Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκύκλιος 9/2012 - Διευκρινίσεις για την υποβολή μελέτης προσβασιμότητας ΑμεΑ


Recommended Posts

σημερα παντως για μια αναθεωρηση ο ελεγχων μου ειπε να διαβασω και να εφαρμοσω την εγκυκλιο 9!!!!

Και εχω μια 2οροφη μονοκατοικια

 

Ποιά είναι αυτή η εγκ-9? Μπορούμε να έχουμε περισσότερα στοιχεία σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο πρωτο post! για αυτην συζηταμε

 

'Εχετε δίκιο την εγκ-9 την είχα στα κιτάπια μου, αλλά μέσα στο γενικό χαμό από το χαρτομάνι που μας βομβαρδίζουνε κάθε μέρα δεν ξέρουμε πλέον τι ξέρουμε, τι έχουμε και που το έχουμε, άν το ξέρουμε ή άν το έχουμε σώσει στο δίσκο ή το εκτυπώσαμε κλπ, με άλλα λόγια μας μπουνταλιάσανε εντελώς και μας κάνανε κι εμάς τους ίδιους ΑΜΕΑ, προβλέπω μέχρι και να μας βγάλουν και για εμάς μια έγκύκλιο με διευκρινήσεις για την εύκολη πρόσβαση στο χαρτομάνι τους! :shock:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για κατοικία πρέπει να δούμε το http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR όπου λέει πχ

Απαραίτητη προϋπόθεση για την κατασκευή προσαρμόσιμων κατοικιών είναι η αναθεώρηση των βασικών αρχών σχεδιασμού της κατοικίας, δηλαδή:

 Κατάργηση όλων των "περιττών" εσωτερικών ή εξωτερικών στοιχείων, που είναι δυνατόν να λειτουργήσουν σαν εμπόδια στην προσβασιμότητα οποιουδήποτε χώρου και εγκατάστασης της κατοικίας από ένα εμποδιζόμενο άτομο -χρήστη ή επισκέπτη της κατοικίας (όχι ανισοσταθμίες στο ίδιο επίπεδο, όχι κατώφλια πέραν των 2εκ ύψους, όχι περιττές τοιχοποιίες και πόρτες κλπ).

 Κατάργηση όλων των εμποδίων: οριζόντιων, κατακόρυφων και εμποδίων στον χώρο (όχι σκάλες, όχι περάσματα μικρού πλάτους, άνετες επιφάνειες ελιγμών κλπ).

 Σχεδιασμός των κατοικιών με κριτήριο τον χρήστη αμαξιδίου -ως την δυσμενέστερη περίπτωση χρήστη κατοικίας- και όχι πλέον τον "μέσο όρο ανθρώπου", σχεδιάζοντας βεβαίως τις εξειδικευμένες κατασκευές που απαιτούνται σε αυτή την περίπτωση μόνο όταν αυτές είναι απαραίτητες.

 Προφανώς η νέα λογική σχεδιασμού δεν αποκλείει την προσπάθεια για όσον το δυνατόν ορθολογικότερη χρήση των χώρων, επιδιώκοντας κατά τον καλύτερο τρόπο τον συνδυασμό της άνεσης στην κίνηση και διαβίωση με την οικονομία του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

σημερα παντως για μια αναθεωρηση ο ελεγχων μου ειπε να διαβασω και να εφαρμοσω την εγκυκλιο 9!!!!

Και εχω μια 2οροφη μονοκατοικια

 

Tελικά τι έγινε με την μελετη προσβασιμοτητας για την 2όροφη μονοκατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερωσω συντομα. Πρωτα περναω ΕΠΑΕ και μετα θα μου πουν τι ακριβως θελουν

 

Ότι και να πουν το θέμα της κατοκόρυφης επικοινωνίας χωρίς ασανσέρ για 2όροφη μονοκατοικία το βλέπω δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη συνάδελφοι αλλά και εγώ που βγάζω άδεια σε κατάστημα για να κάνω αλλαγή χρήσης και να το κάνω ΚΥΕ μου ζήτησαν εφαρμογή της 9...σε υφιστάμενα κτίριο του 1978 τι εφαρμογή να κάνω??????Έλεοοοος!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ειπαν πως επειδη η αδεια βγηκε με ΓΟΚ (προηγουμενο), μπορω να κανω (για την αναθεωρηση) επιλογη ΓΟΚ ή ΝΟΚ. Αν επιλεξω ΝΟΚ πρεπει να εφαρμοσω εγκυκλιο 9 αλλα με την εννοια για απλη κατασκευη ραμπας εισοδου μεχρι 5% στο ισογειο, χωρις μελετες προσβασιμοτητας κλπ, χωρις τιποτα για τον οροφο (!!!!!). Εν παση περιπτωση, επειδη δεν ηθελα να το σκαλισω.......του ειπα πως θα παω με παλιο ΓΟΚ.

 

Άρθρο 34 ΝΟΚ

Μεταβατικές διατάξεις

Οικοδομικές άδειες σε ισχύ κατά την έναρξη ισχύος

του παρόντος αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος

τους είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του

παρόντος είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων

 

Η απορια παντως παραμενει: Για μονοκατοικιες τι κανουμε? Υποχρεωτικα ανελκυστηρες? Υποχρεωτικα ραμπες? Υποχρεωτικα μελετη προσβασιμοτητας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.