Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσωτερική διαρρύθμιση


kamvan

Recommended Posts

Εννοειται πως ειμαι παρανομος ...

...

Εννοείται όμως ότι και σε ένα δημόσιο φόρουμ μηχανικών δεν μπορούμε να δίνουμε οδηγίες πώς να παρανομήσεις κεκαλυμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε Didonis δεν ζηταω να μου πεις πως να παρανομησω ισως παρερμηνευτηκε το post μου αυτο που ρωτω ειναι αν με μια 48ωρη ενημερωση καλυπτομαι για τις παρακατω εργασιες και αν ναι θα μπορουσα να παρω νεα εγκεκριμενη κατοψη απο την Πολεοδομια.?

Eσωτερικα χωρισματα χωρων με γυψοσανιδες, ψευδοροφη ,νεο wc και κουζινα θεωρειται

Link to comment
Share on other sites

Όπως ξέρεις η 48 είναι νέο φρούτο και άρχισαν τα ερμηνευτικά της με τις νέες οδηγίες περί ΝΟΚ.

Με μια πρώτη λοιπόν εντύπωση μου λοιπόν ότι δεν αποκτάς σχέδια με σφραγίδα πολεοδομίας για τις όποιες εργασίες κάνεις με αυτή την διάταξη.

Όπως τονίζω όμως εντύπωση και όχι 100% βεβαιότητα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι : μπορεί να χρησιμοποιηθεί η διαδικασία ενημέρωσης για εργασίες που έχουν εκτελεσθεί; Θεωρώ πως όχι.

Επίσης από την στιγμή που η ενημέρωση δεν περιλαμβάνει σχέδια, πως μπορεί να υπάρξει σχέδιο με θεώρηση της πολεοδομίας;

Link to comment
Share on other sites

Η48ωρη ενημέρωση έχει γίνει λίγο δύσκολη μετά τις διευκρινήσεις του ΝΟΚ.Εδωσαν και το έντυπό της Δες εδώ:

 

=2209&language=el-GR"]http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=778&sni[1155]=2209&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

αφού κάνεις έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών, κάνε και μια ενημέρωση φακέλου και ζήτα να σου σφραγίσουν ένα αντίγραφο

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Όταν "τρώγεται" μια κοινόχρηστη σκάλα υπέρ συγκεκριμένης ιδιοκτησίας έχεις ΥΔΚΧ, κι όχι παράβαση κατηγορίας 13.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συνάδελφοι καλήμερα και καλή δύναμη

Σχετικά με το post 37 έχω κατά την σύσταση ιδιοκτησίας και κατά την άδεια 1976, ισόγειο Α,Β,Γ όλοι οι όροφοι κατοικία.

Δηλώνω ΥΔ για μικρή επέκταση του Γ ορόφου προς τα μπρος και προς τα πίσω, συνολικά 9μ2. Οι όροφοι Β και Γ λειτουργούν σαν μια κατοικία, χωρίς όμως καμια αλλαγή σε κοινοχρηστους στα εγκεκριμένα σχέδια (παραμένουν και οι πόρτες των κλιμ/σιων στη θέση τους). Απλα το λουτρο του Β οροφου έχει απενεργοποιηθει και ισχύει του Γ οροφου.

Η συμβολαιογραφος θελει να δηλώσω με κάποιο τρόπο, οτι αυτοί οι δυο διακεκριμενοι κατα την αδεια και ΟΙ, λειτουργούν σαν μια ενιαία κατοικία.

 

1. Θα τα περιγράψω στην τεχνική έκθεση.

2. πρέπει, χρονικά εννοώ, να δηλωθεί τώρα, και όχι με την ισχύ του νέου Νόμου

3. εφόσον είναι του 1976, εννοείται ότι όταν ισχύσει ο νέος Νόμος, θα θεωρηθεί ως νομίμως υφιστάμενο, και ελπίζω να μην χρειάζονται και ολα τα απαραίτητα να υποβληθούν, αν και τα έχω έτοιμα.

4. θα μπορούσα να κάνω ενημέρωση φακέλου αδείας;

5. ΔΕΗ έχει ένα ρολόι για τους δύο ορόφους.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.