Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται άδεια εγκατάστασης για ηλιακούς θερμοσίφωνες στο δώμα;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Στην πολυκατοικία που μένω θέλουμε τρεις από τους ιδιοκτήτες να βάλουμε ηλιακούς θερμοσίφωνες στο δώμα. Ο κατασκευαστής δεν είχε κάνει εγκατάσταση για τις απαιτούμενες σωληνώσεις, καθώς δεν προβλεπόταν τέτοια εγκατάσταση.

Και ρωτώ, τώρα που (εκ των υστέρων) θέλουμε να κάνουμε την τοποθέτηση τόσο των ηλιακών θερμοσιφώνων όσο και των συμπαρομαρτούντων σωληνώσεων (στο δώμα και στην πίσω όψη στο καθοδικό τμήμα) χρειάζεται άδεια και τι είδους;

Και στο όνομα ποιου θα εκδοθεί εφόσον θέλουμε να γίνει για τρεις;

 

Είναι που έχουμε μπλέξει με ένα στραβόξυλο αρχιτέκτονα που μένει στον τελευταίο όροφο και λέει πως θα κινηθεί νομικά αν προχωρήσουμε στην τοποθέτηση των ηλιακών, αλλιώς δεν θα έσκαγα για κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αν είναι στραβόξυλο όπως λες δεν είναι γιατί σου λέει να μην κάνεις του κεφαλιού σου και ότι κάνεις να το κάνεις με προδιαγραφές.

λέω δηλαδή ότι δεν είναι στραβόξυλο όποιος είναι τυπικός

Βασικά οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πάτε σε μηχανικό για να σας κάνει τα συναφή

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Ο άνθρωπος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να τοποθετηθούν ηλιακοί θερμοσίφωνες. Δεν είναι ότι ενδιαφέρεται να ακολουθηθεί η τυπική και νόμιμη οδός. Απλά αντιδρά στην τοποθέτησή τους.

Αν θέλεις, σε παρακαλώ, απάντησε στα ερωτήματα που έθεσα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δωμα τινος ειναι? Ειναι κοινοχρηστος χωρος?

Αν ειναι, μηπως απαιτειται να το επιτρεψουν ολοι οι ενοικοι? Ή ενα μερος τους?

Μηπως εχει να κανει πρωτα απο ολα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας....

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Κυριάκο, ένα τμήμα του δώματος είναι κοινόχρηστο και το υπόλοιπο αποκλειστικές χρήσεις.

Η μία αυτού που δεν θέλει την τοποθέτηση ηλιακών (και ήταν ένας εκ των δύο οικοπεδούχων), η δεύτερη δική μου (όπου θέλω να παραχωρήσω ένα τμήμα -χωρίς αντάλλαγμα- σε έναν ιδιοκτήτη ώστε να τοποθετήσει και αυτός) και η τρίτη του γείτονά μου στον ίδιο όροφο που θέλει κι αυτός στο τμήμα του να τοποθετήσει ηλιακό.

 

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας, δεν αναφέρει πουθενά απαγόρευση για τοποθέτηση ηλιακών στο δώμα. Μόνο σε ένα εργολαβικό προσύμφωνο (του οποίου έχω αντίγραφο) αναφέρεται αυτή η απαγόρευση. Αλλά στον κανονισμό δεν υπάρχει.

 

Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν έχουν αντίρρηση.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω γνωσεις σε τετοια θεματα.... οι πολιτικοι-αρχιτεκτονες του φορουμ θα εχουν απαντηση.

Αλλα μια σκεψη..... Λες οτι το δωμα ειναι ενα μερος κοινοχρηστο, και το υπολοιπο το μοιραζεστε τρεις. Ο καθενας δεν μπορει να κανει το μερος του οτι θελει, εφοσον αυτο επιτρεπεται απο αλλες διαταξεις ? Απο τον γοκ βασικα

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Αλλά πάντως αν θέλει κάποιος ας απαντήσει στις αρχικές ερωτήσεις. Τι είδους άδεια και στο όνομα ποιου;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΝΟΚ, αρθρο 4

 

3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

 

.................................................

ιβ. Τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων σύμφωνα με την παρ.2β και παρ.γ του Αρθ-19.

 

Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα

 

Οπότε μπορούν να μπουν όλα τα ονόματα σε αυτήν την έγγραφη ενημέρωση και η ποσότητα των ηλιακών θερμοσιφώνων.Βέβαια να εξεταστεί αναλυτικά ο κανονισμός της πολυκατοικίας και οι χρήσεις της ταράτσας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.