Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Καλημέρα. Jorgita όλα καλά αυτά που μου γράφεις και κατανοητά. Πες μου μόνο τί εννοείς όταν λες ότι:

 

"Αν δεν έχει πληρώσει κάποιες εισοφρές θα πρέπει να κάνεις καταγγελία γιατί αλλιώς θα τα ζητήσουν από εσένα".

 

Εγώ αν έχω χαρτί με όλες τις κρατήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ από τις πληρωμές των μισθοδοσιών μου γιατί το ΤΣΜΕΔΕ θα τα ζητήσει από εμένα? Η οφειλή είναι του εργοδότη, εγώ τί σχέση έχω? Εμένα μου τα έχουν ήδη κρατήσει από το μισθό μου...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά οι νέες εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ ισχύουν; Και ποιες είναι; Βλέπω στην ιστοσελ του ΤΣΜΕΔΕ ένα πίνακα αλλά αναφέρεται στο έτος 2008.

 

Μήπως έχει κάποιος κανένα λινκ με έγκυρες τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Ότι πιο έγκυρο, από το εθνικό τυπογραφείο

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3986

Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012−2015 (γνωστό και ως μνημόνιο)

http://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFYAFdDx4L2G3dtvSoClrL8OXOocP4PeJR5MXD0LzQTLWPU9yLzB8V68knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyIq-BTkXB0ftEAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIue8rGAVA9vcBZxe_mNVpQ9vB1_QrkRn6K7sfWQXU56xy

 

Άρθρο 44

Λοιπές ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές διατάξεις

15.α) Οι ασφαλισμένοι στον κλάδο κύριας ασφάλισης του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (Ε.Τ.Α.Α.) – Τομέας Σύνταξης Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων (Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.), Τομέας Σύνταξης και Ασφάλισης Υγειονομικών (Τ.Σ.Α.Υ.), Τομέας Ασφάλισης Νομικών (Τ.Α.Ν.) – που έχουν υπαχθεί στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο από 1.1.1993 και εφεξής, και ασφαλίζονται στους ανωτέρω Τομείς ως ελεύθεροι επαγγελματίες, κατά την πρώτη υπαγωγή τους στην ασφάλιση των Τομέων κατατάσσονται στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία, όπως αυτή προβλέπεται από το π.δ. 124/1993 (Α΄ 54) και την υποπερίπτωση αα΄ της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 4 του ν. 3518/2006 (Α΄ 272), το π.δ. 126/1993 (Α΄ 54) και το π.δ. 125/1993 (Α΄ 54), και μετατάσσονται στις επόμενες κατηγορίες ανά τριετία, και πάντα την 1η του έτους του επόμενου εκείνου στο οποίο συμπληρώθηκε η τριετία.

 

Στην αρχή θα πάμε όλοι στην Β κατηγορία (εκτός από τους νέους μηχανικούς) και ανά τριετία θα ανεβαίνουμε.

 

Από το 2006 είχαμε και την ειδική προσαύξηση

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/ASFALISTIKA_THEMATA/TAB157118/K93KB95.pdf

 

Εδώ είχε κυκλοφορήσει από πέρισυ ένα πινακάκι. Δεν είναι επίσημο αλλά δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

http://technews-greece.blogspot.gr/2011/07/112012.html

 

Πρόσθεσε και 10€ τον μήνα για τον νέο τομέα ανεργείας και με βάση τις τιμές του 2008 ανά κατηγορίας

Link to comment
Share on other sites

@sdim ευχαριστώ

 

Δηλαδή ο μηχανικός 7ετιας πληρώνει σήμερα 2500€ / εξάμηνο;; και ο 9ετίας 3.000€ / εξάμηνο;

 

Υπάρχει κάποιος που πληρώνει τόσα για να το επιβεβαιώσει;

 

Γιατί εγώ είμαι στον ΟΑΕΕ (τεβε), είμαι άνω των 35, και σκέφτομαι να μεταφερθώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά αν είναι να πληρώνω 2.500 με 3.000 το εξάμηνο δε νομίζω να με συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άνω 5ετίας και άνω 35 πληρώνω 1516ευρώ το εξάμηνο χωρίς ειδική προσάυξηση....Φίλος 12ετιας πληρώνει περίπου 1816ευρω ΜΕ ειδική προσαύξηση....Που τα βρήκες αυτά τα νούμερα?

Link to comment
Share on other sites

Από το πινακάκι που παραθέτει παραπάνω ο συνάδελφος (http://technews-gree.../07/112012.html). Είχε κυκλοφορήσει ευρέως πέρυσι, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Σύμφωνα με αυτό, ασφαλισμένος 5-8ετών έχει εισφορές 423€/μήνα.

 

Φαντάζομαι λοιπόν δεν ισχύει έτσι; γιατί κι εγώ τα νούμερα που ακούω είναι της τάξης των 1500-1600 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέχρι στιγμής δεν ισχύει αυτό και αν θέλεις την εκτίμησή μου είναι απίθανο να ισχύσει....καταλαβαίνεις. Δεν νομίζω ότι είναι βιώσιμο να καταβάλει κάποιος αυτές τις εισφορές ακόμα και αν τα έχει...

Τα ποσά που σου έγραψα πριν είναι τιμες Οκτωμβρίου, φρέσκο πράγμα.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που αναφέρονται στο παραπάνω πινακάκι είναι σωστές και έχουν ισχύ από 1/7/2010.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ όμως επειδή είναι υπεράνω νόμων έχει επιλέξει να μην τους εφαρμόζει. Κάποια στιγμή λοιπόν θα μας έρθουν αναδρομικά από 1/7/2010. Εκτός φυσικά αν ψηφιστεί άλλος νόμος.

 

Ένα σύνηθες λάθος που γίνεται με τις νέες εισφορές είναι να παίρνουν τα συνολικά ασφαλιστικά έτη και να πηγαίνουν στο αντίστοιχο πινακάκι. Όπως έχει απαντήσει σε εγκύκλιο το αρμόδιο υπουργείο, η αλλαγή κατηγοριών γίνεται από φέτος σταδιακά, δηλαδή όσοι είναι >5έτη φέτος θα ανέβουν 1 κατηγορία (και κάθε 3 έτη από μία), δεν θα πάνε κατευθείαν πχ στην 4η αν έχουν 25 έτη (τυχαίο παράδειγμα). Οπότε ναι μεν δεν θα έχουμε αυξήσεις 100% σε ένα χρόνο, αλλά και πάλι θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα (ειδικά αν βάλεις μέσα και την ειδική προσαύξηση και τα αναδρομικά). Ήδη αρκετοί δεν μπορούν να πληρώσουν τις εισφορές και χωρίς τις αυξήσεις...

 

Πάντως και στο ΤΕΒΕ οι εισφορές είναι αντίστοιχου ύψους.

Edited by azisi
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστέυω να ισχύσουν γιατί δεν θα πλερώνει κανένας......Και να σου πω και κάτι....? θα πρέπει κάποιος να είναι μεγάλο κορόιδο για να κάτσει να δίνει για ασφάλιση 3000 το εξάμηνο...Μεγάλο κορόιδο.

Και μην μου πει κανείς και τι να κάνει, γιατί υπάρχουν 1002 καλύτερα πράγματα που συμφέρουν κιόλλας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.