Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συμφωνα με το έγγραφο του ΥΠΕΚΑ με αρ. πρωτ. 1269 / 11-6-2012 που αναφέρεται στο διάγγραμμα κάλυψης, στην παρ. 2β αναγράφει: '' ως κάτοψη, κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται η κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία (κάθετη ή οριζόντια) ως προσαρτήθηκε στην πράξη συστάσεως ιδιοκτησιών."

 

Εχω την εξής περίπτωση: Εχει ανεγερθεί πολυκατοικία με οικοδομική άδεια του 1974. Στο, υπό εξέταση διαμέρισμα, η κάτοψη που προσαρτάται στην Σύσταση δεν είναι η κάτοψη της αδείας, αλλά διαφορετική ( προσαρτήθηκε η πραγματική κάτοψη του δ/τος).

Αν αποστείλλω την κάτοψη της σύστασης (η οποία είναι η πραγματική κάτοψη του δ/τος) τότε δεν υπάρχει καμμία διαφορά δηλ. δεν εμφανίζονται αυθαιρεσίες.

Μήπως τελικά σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται να δηλωθεί ως αυθαίρετο?? (τραβηγμένο αλλά...??)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το διάγραμμα κάλυψης ειναι το κλασσικό διάγραμμα καλυψης που βγάζαμε μεχρι τωρα με ΓΟΚ η

το καινουργιο διαγραμμα δόμησης με ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι διότι η σύσταση δεν νοιμοποιεί τις τυχόν αυθαιρεσίες. Μήπως υπαρχει αναθεώρηση της άδειας ?

Οχι, δεν υπάρχει αναθεώρηση. Συγκεκριμμένα, ενώ στην άδεια φαίνεται ως κλειστός χώρος μη προσβάσιμος από πουθενά, στην Σύσταση Ο.Ι. μεφανίζεται ως δ/σμα με ποσοστά συνιδιοκτησίας.
Link to comment
Share on other sites

Κλειστος χώρος μη προσβάσιμος απο πουθενα πως είναι δυνατόν ? Μήπως είναι μπαζωτή βεράντα ή κάτω από βεράντα ? Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει βασικά χώρος στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστος χώρος μη προσβάσιμος απο πουθενα πως είναι δυνατόν ? Μήπως είναι μπαζωτή βεράντα ή κάτω από βεράντα ? Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει βασικά χώρος στην άδεια.

 

Βάσει αδείας: Στο ισόγειο της οικοδομής φαίνεται: Κατάστημα με πατάρι ( ύψος 6,00 m) - Είσοδος οικοδομής (ύψος 6.00m) - Κατάστημα με πατάρι (ύψος 6,00). Το ύψος της εισόδου, ''κόβεται στα δύο'' από επικάλυψη με ψευδοροφή ( στο +3,00 m). Το, υπερκείμενο της ψευδοροφής, κενό που δημιουργείται από το +3,00 m εως το +6,00 m , φαίνεται ως "κλειστός χώρος ( παραλληλόγραμμος) μη προσβάσιμος από πουθενά, με δάπεδο από ψευδοροφή". Αυτό προκύπτει από τα σχέδια διότι: α. Στις 2 πλάγιες πλευρές είναι οι εσωτερικές τοιχοποιΐες των 2 παταριών που βρίσκονται εκατέρωθεν β. στο ''πρόσωπο είναι η εξωτερική τοιχοποιΐα της οικοδομής, με παράθυρο γ. στην πίσω πλευρά υπάρχει εσωτερική τοιχοποιΐα ( που διαχωρίζει με τον κοινόχρηστο διάδρομο), χωρίς κανένα άνοιγμα άρα χωρίς πρόσβαση στον χώρο.

Πραγματική κατάσταση: Στην εσωτερική τοιχοποιΐα της πίσω πλευράς, ανοίχτηκε η πόρτα εισόδου του διαμερίσματος. Εγινε δάπεδο από οπλ. σκυρόδεμα και ορίστε ένα "ωραιότατο" διαμερισματάκι

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έγινε σαφές.Επομένως πρέπει να δηλωθεί ο χώρος.

Δυστυχώς ναί. Ελεγα μπας και υπάρχει καμμία τρύπα. Σ'' ευχαριστώ για την συνομιλία μας.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ναί. Ελεγα μπας και υπάρχει καμμία τρύπα. Σ'' ευχαριστώ για την συνομιλία μας.

Καλημέρα, έχω μια αντίστοιχη περίπτωση με πώληση από την σύσταση, ισόγειου διαμερίσματος σε πολυκατοικία που έχει άδεια για πυλωτή!!

Προφανώς θα τακτοποιηθεί. Εγώ θέλω να ρωτήσω: κάτοψη, θα φτιάξω καινούρια όλου του ισογείου, ή θα επάμβω πάνω στην υπάρχουσα? Το ίδιο ρωτάω και για την τομή. Για το ΔΚ αν κατάλαβα καλά, θα συμπληρώσω στο υπάρχον της αδείας (βέβαια και πάλι υπάρχει πρόβλημα, γιατί η άδεια είναι του '74, οπότε το ΔΚ είναι υποτυπώδες)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να κάνεις ότι απο τα δύο σε εξυπηρετεί.Πάντως νομίζω οτι είναι σκόπιμο να υπαρχει ένα σχέδιο κάτοψης όπως είναι στην άδεια στα σχέδια που θα υποβληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.