Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

καμμια προθεση δεν υπηρχε απο μερους μου ...και σε τιποτε....

απολυτως...

και συμφωνησα οτι "πολυ ορθα εκανες" για την τακτοποιηση σε "εξ αδιαιρετου" ακομα και αν το "μετανοιωσες" οπως εσυ ειπες...

και εγω το ίδιο θα εκανα...

 

σορρυ,   αν κατι δεν εξεφρασα ορθα

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν υπάρχει ... παρεξήγηση, που θα ήταν και περιττή για μη διαδικαστική καθαρά ερώτηση. Το θέμα μου ήταν εάν πρέπει να συντάξω ή όχι διάγραμμα κάλυψης για τη β φάση (επειδή ο 4014 λέει στο άρθρο 24 ότι "...συντάσσεται... για κάθε οικοδομήσιμο...."). Εδώ όμως έχω μια αρχική έκταση (αγρός), που πλέον είναι τμήμα ενός δημιουργούμενου ΟΤ με την πολεοδομική μελέτη, η οποία μελέτη καθορίζει κοινοχρηστους, ρυμοτομικές κλπ, όμως χωρίς πράξη εφαρμογής δεν υπάρχει επίσημα ακόμα η τελική έκταση. Οι τοπογράφοι μάλιστα ως πιο ειδήμονες συμβουλεύουν ότι χωρις πράξη εφαρμογής, μιλάμε ακόμα για την αρχική έκταση. Άρα τί νόημα έχει η σύνταξη ενός διαγράμματος για ένα γήπεδο 2750 τμ, που όμως σήμερα δε μπορεί να χτίσει, προβλέπεται βάσει μελέτης να μειωθεί η έκτασή του, και όταν κυρωθεί η πράξη και μικρότερο θα είναι, και τα όριά του μπορεί και να αλλάξουν ακόμα. Γι αυτό θέλω να αποφύγω το να συντάξω ένα άνευ νοήματος διάγραμμα κάλυψης (τα κτίρια δεν είναι πολλά μεσα, και τα αποτύπωσε ο τοπογράφος, δεν είναι αυτό το θέμα) και νομίζω ότι μπορώ πατώντας πάνω στην αναφορά περί οικοδομήσιμου (αρ. 24 παρ. 2β), όπως είπε και ο Ιάσονας.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Ν' ανεβάσεις, αφού πρωτίστως το συμπληρώσεις, το έγγραφο που σου υπέδειξα και ....τελείωσες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 : σε άλλο topic το υπέδειξες και σε άλλον (με παρόμοιο όνομα κιόλας - sosi / sarcs), αλλά το τσίμπησα ήδη, ευχαριστώ ξανά! Έγινε "παράλληλη" συζήτηση για το ίδιο θέμα!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.να ρωτησω στις πιο παλαιες αδειες που δεν υπηρχε καθολου διαγραμμα καλυψης στον φακελο εσεις το φτιαχνεται τωρα απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Για μετα το 1983 υπαρχει παντα διαγραμμα καλυψης.

Για προ 1983 υπαρχει το τοπογραφικο στο οποιο γινεται ελεγχος δομησης/καλυψης.

Συνεπως δεν θα χρειαστει να φτιαξεις σε καμια περιπτωση νεο διαγραμμα καλυψης.

 

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής, για την έκδοση οικοδομικής αδείας, ώστε να καταστεί άρτιο θα πρέπει να εκδοθεί πρώτα οικοδομησιμότητα. Σίγουρα όμως η περιοχή λαμβάνεται ως εντός σχεδίου. Ας πούμε πως δε γίνεται να συντάξουμε διάγραμμα κάλυψης, καθόσον δεν έχουν οριστεί οι τελικές ιδιοκτησίες. Με ποια όμως επιτρεπόμενα στοιχεία θα υπολογίσουμε τις παραβάσεις; Έχω νομίμως υφιστάμενο κτίσμα με άδεια λυομένου μέσα στο οικόπεδο κι έχω πελαγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Για μετα το 1983 υπαρχει παντα διαγραμμα καλυψης. Για προ 1983 υπαρχει το τοπογραφικο στο οποιο γινεται ελεγχος δομησης/καλυψης. Συνεπως δεν θα χρειαστει να φτιαξεις σε καμια περιπτωση νεο διαγραμμα καλυψης. Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 κι αν όμως έχει χαθεί το τοπογραφικό, έχω δύο τέτοιες περιπτώσεις και δεν ξέρω τι να κάνω

?

Link to comment
Share on other sites

Για μετα το 1983 υπαρχει παντα διαγραμμα καλυψης. Για προ 1983 υπαρχει το τοπογραφικο στο οποιο γινεται ελεγχος δομησης/καλυψης. Συνεπως δεν θα χρειαστει να φτιαξεις σε καμια περιπτωση νεο διαγραμμα καλυψης. Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

Μου έτυχε φάκελος προ του 1983 (του 1978 συγκεκριμένα) που είχε μέσα σχέδιο Διαγράμματος Κάλυψης.

Είχε πιο λίγα στοιχεία βέβαια, σε σχέση με τα μεταγενέστερα, αλλά μου φάνηκε πιο λογικό και χρησιμοποίησα αυτό για τον σχεδιασμό των αυθαιρεσιών.

 

Νομίζω είτε το ένα, είτε το άλλο (για προ του 1983, αν συνυπάρχουν και τα 2 στον φάκελο) είμαστε οκ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.