τόσο ξεμακραίνεις;) Περίμενε τα παιδιά που βγαίνουν απ τις σχολές ν' αγοράζουν VERM, GGCAD και Anadelta:D:D:D Με αυτό που είναι "τζάμπα πράμα "και μάθανε εύκολα τι σημαίνει γραφικό περιβάλλον μ' αυτό θα ξεκινήσουν. Ασ'τα να γρ'αψουν και τίποτα lispάκια να τρίβονται...Οταν ξεψαρώσουν κι έρθει η πρώτη δική τους οδοποιία (μετά 5-7 χρόνια) τότε θα πάρουν αναγκαστικά και αμέσως εξειδικευμένο πακέτο και θα τους δώσουν και δώρο την επίλυση τοπογραφικών/γεωδαιτικών προβλημάτων. Μέχρι τότε Εξελάκι, Ωτοκάντ κι "Άγιος ο Θεός".

 

@πάνο και Σοκμπελ, η άποψή μου είναι επίλυση πρωτογενών στοιχείων στο γραφείο σε σοβαρές οδεύσεις που παίζονται κλεισίματα στους πόντους (πχ ΕΡΓΟΣΕ ή ΠΑΘΕ στη στρώση κυκλοφορίας) αλλά Χ,Υ,Ζ σε συνηθισμένες αποτυπώσεις. Ο'τι σφάλμα χονδροειδές και να κάνεις, αφ' ενός έχεις το setout σε ήδη γνωστό για να ελέγξεις αφ' ετέρου με τα logfiles που κρατάει το όργανο ακόμα και χωρίς σημειώσεις μπορείς να εντοπίσεις αργότερα τα λάθος σημάδια και να τα "φέρεις"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.