Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης με χρηση ικριωμάτων


amouriki

Recommended Posts

Έχω μπλέξει με φεκ πολεοδομία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη γι αυτο και θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλει ο πελάτης να τοποθετήσει εξωτερική θερμομόνωση στον όροφό του. Σύμφωνα με τον ΝΟΚ η εξωτερική θερνονόνωση δεν θέλει άδεια, απλή ενημέρωση. Επειδ΄όμως θέλει ικριώμτα πρέπει να βγει άδεια. Από την άλλη υπάρχει ΦΕΚ 492Β/31-03-2011 που απαιτει ΠΕΑ και ΣΑΥ ΦΑΥ καθώς και δήλωση ανάθεσης- αν΄ληψης. Στην πολεοδομία δεν μπορεί κανείς να αναλάβει την ευθύνη και να μου δώσει ξεκάθαρη απάντηση για το τι θέλουν γιατί τα ερώτηματα που θέτουν και θέτω είναι:

1) Το σεντόνι αρχικά έχει καταργηθεί τι δήλωση ανάθεσης - αν΄ληψης πρέπει να κάνω? Το σεντόνι αφορά σε άδειες και όχι σε άδεια μικρής κλίμακας. Το ΦΕΚ αυτό όμως έρχεται να συμπληρώσει την παράγραφο για άδεια μικρής κλίμακας. Από την άλλη άδεια μικρής κλίμακας δεν επιτρέπει χρήση ικριωμάτων....

2) Ο μηχανολόγος της πολεοδομίας μου είπε ότι οι συστάσεις που θα γίνουν για τοποθετήση θερμομον. θα πρέπει να μου αναβαθμίζουν το κτίριο. Κάτι τέτοιο που στην πράξη δεν γίνεται μόνο με τοποθέτηση θερμομόνωσης. Αν θέλω να γίνει αυτό, οι προτάσεις αναβάθμισης βγάζουν υπέρογκο κοστολόγιο. Από την άλλη στο εν λόγω ΦΕΚ δεν αναφέρεται πουθενά αυτή η απαίτηση.Έτσι δεν είναι ή υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?

3) Για άδεια ούτε που συζητιέται το θέμα είναι κάτι τρελά χρονοβόρο (πραγματικά ούτε εγώ το θέλω γιατί περισσότερα θα χάσω παρά θα κερδίσω) ό[πως έχουν γίνει τα πράγματα με τις πολεοδομίες...

Μίλησα και με ΥΠΕΚΑ, που καλ'υτερα να μη μεταφέρω τον διάλογο ή καλύτερα τον υστερικό μονόλογο του υπαλλήλου. ¨ακρη δεν μπορώ να βγάλω και θα ήταν πραγματικά μεγάλη βοήθεια η γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

όπως και ο ίδιος λές

το ΦΕΚ 492Β αναφέρεται στην θερμομόνωση μόνο σε κτίρια προ του 1979 (και συγκεκριμένα ότι μπορείς να εκδόσεις Ε.Ε.Μ.Κ με Δ.Α.Ανάληψης για ικριώματα-ΠΑΕ κλπ)

 

«ιζ. Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης και σχετικές με αυτή οικοδομικές εργασίες στα κτίρια που προϋφίστανται της 4.7.79, με την προϋπόθεση ότι δεν τροποποιούνται δομικά στοιχεία των όψεων των κτιρίων και τηρούνται οι ελάχιστες απαιτήσεις της παραγράφου 2.1 εδάφιο α) του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ

 

Σήμερα όμως επιτρέπεται η μόνωση σε όλα τα κτίρια και δεν χρειάζεται να επικαλεσθείς αυτό το ΦΕΚ 492Β αλλά ακολουθείς ΝΕΕΣ διαδικασίες του Ν 4030/11 και ΝΟΚ

δηλ μόνωση με ικριώματα -χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης "τοποθέτησης ικριωμάτων"

αυτή και αν δεν είναι μεγάλη μ...-να κάνεις δ.κ τοπ/κά -κατόψεις-υπολογισμούς επιτρεπομένων και πραγματοποιούμενων και ένα ντουμάνι χαρτί -που στην πράξη μοιάζει σαν να εκδίδεις άδεια ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ και όχι ικριωμάτων -αφού ό κάθε υπάλληλος μπορεί να σου πει -να αυτό... θέλει νομιμοποίηση και γιατί δεν το τακτ/σες με τον 4014 κλπ

Μπορεί να λέει το ΥΠΕΚΑ ότι ξαναϊσχύει και η παλιά Αποφ 5219 αλλά έχουμε και τους υπαλλήλους που τρέμουν να δεχθούν το παλιό έντυπο-δήλωσης ανάθεσης (ενώ κανονικά έπρεπε να το δεχθούν επειδή με τέτοιες δηλ αναθ-αναλ γινόταν με την 5219 -και τα νέα έντυπα ισχύουν για τον 4030) και πάει λέγοντας

πραγματικό μαρτύριο.. και ένα μεγάλο χάος..

 

που αντ' αυτών θα μπορούσε ο νόμος να προβλέπει απλά: την επισήμανση απο χαρακτηριστικά σημεία της οικοδομής -επάνω σε μια φωτογραφία της όψης της οικοδομής- τη θέση και τις διαστάσεις των ικριωμάτων και τη δήλωση ανάθεσης -ανάληψης της ευθύνης και τίποτα άλλο

 

(την ίδια αγανάκτηση νοιώθω και εγώ-2 άδειες κατεδάφισης έχω -μία ενός τοιχείου και μία μιας παλιάς οικοδομής και άκουσον άκουσον -μου ζητάνε στάθμες και διαμορφώσεις ακαλύπτων-πέραν του ότι έχω αυτό που ανάφερα ήδη-να αυτό θέλει δήλωση κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Σε πολυκατοικία θα γίνουν επαναχρωματισμός όψεων και θα εφαρμοστεί σύστημα θερμοπρόσοψης σε ποσοστό μεγαλύτερο του 25% του εμβαδού της όψης.

Προχωράω σε έκδοση αδείας λόγω ικριωμάτων , τα ερωτήματα μου είναι:

 

α) Για το κόστος αδείας στον προυπολογισμό την θερμοπρόσοψη μου την υπολογίζει με 3€/m²___ προχωράω έτσι; Το πραγματικό κόστος είναι 30-40€/μ²

β) Θα μου ζητήσουνε στην πολεοδομία και ΜΕΑ (Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης)? (λόγω ριζικής ανακαίνισης και επέμβασης σε ενεργειακή κατάσταση του κτιρίου...; )

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

α)υπάρχει στον προϋπολογισμό ο όρος θερμοπρόσωψη? Αν όχι βάλε αναλυτικά τις εργασίες που θα γίνουν για να ολοκληρωθεί η θερμοπρόσωψη ώστε να βγει ένας πιο λογικός προυπολογισμός.

 

β)Να συνεννοηθείς μαζί τους πριν ξεκινήσεις για να δεις πως ερμηνεύουν αυτοί την ριζική ανακαίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Σε πολυκατοικία θα γίνουν επαναχρωματισμός όψεων και θα εφαρμοστεί σύστημα θερμοπρόσοψης σε ποσοστό μεγαλύτερο του 25% του εμβαδού της όψης.

Προχωράω σε έκδοση αδείας λόγω ικριωμάτων , τα ερωτήματα μου είναι:

 

α) Για το κόστος αδείας στον προυπολογισμό την θερμοπρόσοψη μου την υπολογίζει με 3€/m²___ προχωράω έτσι; Το πραγματικό κόστος είναι 30-40€/μ²

β) Θα μου ζητήσουνε στην πολεοδομία και ΜΕΑ (Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης)? (λόγω ριζικής ανακαίνισης και επέμβασης σε ενεργειακή κατάσταση του κτιρίου...; )

 

Σας ευχαριστώ

θα χρειαστει ΜΕΑ γιατι εχεις ριζικη ανακαινιση (επεμβαση σε οψεις>25% του συνολικου εμβαδου). Το θεμα ειναι αν θα σου ζητησουν και ολες τις αλλες ΗΜ μελετες που απαιτουνται με το ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή είχα κι εγώ αυτήν την απορία με την τιμή της θερμοπρόσοψης στον αναλυτικό, επισυνάπτω έναν προϋπολογισμό με τις εργασίες ξεχωριστά. Πείτε μου τη γνώμη σας!

 

Ξεχωριστά απο το παραπάνω, γενικά αλλάζετε τις τιμές του αναλυτικού (προφανώς προς τα πάνω) ή δεν επιτρέπεται?

Αναλυτικός θερμοπρόσοψης.xls

Edited by albert
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ξέρετε τι χρειάζεται ο φάκελος για άδεια τοποθέτησης ικριωμάτων?

Επίσης ο ένας τοίχος είναι στα όρια του οικοπέδου και ο διπλανός δεν αφήνει να στηθούν οι σκαλωσιές στο οικόπεδό του. Γνωρίζετε τι πρέπει να γίνει για να λυθεί αυτό? και σε τέτοιες περιπτώσεις (δηλ όταν ο τοίχος είναι στο όριο) επιτρέπεται τοποθέτηση εξωτερικής θερμομονωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδερφοι αναμοχλεύω το θέμα μετά από αρκετό καιρό.

Σε περίπτωση εξωτερικής θερμομόνωσης στα πλαίσια του "εξοικονόμηση κατ' οίκον", με την χρήση ικριωμάτων πώς κινούμαστε?

Βγάζουμε πρώτα την άδεια μικρής κλίμακας για τα Ικριώματα και μετά κάνουμε την γνωστοποίηση των εργασιών θερμομόνωσης?

Ή βγάζουμε μια και καλή μόνο μία άδεια ΕΕΜΚ που περιλαμβάνει τα ικριώματα και την εξωτερική θερμομόνωση ???

 

Επίσης συνάδερφε mvrahiolia  πως κινήθηκες στην περίπτωση του κοινού ορίου οικοπέδου??

Edited by johnnie_blue
Link to comment
Share on other sites

Απευθείας με άδεια Ε.Ε.Μ.Κ

Ν 4258/14-4-14  ΦΕΚ 94α Η περίπτωση i  της  παρ.  3  του  άρθρου  4  του ν. 4067/2012 (Α΄ 79) αντικαθίσταται ως εξής:
«i. Στο πλαίσιο του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον», εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνω− σης ή θερμομόνωση στεγών ή τοποθέτηση παθητικών ηλιακών συστημάτων ή αντικατάσταση εξωτερικών κου− φωμάτων ή τοποθέτησης/αντικατάστασης καμινάδων στις εξωτερικές όψεις υφισταμένων κτιρίων χωρίς χρήση ικριωμάτων. Για τις ανωτέρω εργασίες της παρούσας περίπτωσης όπου απαιτείται η χρήση ικριωμάτων απαιτείται: α) κατάθεση Σχεδίου και Φακέλου ασφάλειας και υγείας του έργου με ορισμό του υπεύθυνου συντονιστή σύμφωνα με τα οριζόμενα στο π.δ. 305/1996 (Α΄ 305) και δήλωση ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου και β) έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας της παραγράφου 3.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή μυαλό είναι και κολλάει και επειδή ποτέ δεν ξέρεις, μπορώ να αιτηθώ άδεια μικρής κλίμακας για εξωτερική θερμομόνωση χωρίς να έχω κάνει υπαγωγή στο εξοικονομώ (δηλαδή η εργασία θα γίνει με έξοδα του ιδιοκτήτη) , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.