Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πνευματικά Δικαιώματα


chris_anst

Recommended Posts

Εγώ πάντως με εξαίρεση σε εργασίες χαράξεων προτιμώ την επίλυση των στοιχείων στο γραφείο παρά να κατεβάσω το xyz απο το όργανο κι ας έχω ρυθμισμένο το όργανο να καταγράφει και πρωτογενή δεδομένα και καρτεσιανές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ παλιότερα κατέγραφα και πρωτογενή και ΧΥΖ μέχρι που σε μια μεγάλη αποτύπωση το οργανάκι που δουλεύαμε φούλαρε (με μοναδικό αρχείο αυτό της αποτύπωσης) αναγκαστήκαμε να σβήνουμε μία μία τις μετρήσεις των προηγούμενων ημερών χειροκίνητα!!!!(Κάθε καταγραφή σε ΧΥΖ μετράει ως δύο πρωτογενείς!) Μετά απο αυτό το "κάψιμο" σε μεγάλες δουλειές φροντίζω να έχω μνήμη ελεύθερη και καταγράφω μόνο πρωτογενείς....

Link to comment
Share on other sites

Εμμμ και σύ ρε αθεόφοβε δεν σκέφτηκες ότι κάτι μπορεί να πάθει το όργανο (μια πτώση) και να μην μπορείς να κατεβάσεις τη δουλειά των προηγουμένων ημερών?? Κουβάλαγες τη δουλειά τόσων ημερών μέσα στο όργανο? Εγώ πάντως σε αποτυπώσεις αρκετών ημερών (χώρια ότι τα "κατεβάζω" κάθε μέρα) φτιάχνω για κάθε μέρα ένα ξεχωριστό αρχείο και για αυτό το λόγο και για να "κατεβαίνει" πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κατάλαβες τα κατέβαζα κάθε μέρα αλλα δεν τα έσβηνα απο το όργανο....η βλακεία μου ήταν οτι δεν είχα διαφορετικά αρχεία για κάθε μέρα!Το πλήρωσα με την αγγαρεία του χειροκίνητου σβησίματος.Μικρό το κακό απο τότε έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παρακαλώ να μην παρουσιάζετε ότι κατέχετε συντεταγμένες ή οτιδήποτε άλλο προστατεύεται από τη νομοθεσία περι πνευματικών δικαιωμάτων. Υπάρχουν ποινικές ευθύνες και μη νομίζετε ότι δεν μπορούν να βρουν ποιος είστε.

Επίσης με αυτές τις συμπεριφορές μπορεί στο μέλλον να υπάρξει πρόβλημα με το φόρουμ. Καταλαβαίνω ότι όλοι θέλουμε να βοηθήσουμε αλλά κάντε το με άλλον τρόπο.

 

Από δω και στο εξής κάθε νέο topic με θέμα ανταλλαγής συντεταγμένων τριγωνομετρικών ΓΥΣ ή φύλλων χαρτών θα διαγράφεται αυτόματα.

 

Συνάδελφοι τα τριγωνομετρικά και οι χάρτες έχουν κατασκευασθεί με χρήματα του Ελληνικού Λαού και όχι με ιδιωτικές επενδύσεις. Ετσι πολύ απλά καταλαβαίνει κανείς ότι όλη αυτή η πληροφορία θα έπρεπε ανέκαθεν να ήταν ελεύθερη πρός χρήση τουλάχιστον από το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΌ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ και όχι να πληρώνουμε γιά να τα αγοράσουμε. Ολη αυτή περιουσία ανήκει στον Ελληνικό Λαό και απλώς επιτρέπει την διαχειρισή της από τις αρμόδιες υπηρεσίες τις οποίες πληρώνει και πάλι ο Ελληνικός Λαός.

Τα πνευματικά δικαιώματα λοιπόν ανήκουν στους Ελληνες που πλήρωσαν και πληρώνουν γιά να έχουμε αυτά τα στοιχεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Και το κτηματολόγιο έγινε με χρήματα φορολογούμενων αλλά πληρώνεις για έκδοση αποσπασμάτων και βεβαιώσεων. Και οι δρόμοι το ίδιο αλλά πληρώνεις διόδια. Και για να πάρεις χάρτες από τοΝ οργανισμό ρυθμιστικού Αθήνας πληρώνεις. Και μπορώ να συνεχίσω επί μακρόν.

Δεν πληρώνεις μόνο την κατασκευή αλλά και τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Και για το νερό και για το ρεύμα και για τα πάντα που γίνανε με τον ιδρώτα του ελληνικού λαού πρέπει να τα ακουμπάς .

 

Το πρόβλημα δεν είναι που τα ακουμπάμε αλλά το οτι τα ακουμπάμε χοντρά για μέτριες υπηρεσίες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Συνάδελφοι τα τριγωνομετρικά και οι χάρτες έχουν κατασκευασθεί με χρήματα του Ελληνικού Λαού και όχι με ιδιωτικές επενδύσεις. Ετσι πολύ απλά καταλαβαίνει κανείς ότι όλη αυτή η πληροφορία θα έπρεπε ανέκαθεν να ήταν ελεύθερη πρός χρήση τουλάχιστον από το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΌ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ και όχι να πληρώνουμε γιά να τα αγοράσουμε. Ολη αυτή περιουσία ανήκει στον Ελληνικό Λαό και απλώς επιτρέπει την διαχειρισή της από τις αρμόδιες υπηρεσίες τις οποίες πληρώνει και πάλι ο Ελληνικός Λαός.

Τα πνευματικά δικαιώματα λοιπόν ανήκουν στους Ελληνες που πλήρωσαν και πληρώνουν γιά να έχουμε αυτά τα στοιχεία.

 

Ακούγεται όντως ιδανικό αλλά δυστηχώς η ΓΥΣ ανήκει στο ΥΠΕΘΑ οπότε διέπεται από ειδικούς κανόνες και συνταγματική νομοθεσία. Άλλος ένας με την ίδια άποψη είχε πάρει ένα Hummer από τους πεζοναύτες γιατί ήθελε να οδηγήσει το αντίστοιχο όχημα (ο λαός το έχει αγοράσει κι αυτό)....αλοίμονο...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα.

Μια και γράφετε για πνευματικά δικαιώματα,θα ήθελα να σας ρωτήσω.

Τοπογράφος μου έχει φτιάξει 3 τοπογραφικά πρόσφατα,λόγο κληρονομιάς. Στο τελευταίο τα ''χαλάσαμε'' γιατί κατ εμένα έκανε ένα σοβαρό λάθος και ενώ έμμεσα το αναγνωρίζει δεν θέλει να το διορθώσει προβάλλοντας άσχετους λόγους.Πλέον δεν θέλω να συνεργαστώ μαζί του.Στο παρελθόν μου είχε πεί οτι κάθε τροποποίηση είναι δωρεάν και εάν θέλω να μου βγάλει άδεια μηχανικός θα του παραχωρούσε ένα ηλεκτρονικό αντίγραφο.

Το ερώτημα μου είναι ,πρέπει κάθε φορά να τον παρακαλώ για ένα αντίγραφο και να του δίνω (έμμεσα) αναφορά σε ποιόν μηχανικό θα αναφερθώ ,υπάρχει λύση σε αυτό.

Υ.γ. εχω ακριβοπληρώσει και τα 3 τοπογραφικά

Link to comment
Share on other sites

για την έκδοση αντιγράφων προβλέπεται συνήθως μια αμοιβή Για αυτό σε σχετικό πίνακα του ΤΕΕ θεσσαλίας (νομίζω) σε κατάλογο με τις ελάχιστες αμοιβές εργασιών μηχανικών , υπάρχει και τιμή για την αμοιβή καταβολής αντιγράφων τοπογραφικών διαγραμμάτων Ειδικά αν έχει περάσει σημαντικό χρονικό διάστημα από την σύνταξή του , είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός να ελέγξει πιθανές μεταβολές στην τοπογραφία της περιοχής καθώς και τους όρους δόμησης της περιοχής και όχι μόνο αν παραμένουν ώς έχει Αν έχει πραγματοποιηθεί το παραπάνω δηλαδή η πρόθεση καταβολή αμοιβής για το αντίγραφο , ο μηχανικός δεν μπορεί να αρνηθεί την επίδοση του τοπογραφικού διαγράμματος σε νεο αντίγραφο Για το σε ποιο μηχανικό θα αναθέσετε τις επόμενες μελέτες είναι δικό σας αποκλειστικό θέμα και δεν χρειάζεται ενημέρωσή του.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.