Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Σαουδική Αραβία


traganeus

Recommended Posts

Eρχεται μια στιγμη που ο καθενας μας κανει τις επιλογες του..

 

ειχα και εγω προταση για εργασια μεση ανατολη..συνθηκες:;; 13-14 ωρες την ημερα, 7μερο, και ζωη στο καμπους του εργοταξιου..και ολα αυτα για να βγει γρηγορα το εργο..

 

μισθος:;; 15 χιλιαδες ευρω παραπανω απο τον αντιστοιχο φιλιπινεζο/ινδο μηχανικος εκει...με την μονη διαφορα οτι αυτοι με τα λεφτα αυτα θα ηταν πλουσιοι στην χωρα τους μετα...

 

ο καθενας μας τα ζυγιζει..εγω προσωπικα απο το να το παιζω μηχανικος αλλα να ειμαι σκλαβος στην αραβια, προτιμησα να μαθω μια ξενη γλωσσα χωρας της ευρωπης και ν εγκατασταθω εκει..ακομα κ ασχετα απο το επαγγελμα μου να δουλεψω θα ζω αξιοπρεπεστατα...δεν εχω φετιχ να το παιζω μηχανικαρα..η ποιοτητα ζωης που κανουμε ειναι το σημαντικοτερο και ζουμε μονο μια φορα...

 

επισης να γνωριζετε οτι εαν πατε αραβια θα μεινετε εκει για πολλα χρονια..θα περασετε τα καλυτερα σας χρονια εκει σε συνθηκες...αστο καλυτερα τι συνθηκες..

 

τωρα εαν καποιος ειναι 45+ παει αραβια διχως δευτερη σκεψη γιατι εχει την πιεση της ηλικιας για να ξεκινησει οτιδηποτε αλλο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Grafo apo ton ipologisti tou grafiou gi afto parakalo sigxoreste ta Greeklish....Exo doulepsi Kuwait-Qatar-UAE, exo episkefthi Bahrain kai Oman kai fusika exo gnorisi apeiro kosmo pou exi perasi apo Saudia.

Kathe anthropos ine diaforetikos bori na anteksi diaforetika pragmata kai exi diaforetikes protereotites.

 

Ostoso apo tin parapano ebiria mou theoro oti stin Saudia pigainoun ergastoun antropoi me idiaiterotites. Antropoi pou bori na ine sta oria na pinasoun ta pedia tous (timi tous pou pane Saudia), antropoi paradopisti, antikoinonikoi, i aftoi pou ksekinane tora tin kariera tous.

 

Ta peri party aravon ta afino asxoliasta....

Ta Standards ine British kai USA opos se olo to GULF

Oi misthoi den ine toso ipsiloi oson fantazeste se se atoma me mi ebeiria ston Gulf.

Kai fisika opos kai pantou ston kosmo o kalyteros tropos na vreite doulia ine oi gnorimies.

 

I apopsi mou gia tin Saudia xamena xronia apo ti zoi.....Alla ipame o kathenas ine diaforetikos

Link to comment
Share on other sites

Όσες ξένες ευρωπαικές γλώσσες και να μάθεις κανείς δεν θα σε περιμένει με ανοικτές αγκάλες.Και πάλι το ρατσισμό τους θα νιώσεις και πάλι απέραντες στιγμές μοναξιάς εκτός έδρας.

Και όπου και να πήγες Ευρώπη Ανεμώνα στην επιλογή σου έπαιξε ρόλο και άλλος παράγοντας και όχι μόνο η αξιοπρέπεια.

Edited by σιδερας
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από φιλικό ζευγάρι που εγκαταστάθηκε πρόσφατα στο Μπαχρέιν, για δουλειά του άντρα σε αεροπορική εταιρεία, οι πρώτες εμπειρείες είναι κάκιστες......Η ζωή άθλια, και η γυναίκα σε πρόσφατη συζήτηση με την δικιά μου στο skype, βρίσκεται σε κατάσταση πανικού!! Τα 2 παιδιά δεν μπορούν να προσαρμοστούν με την καμία και έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στην οικογένεια. Μου κάνει εντύπωση γιατί πρόκειται για ανθρώπους με ιδιαίτερη στάση για τη ζωή σε σκληρές συνθήκες και όμως.... Τα λεφτά του άντρα της όχι ιδιαίτερα καλά, και πλην του σπιτιού καμία άλλη παροχή...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ακούσει για Κατάρ πολύ άσχημα πράγματα...

Πάντως το να πάω με οικογένεια κάτω (Μ.Α.) είναι κάτι που (σχεδόν) το αποκλείω...Τουλάχιστον για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψη μου που είμαι εδώ και ένα μήνα Σ. Αραβία. Είμαι φοιτητής πολιτικός μηχανικός και είμαι με μία εταιρία στην Ανατολική Σ. Αραβία για πρακτική/εκπαίδευση. Τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα από την άποψη του πώς περνάει ο χρόνος για μένα για τους εξής λόγους. Το εργοτάξιο είναι στη μέση της Ερήμου κυριολεκτικά αφού η κοντινότερη πόλη είναι στα ~140χλμ. Επομένως η οποιαδήποτε δραστηριότητα είναι μέσα στο καμπ με ότι αυτό συνεπάγεται. Μόνο κάποιες Παρασκευές θα μπορούσαμε να πάμε σε κάποια πόλη. Αλλά από τότε που ξεκίνησε το ραμαζάνι δεν είναι πολύ εύκολο. Οι άνθρωποι εδώ (μηχανικοί,εργοδηγοί, εργάτες κλπ.) μιλάνε οι περισσότεροι πολύ λίγα αγγλικά (δεν είναι πρόβλημα γι'αυτούς αφού οι περισσότεροι μηχανικοί και εργοδηγοί είναι αραβόφωνοι) και επομένως η δημιουργία φιλίας δεν είναι ότι πιο εύκολο. Τώρα για τα λεφτά, πιστεύω ότι η Σ. Αραβία είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο για να βάλει κάποιος λεφτά στην άκρη, αφού ναι μεν οι μισθοί είναι χαμηλότεροι από ΗΑΕ, Κατάρ και λοιπά, οι τιμές όμως είναι σχεδόν παντού χαμηλότερες και η διαμονή διατροφή καλυμμένη. Πιστεύω πάντως ότι για έναν νέο μηχανικό είναι πολύ δύσκολο να αντέξει για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω. Αν ξαναερχόμουν προσωπικά για δουλειά εδώ, πριν έρθω θα φρόντιζα να μάθω την γλώσσα σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Τέλος, δεν ξέρω αν ενδιαφέρει κανέναν πάντως ρατσισμός εναντίον των Ελλήνων για κρίση κλπ δεν υπάρχει, το αντίθετο θα έλεγα.

Edited by dragonver
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγονται ιδανικά όλα αυτά πάντως...:) Αν μπορώ και μια φορά το δίμηνο το αργότερο να έρχομαι Ελλάδα να βλέπω την οικογένεια μου, άνετα ζω έτσι για 2 χρόνια για να μαζέψω φράγκα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ και μια φορά το δίμηνο το αργότερο να έρχομαι Ελλάδα να βλέπω την οικογένεια μου, άνετα ζω έτσι για 2 χρόνια για να μαζέψω φράγκα...

Γιάννη!

Το 6μηνο και βλέπουμε!

Εδώ στην Ελλάδα το δίμηνο είναι (ήταν) κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ακούγονται ιδανικά όλα αυτά πάντως... :) Αν μπορώ και μια φορά το δίμηνο το αργότερο να έρχομαι Ελλάδα να βλέπω την οικογένεια μου, άνετα ζω έτσι για 2 χρόνια για να μαζέψω φράγκα...

 

περασαν ανιπιστρεπτι οι εποχες συναδελφε που σε 2 χρονια μαζευες καλα λεφτα στην μ.α

 

εχουν πεσει παρα πολυ οι αμοιβες

Link to comment
Share on other sites

-Πως ψάχνεις δουλειά στην Σ.Α.?

-Δηλαδή,topap, εγώ που δεν ενδιαφέρομαι για αλκοόλ ή για γυναίκες, παρά μόνο για λεφτά, θα περάσω καλά αν πάω? (καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν με ενδιαφέρει το έξω κλπ)

-Τι μισθοί παίζουν?

-Στο design ξέρει κανείς τι κανονισμούς χρησιμοποιούνε και τι λογισμικό κινείται για structural analysis?

 

1. Από γνωστό κυρίως και μετά από αιτήσεις σε εταιρίες ή recruitment agents. Αν δεν έχει καθόλου Middle East (ME) εμπειρία τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα γιατί την στιγμή αυτή υπάρχουν πολλοί μηχανικοί που δούλευαν στο Ντουμπάι, πριν σκάσει η φούσκα, και την στιγμή αυτή ψάχνουν δουλειά. Και αυτοί έχουν 5+ χρόνια εμπειρίας GCC (Gulf Cooperation Council) στην χειρότερη...

2. Μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι για αλκοολ ή γυναίκες, αλλά αν είσαι όλη μέρα στο εργοτάξιο, μια μπυρίτσα θα θελήσεις να την πιείς για να χαλαρώσεις, οχι? Ε, δεν παίζει! Δεν μπορείς να εισαι εργοτάξιο-σπίτι, σπίτι-εργοτάξιο. Θα σαλτάρεις και πολλοί έχουν σαλτάρει. Για αυτό και τα λεφτά στην Α.Αραβία ειναι καλύτερα, γιατί για να πάει κόσμος θέλει το καρότο του.

3. Πριν 5-6 χρόνια, από οτι καταλαβαίνω, για νέους μηχανικούς έδιναν 7000+ €. Το καλοκαίρι που μιλούσα με την αμερικάνικη εταιρία (Bechtel) μου έδιναν 4200€ περίπου (tax free), αμάξι, σπιτι και 2 εισιτηρια για Ελλαδα το χρόνο. Η Bechtel, όχι καμια εταιριούλα...

4. British Standards (BS) και αμερικάνικα (ASD, LRFD, UBC, κλπ). Ευρωκώδικες ούτε για αστείο... οι Σ.Αραβες ειναι αμερικανάκια. Αν και υποθέτω οτι το design δεν γίνεται εκεί αλλά στα headquarters των εταιριών ή σε consultancies στην Αγγλία και στην Αμερική. Ακόμα και η Αρχιρόδον το design το κάνει στην Αθήνα, γιατί να πληρώνει expat πακέτα σε μηχανικούς αφού μπορεί να κάνει την δουλειά απο Αθήνα, με μισθούς Ελλάδος?

 

 

Από διάφορα sites? Από LinkedIn? Γράφτηκα σ' ένα site σχετικά με το Dubai και μετά από καμιά εβδομάδα μου είπαν και καλά ότι έχω "επιλεγεί" από εταιρείες, αλλά για να "προχωρήσει η πρόσληψη" πρέπει να πληρώσω κάτι συνδρομές...Έκανε μπαμ ότι ήτανε απατεώνες...

 

Καραμπινάτη μούφα. Από LinkedIn μπορεί και να βρείς, αλλιως απο sites για ΜΕ, όπως το www.bayt.com και το www.gulftalent.com. Κυρίως όμως από γνωστό, το ξαναλέω.

 

 

Η θέση δεν αφορα εμένα, εγώ είμαι φοιτητής ακόμα, η πρόταση έγινε στον πατέρα μου. Τα λεφτά είναι αρκετά καλά αλλά θέλω να μάθω απο άτομα που γνωρίζουν πως είναι τα πράγματα εκεί κάτω.

 

Συγνώμη κιόλας, αν εσύ εισαι φοιτητής, ήτοι 21-22 χρονών, ο πατέρας σου είναι πόσο, 40-45? Μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσει αυτός στο forum ή ακόμα καλύτερα να επικοινωνήσει με παλιους συμφοιτητές του ή συνάδελφους? Θα ξέρει ακριβώς τι να ρωτησει και θα πάρει καλύτερες απαντήσεις. Σέβομαι ότι θέλεις να βοηθήσεις τον μπαμπά σου, αλλά εφόσον αυτός θα πάει και όχι εσύ, καλύτερα να τον αφήσεις να κάνει μόνος του το research του.

 

 

ειχα και εγω προταση για εργασια μεση ανατολη..συνθηκες:;; 13-14 ωρες την ημερα, 7μερο, και ζωη στο καμπους του εργοταξιου..και ολα αυτα για να βγει γρηγορα το εργο..

 

μισθος:;; 15 χιλιαδες ευρω παραπανω απο τον αντιστοιχο φιλιπινεζο/ινδο μηχανικος εκει...με την μονη διαφορα οτι αυτοι με τα λεφτα αυτα θα ηταν πλουσιοι στην χωρα τους μετα...

 

ο καθενας μας τα ζυγιζει..εγω προσωπικα απο το να το παιζω μηχανικος αλλα να ειμαι σκλαβος στην αραβια, προτιμησα να μαθω μια ξενη γλωσσα χωρας της ευρωπης και ν εγκατασταθω εκει..ακομα κ ασχετα απο το επαγγελμα μου να δουλεψω θα ζω αξιοπρεπεστατα...δεν εχω φετιχ να το παιζω μηχανικαρα..η ποιοτητα ζωης που κανουμε ειναι το σημαντικοτερο και ζουμε μονο μια φορα...

 

επισης να γνωριζετε οτι εαν πατε αραβια θα μεινετε εκει για πολλα χρονια..θα περασετε τα καλυτερα σας χρονια εκει σε συνθηκες...αστο καλυτερα τι συνθηκες..

 

13-14 ωρες την ημερα, 7ημερο και ζωη στο campus του εργοταξιου ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ. Αυτά ειναι για τους Ινδούς, Φιλιπινέζους, κλπ. Ηταν ελληνική εταιρία? Πήγες μέσω γνωστού? Μπορεί να σου έκαναν τέτοια πρόταση για να μην την δεχτείς και να τους πεις εσυ οχι. Οι Ινδοι κλπ παίρνουν γυρω στα 10-12 χιλιάρικα το χρόνο, οι δυτικοί απο 40 και πάνω, σε γενικές γραμμές.

 

Μάλλον δεν έχει πάει στα Εμιράτα για να δείς τι ποιότητα ζωής έχουν εκεί οι άνθρωποι και τι συνθήκες παίζουν. Εγώ που είχα πάει σαν τουρίστας, με μισθό ελληνικό, μου φάνηκε και φτηνά (σε σύγκριση ιδίως με Αθήνα...) και ένιωσα άνθρωπος, θα μπορούσα να μείνω εκεί κάλλιστα. Καθαριότητα παντού, μηδεν εγκληματικότητα, μηδέν προβλήματα, μηδεν μποτιλιάρισμα, άψογο service, ευγένεια, value for money και αλλα πολλά. Αυτά για τους Άραβες και τους δυτικούς. Αν εισαι ινδος, φιλιπινέζος κλπ, εντάξει δεν πεινάς κιόλας, αλλά δεν μπορείς πχ να μένεις μόνος σε διαμέρισμα, πρέπει να συγκατοικείς.

 

 

Ostoso apo tin parapano ebiria mou theoro oti stin Saudia pigainoun ergastoun antropoi me idiaiterotites. Antropoi pou bori na ine sta oria na pinasoun ta pedia tous (timi tous pou pane Saudia), antropoi paradopisti, antikoinonikoi, i aftoi pou ksekinane tora tin kariera tous.

Kai fisika opos kai pantou ston kosmo o kalyteros tropos na vreite doulia ine oi gnorimies.

 

I apopsi mou gia tin Saudia xamena xronia apo ti zoi.....Alla ipame o kathenas ine diaforetikos

 

Απόλυτα σωστός:

- Ιδανικές συνθηκες για ανθρώπους με ιδιαιτερότητες ή χωρίς περιθώρια επιλογών (μεγάλοι σε ηλικία, άνεργοι ή νέοι μηχανικοί που πρέπει να ξεκινήσουν από κάπου).

- Δουλειά μέσω γνωριμιών.

- Για Σ.Αραβία ναι, αλλά με προυποθέσεις. Δεν πας για 3-4 χιλιάρικα, απλά χαμένα χρόνια από την ζωή σου.

 

 

Κι εγώ έχω ακούσει για Κατάρ πολύ άσχημα πράγματα...

Πάντως το να πάω με οικογένεια κάτω (Μ.Α.) είναι κάτι που (σχεδόν) το αποκλείω...Τουλάχιστον για αρχή!

 

Εγώ έχω πολύ γνωστό κόσμο στο Κατάρ, δεν ειναι δα και τόσο άσχημα. Μια χαρά ειναι. Εντάξει, δεν ειναι και ΗΑΕ που ειναι πλεον πολιτισμένα, αλλά ο εμίρης του Κατάρ ειναι συγχρονος άνθρωπος και πολιτισμένος.

 

 

Τώρα για τα λεφτά, πιστεύω ότι η Σ. Αραβία είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο για να βάλει κάποιος λεφτά στην άκρη, αφού ναι μεν οι μισθοί είναι χαμηλότεροι από ΗΑΕ, Κατάρ και λοιπά, οι τιμές όμως είναι σχεδόν παντού χαμηλότερες και η διαμονή διατροφή καλυμμένη.

 

Από πολύ παλιά, οι μισθοί για Α.Αραβία ήταν πολύ μεγαλύτεροι απο ΗΑΕ, Κατάρ κλπ. Για τους λόγους που και εσυ ο ίδιος λές και εγω ανέφερα (το καρότο για να φέρουν κόσμο για δουλειά). Στα υπόλοιπα, απόλυτως σωστός.

 

 

 

 

 

Όποιος ενδιφέρεται για Qatar πάντως, πήρα ενα email απο ελληνικό recruitment agency (www.grecruitment.com) και με ρωτούσαν αν ειμαι διαθέσιμος γιατί αναμένουν να ζητηθούν Πολιτικοί Μηχανικοί για projects στη Doha.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.