Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Nα θεσω αλλο παραδειγμα, για καποιο αλλο πιθανο προβλημα που μπορει να προκυψει

 

εστω οτι δουλευω σε εταιρεια με μπλοκακι ολην την χρονια. Η εταιρεια παιρνει εργα και εγω δουλευω σε αυτα τα εργα και κοβω ΔΠΥ.

Παραλληλα ομως παιρνω και εγω δημοσια εργα απο εναν μονο Δημο (δευτερος εργοδοτης) καθολη τη διαρκεια της χρονιας.

Εχω μονο δυο εργοδοτες οποτε δεν χανω την ιδιοτητα του μισθωτου.

 

Ομως στα εργα που παιρνω εγω, εχω αλλον μηχανικο να δουλευει και να μου κοβει ΔΠΥ καθολη τη διαρκεια της χρονιας, και εγω ειμαι ο μοναδικος εργοδοτης σε αυτον τον μηχανικο.

 

Αρα εγω ειμαι μισθωτος και εχω εναν μισθωτο μηχανικο που δουλευει για εμενα.

Ειναι λογικο ενας μισθωτος να εχει εναν αλλον μισθωτο?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το ασφαλιστικό έχεις μία ιδιότητα αυτή του ελεύθερου επαγγελματία όχι του μισθωτού.

Αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να αντιμετωπισθείς με τους "ασφαλιστικούς συντελεστες" των εισφορών του μισθωτού. δεν είσαι μισθωτός.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νέο  για τον τρόπο και χρόνο πληρωμής των εισφορών β' εξαμήνου 2016, χωρίς να χαθούν οι διακανονισμοί?

Link to comment
Share on other sites

μεσα στη βδομαδα πληρωσα το Β'16 με "τόκο" 10€ χωρίς να χάσω την κατώτατη κατηγορία.

στο νέο ειδοποιητήριο έγραφε επάνω ΕΦΚΑ και πληρωμή μέχρι τέλος Ιανουαρίου

Link to comment
Share on other sites

Nα θεσω αλλο παραδειγμα, για καποιο αλλο πιθανο προβλημα που μπορει να προκυψει

 

εστω οτι δουλευω σε εταιρεια με μπλοκακι ολην την χρονια. Η εταιρεια παιρνει εργα και εγω δουλευω σε αυτα τα εργα και κοβω ΔΠΥ.

Παραλληλα ομως παιρνω και εγω δημοσια εργα απο εναν μονο Δημο (δευτερος εργοδοτης) καθολη τη διαρκεια της χρονιας.

Εχω μονο δυο εργοδοτες οποτε δεν χανω την ιδιοτητα του μισθωτου.

 

Ομως στα εργα που παιρνω εγω, εχω αλλον μηχανικο να δουλευει και να μου κοβει ΔΠΥ καθολη τη διαρκεια της χρονιας, και εγω ειμαι ο μοναδικος εργοδοτης σε αυτον τον μηχανικο.

 

Αρα εγω ειμαι μισθωτος και εχω εναν μισθωτο μηχανικο που δουλευει για εμενα.

Ειναι λογικο ενας μισθωτος να εχει εναν αλλον μισθωτο?

 

Αυτό που έχει σημασία είναι ο τύπος της σύμβασης, αν η αμοιβή είναι με αντιμισθία ή με ποσότητα έργου.

Στο παράδειγμά σου, αν η εταιρία σε πληρώνει με σταθερό μηνιαίο μισθό, τότε για το ποσό της συγκεκριμένης αμοιβής θεωρείσαι μισθωτός ασφαλιστικά, ενώ για το δημόσιο έργο θα πας με το 37% των καθαρών κερδών +- όποιων συμψηφισμών γίνουν.

Αν η σύμβαση με την εταιρία είναι βάσει ποσοτήτων έργου, τότε ασφαλιστικά σε κάθε περίπτωση θεωρείσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

το 1-2 εργοδότες τί ωφελεί?..δηλαδή εάν κάποιος βγάζει με μπλοκάκι 18.000€ από τη συνεργασία από μία εταιρεία και τα υπόλοιπα έξτρα 2.000€ απο διαφορετικους άλλους (5 * έλεγχο δόμησης= διαφορετικά φυσικά πρόσωπα, βεβαιώσεις, αυθαίρετα, κτλ) δεν μπορεί να μπει στη ρύθμιση?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τη νέα εγκύκλιο, άλλαξε το κόλπο, και αν τελικά είσαι με μπλοκάκι σε μία μόνο εταιρεία, χάνεις την προβλεπόμενη έκπτωση (~50%) για >7.000 €? Ή κατάλαβα κάτι λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τη νέα εγκύκλιο, άλλαξε το κόλπο, και αν τελικά είσαι με μπλοκάκι σε μία μόνο εταιρεία, χάνεις την προβλεπόμενη έκπτωση (~50%) για >7.000 €? Ή κατάλαβα κάτι λάθος?

 

Σωστά κατάλαβες.

 

Γι'αυτό κανένας μηχανικός δε θα μπει στο καθεστώς για τα 'μπλοκάκια' όσον αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Επίσης σημαντικό είναι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο georgegaleos, ότι άλλες οι προϋποθέσεις του ασφαλιστικού για τα 'μπλοκάκια' και άλλες του φορολογικού. Μπορεί να είσαι στο ένα, στο άλλο, σε κανένα ή και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στη βδομαδα πληρωσα το Β'16 με "τόκο" 10€ χωρίς να χάσω την κατώτατη κατηγορία.

στο νέο ειδοποιητήριο έγραφε επάνω ΕΦΚΑ και πληρωμή μέχρι τέλος Ιανουαρίου

εννοείς ότι σου έβγαλαν νέο ειδοποιητήριο για το β2016; με περιθώριο να το πληρώσεις έως τέλος Ιανουαρίου; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πηγα απο το τσμεδε στα κεντρικά στη Θεσσαλονίκη και τους είπα να μου βγάλουν καινούργιο ειδοποιητηριο για το Β'16

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.