Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Καλησπέρα.

ελπίζω να είμαι εντός θέματος..και να μην επαναλαμβάνω καποιο θέμα (οσο και αν το εψαξα)

εχω 2 περιπτώσεις που έχω "πλεόνασμα" τετραγωνικών μέτρων στη δόμηση και στην κάλυψη.

αυτό θα το γράψω στο πινακάκι στο διάγραμμα κάλυψης σε περιπτωση που μετά θέλουν να τα χρησιμοποιήσουν σε άδεια;

αν ναι..πως;

Link to comment
Share on other sites

Γράψτο αν είσαι απόλυτα σίγουρος , τι μετράει και τι δε μετράει στη δόμηση (συνδιασμός 3843,4014 και ΓΟΚ) Πάντως να ξέρεις ότι ο μηχανικός που θα βγάλει την επόμενη άδεια θα ενδιαφερθεί και θα βρει το οποιοδήποτε πλεόνασμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ manolis

σαν συνέχεια του προηγούμενου θέματος..

σε μια υπόθεση έχουν μεταφερθεί τετραγωνικά απο την κάτοψη της ιδιοκτησίας σε κοινόχρηστο χώρο.

(είχαν κατασκευάσει ανάποδα τη σκάλα και δεν ήταν αλλιώς δυνατή η πρόσβαση)

αυτό πως θα το περάσω στο διάγραμμα κάλυψης;

θα το αφαίρεσω και θα κανω υποσημείωση τον λόγο;

και αν ναι, στο διάγραμμα κάλυψης ή στη τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Στο διάγραμμα κάλυψης, σχέδιο που κατατίθετε γενικώς θα δείξετε τον χώρο και με άλλο μελάνι πχ κόκκινο θα δείξετε το περίγραμμα της αυθαιρεσίας την οποία καλώς να σημειώσετε με βελάκι με υποσημείωση όπου θα λέτε: περιγραφή κοκ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ τη γνώμη σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θέλω να κάνω τακτοποίηση σε κτίριο με άδεια του 2009 που ανήκει όλο σε έναν ιδιοκτήτη (δεν υπάρχει σύσταση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας).

Πρέπει να κάνω νέο Διάγραμμα Κάλυψης ή να χρησιμοποιήσω αυτό της αδείας πάνω στο οποίο θα σημειώσω τις αυθαίρετες επιφάνειες;

Με άλλα λόγια ανήκει στην περίπτωση 1 ή στην περίπτωση 2 της Οδηγίας για την υποβολή διαγράμματος κάλυψης του Υ.Π.Ε.Κ.Α.;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω

 

1) προμηθευομαι το ΔΚ της αδειας

2) σημειωνω με κοκκινο πενακι τη θεση της αυθαιρεσιας (εντος η εκτος περιγραμματος υπαρχοντος.πχ προσθηκη)

3) φτιαχνω πινακακι στο οποιο αναφερω το ειδος της αυθαιρεσιας σε σχεση με το φυλλο καταγραφης η λοιπης παραβασης με επιφανεια και περιγραφη

4) υπογραφω, σφραγιζω

5)σκαναρω και στελνω

 

κατι αλλο ?

 

 

δεν υπαρχει καπου ενα παραδειγμα (σκαναρισμενο δκ)???

 

ευχαριστω

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.