Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ


GIANNIS9480

Recommended Posts

Σωστά κατάλαβες.

 

Γι'αυτό κανένας μηχανικός δε θα μπει στο καθεστώς για τα 'μπλοκάκια' όσον αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές.

 

Επίσης σημαντικό είναι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο georgegaleos, ότι άλλες οι προϋποθέσεις του ασφαλιστικού για τα 'μπλοκάκια' και άλλες του φορολογικού. Μπορεί να είσαι στο ένα, στο άλλο, σε κανένα ή και στα δύο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση (αν και δε με βολεύει :P ).

Τι εννοείς ότι κανένας μηχανικός δε θα μπει στο καθεστώς για τα "μπλοκάκια" όσον αφορά τις ασφαλιστικές εισφορές?

 

Επίσης δε μου είναι ξεκάθαρες ούτε οι διαφορές για τις προϋποθέσεις ασφαλιστικού/φορολογικού.

Για κάποιον που είχε καθαρό εισόδημα το '15 και το '16 13.000 €/ έτοςκαι δουλεύει σε μία εταιρεία...

Τώρα το ΤΣΜΕΔΕ θα είναι

(α) 13.000*0,38/12=412 €μηνιαίως, αλλά

(β) αν κόψει και 2 δελτία των 10 ευρώ πχ σε άσχετο πελάτη σαν παροχή υπηρεσίας, θα έιναι (0,38*7000+0,38*6000*0,5/12 =)316 € ?

 

Σε ότι αφορά το φορολογικό, στην (α) περίπτωση θα πάρει και μια επιστροφή από την εφορία λόγω της παρακράτησης του 50% περίπου 2.000 (πολύ χοντρικά) τέλος του έτος, ενώ στην (β) τι γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τη νέα εγκύκλιο, άλλαξε το κόλπο, και αν τελικά είσαι με μπλοκάκι σε μία μόνο εταιρεία, χάνεις την προβλεπόμενη έκπτωση (~50%) για >7.000 €? Ή κατάλαβα κάτι λάθος?

 

 

Αυτό που το λέει η νέα εγκύκλιος;;; Γιατί να χάσεις την έκπτωση 50% για >7000 € (άρθρο 98 του Ν.4387/2016);;;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Ελ. Επαγγ. Μηχανικοί

Κ.Σ. (άρθρ.39, παράγρ.2) = 20,00%
Επικ.Σ. (άρθρ.97, παράγρ.2) = 7,00%
Εφάπαξ (άρθρ.35, παράγρ.2) = 4,00%
Υγειον. Περίθ. (άρθρ.41, παράγρ.2) = 6,95%
Σύνολο 37,95%
 

Μισθωτοί Μηχανικοί

Κ.Σ. (άρθρ.39, παράγρ.2) -- Μισθωτός=6,67% -- Εργοδότης=13,33% Σύνολο=20,00%
Επικ.Σ. (άρθρ.97, παράγρ.2) -- Μισθωτός=3,50% -- Εργοδότης=3,50% Σύνολο=7,00%
Εφάπαξ (άρθρ.35, παράγρ.2) -- Μισθωτός=4,00% -- Εργοδότης=0,00% Σύνολο=4,00%
Υγειον. Περίθ. (άρθρ.41, παράγρ.2) -- Μισθωτός=2,80% -- Εργοδότης=4,55% Σύνολο=7,35%
Σύνολο -- Μισθωτός=16,97% -- Εργοδότης=21,38%

Σύνολο=38,35%

 

 

Διόρθωση για την υγεία στους μισθωτούς:

"1. Από 1.1.2017, η ασφαλιστική εισφορά υπέρ υγειονομικής περίθαλψης των μισθωτών και των λοιπών κατηγοριών που υπάγονται στον ΕΟΠΥΥ, των οποίων οι ασφαλιστικές εισφορές κλάδου σύνταξης υπολογίζονται κατά τα προβλεπόμενα του παρόντος νόμου, ορίζεται σε ποσοστό 7,10% επί των πάσης φύσεως αποδοχών και κατανέμεται κατά ποσοστό 6,45% για παροχές σε είδος, εκ του οποίου 2,15% βαρύνει τον ασφαλισμένο και 4,30% βαρύνει τον εργοδότη, και ποσοστό 0,65% για παροχές σε χρήμα, εκ του οποίου 0,40% βαρύνει τον ασφαλισμένο και 0,25% βαρύνει τον εργοδότη."

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πηγα απο το τσμεδε στα κεντρικά στη Θεσσαλονίκη και τους είπα να μου βγάλουν καινούργιο ειδοποιητηριο για το Β'16

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλά μου φάνηκε περίεργο που είχε περιθώριο να το πληρώσεις άλλη μέρα

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ παιδια επειδη εχω μπερδευτει παρα πολυ (προφαωνς δεν ειμαι και ο μονος) θελω μια μικρή βοήθεια γιατί η περίπτωση μου ειναι πολυ "ειδικη"

Πληρώνομαι μέσω ενος Τεχνολογικου Ινιστιτούτο για το διδακτορικο που κάνω και ενώ είμαι μηχανικός κάνω το διδακτορικό  μου στην πληροφορικη. 

Επίσης το ποσό που έχει το τεχνολογικό ινστιτούτο για μένα ειναι στάνταρ και απο αυτό θα πληρωθούν οι εισφορές μου (είτε απο μένα είτε απο αυτους).

 

Οπότε με ρωτάν αν θελω 

Α) Να με πληρώσουν Χ-ποσοστο εισφορων εργοδότη και να πληρωσου τις εισφορες ως μισθωτος

Β) Να με πληρώσουν ολόκληρο το Χ και να πληρώσω εγώ τις εισφορές ως εε.

 

Επίσης υπάρχιε δυνατότητα μεταπήδησης απο το ΤΣΙΜΕΔΕ στον ΟΑΕΕ χωρίς να κλείσω τα βιβλία μου? 

Το είδος ειναι τα 72191200 (Υπηρεσίες ερευνας και πειραματικης ανάπτυξης στις επιστήμες υπολογιστων) και 71121104 (Παροχή επιστημονικών και τεχνικών συμβουλων γενικα)

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με τη νέα εγκύκλιο, άλλαξε το κόλπο, και αν τελικά είσαι με μπλοκάκι σε μία μόνο εταιρεία, χάνεις την προβλεπόμενη έκπτωση (~50%) για >7.000 €? Ή κατάλαβα κάτι λάθος?

 

 

Αυτό που το λέει η νέα εγκύκλιος;;; Γιατί να χάσεις την έκπτωση 50% για >7000 € (άρθρο 98 του Ν.4387/2016);;;

 

Κι εγώ έχω αυτήν την απορία, που το αναφέρει η εγκύκλιος; 

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω αυτήν την απορία, που το αναφέρει η εγκύκλιος; 

 

. Ο νόμος ορίζει ότι αυτές εφαρμόζονται στους ασφαλισμένους που υπάγονται στο άρθρο 39, δηλαδή, πρακτικά, στους ελεύθερους επαγγελματίες. Ομως το άρθρο 39 στην παράγραφο 9 ορίζει ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες - αυτοαπασχολούμενοι με έως δύο εργοδότες υπάγονται στο άρθρο 38. Αυτό, σύμφωνα με τους ειδικούς, μπορεί να οδηγήσει χιλιάδες δικαιούχους της έκπτωσης των εισφορών εκτός της ευνοϊκής μεταβατικής περιόδου... Ακόμη κι αν προβλέπεται μείωση εισφορών για τη συγκεκριμένη ομάδα επιστημόνων (με πάνω από 5 χρόνια ασφάλισης), μένει να διευκρινιστεί ποιος θα την καρπωθεί. Οι ασφαλισμένοι, οι εργοδότες ή θα επιμερίζεται και πώς;

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος 9 του άρθρου 39 λέει: "...εφαρμόζονται αναλογικά ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38 του παρόντος".

  1. Δεν αναφέρει πουθενά ότι τα μπλοκάκια εξαιρούνται του άρθρου 39.
  2. Στο άρθρο 98 δεν αναφέρει ότι εξαιρούνται οι του άρθρου 38 (ίσα-ίσα λέει "Μεταβατική ρύθμιση – εισφορές αυταπασχολούμενων προερχόμενων από το Ε.Τ.Α.Α.".
  3. Στο άρθρο 38 δεν αναφέρει ότι δεν εμπίπτουν στο άρθρο 98 (σύμφωνα, πάντα με το συλλογισμό μου, και με το 1 παραπάνω, δε μας αφορά ό,τι και να αναφέρει το άρθρο 38 πέρα από την παραπάνω παράθεση που έχω βάλει)

 

Βέβαια από την άλλη, μηχανικός είμαι..όχι νομικός.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.