Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποια γλώσσα προγραμματισμού να χρησιμοποιήσω;


STRATOS MPD

Recommended Posts

Έχω δημιουργήσει μία βάση δεδομένων σε Access για αγορές-πωλήσεις-αναμενόμενα-παραγγελίες κτλ. Επειδή αναγκάζομαι να ενημερώνω πίνακες κάθε φορά, θέλω να το κάνω πιο user friendly με φόρμες οι οποίες θα διαβάζουν τον κωδικό του προϊόντος και θα παίρνουν στοιχεία από ήδη υπάρχοντες πίνακες (πελατολόγιο, περιγραφή, τιμή μονάδας κτλ). Μετά από σύντομο ψάξιμο νομίζω ότι η Visual Basic θα μπορούσε να βοηθήσει. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι τελείως άσχετος με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό... Υπάρχει κάτι άλλο, πιο εύκολο, που μπορώ να κάνω ή κινούμαι στο σωστό δρόμο;

Link to comment
Share on other sites

Αν μείνεις στην access η vb - δική μου άποψη - είναι μονόδρομος. Δεν είναι απαραίτητος ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός απλά κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη στο "διάβασμα" μετά και εκεί που θα γράφαμε ξανά και ξανά τα ίδια. Πολλές φορές εμένα δεν με βολεύει. Ειδικά αν θέλω κάτι απλό. Σε κάτι πιο σύνθετο ναι.

Συνήθως επιλέγουμε ανάλογα με το πρόβλημα (που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι κάτι δύσκολο και μπορείς να επιλέξεις οποιαδήποτε γλώσσα) ή με το ποια γλώσσα γνωρίζεις καλύτερα.

 

Εγώ προσωπικά όταν πρωτοξεκίνησα κατευθείαν πήγα προς php/mysql γιατι υπήρχαν τόσα πολλά ετοιμα ελεύθερα που μπορούσα να προσαρμόσω στις δικές μου ανάγκες και πέρα από το research για να μάθω τη γλώσσα, την έμαθα και διαβάζοντας άλλα προγράμματα.

Δες αυτή την κατηγορία στο sourceforge.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Κάποια στιγμή , με βάση αυτά που μας περιγράφεις , θα χρειαστεί να "αναμιχθείς" με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό . Είτε σε Access είτε στην Visual Basic . Ουσιαστικά "επιβάλλεται" από το ότι κάποια κομμάτια κώδικα πρέπει να είναι επαναχρησιμοποιήσιμα και ταυτόχρονα να είναι φτιαγμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να χειρίζονται "αντικείμενα" .

 

Υπάρχουν και εναλλακτικά "εργαλεία" ERP , κατασκευασμένα με αυτή τη λογική , κάποια εκ των οποίων παραμένουν δωρεάν .

 

Συγκεκριμένα , κοίταξε εδώ ή και εδώ .

 

Λύση βασισμένη στο web θα βρείς εδώ .

 

Πιο "ελαφρά" από τα προηγούμενα είναι τα προγράμματα PIM (Personal Information Managers) και με απλή αναζήτηση στο google θα βρείς αρκετά .

 

Σε κάθε περίπτωση , χρειάζεται αρκετή μελέτη από μέρους σου ώστε να μπορέσεις να αξιοποιήσεις και να παραμετροποιήσεις σωστά και με βάση τις δικές σου απαιτήσεις το πρόγραμμα που τελικά θα επιλέξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να κοιτάξεις πρώτα την VBA της Access (δεν ξέρω αν εννοείς VBA όταν λες VB).

Είναι ήδη ενσωματωμένη στην Access και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα (userforms, reports κλπ).

 

Αν το "παιχνίδι χοντρύνει" τότε ναι, η VBA ίσως δεν είναι αρκετή (η VB από την άλλη έχει σαφώς περισσότερες δυνατότητες), αλλά για αυτά που περιγράφεις νομίζω ότι θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δημιουργήσεις την βάση δεδομένων από μηδενική βάση εισάγοντας δηλαδή τα δεδομένα με νέο πρόγραμμα και με νέες φόρμες τότε τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε την Visual Basic ή ακόμα και την Rapid-Q.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δημιουργήσει μία βάση δεδομένων σε Access για αγορές-πωλήσεις-αναμενόμενα-παραγγελίες κτλ. Επειδή αναγκάζομαι να ενημερώνω πίνακες κάθε φορά, θέλω να το κάνω πιο user friendly με φόρμες οι οποίες θα διαβάζουν τον κωδικό του προϊόντος και θα παίρνουν στοιχεία από ήδη υπάρχοντες πίνακες (πελατολόγιο, περιγραφή, τιμή μονάδας κτλ). Μετά από σύντομο ψάξιμο νομίζω ότι η Visual Basic θα μπορούσε να βοηθήσει. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι τελείως άσχετος με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό... Υπάρχει κάτι άλλο, πιο εύκολο, που μπορώ να κάνω ή κινούμαι στο σωστό δρόμο;

Η δική μου γνώμη είναι να κοιτάξεις πρώτα την VBA της Access (δεν ξέρω αν εννοείς VBA όταν λες VB).

Είναι ήδη ενσωματωμένη στην Access και μπορείς να κάνεις αρκετά πράγματα (userforms, reports κλπ).

 

Αν το "παιχνίδι χοντρύνει" τότε ναι, η VBA ίσως δεν είναι αρκετή (η VB από την άλλη έχει σαφώς περισσότερες δυνατότητες), αλλά για αυτά που περιγράφεις νομίζω ότι θα σε καλύψει.

 

Όντως νομίζω ότι καλύτερη λύση σε αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι η Visual Basic for Applications (VBA) που υπάρχει μέσα στην Access. Τουλάχιστον σε εισαγωγικό επίπεδο, χώρια που με τους έτοιμους οδηγούς, ενδεχομένως να γλυτώσεις πολύ χρόνο (και κώδικα).

 

Κάτι άλλο. Για το συγκεκριμένο πρόβλημα ("... αναγκάζομαι να ενημερώνω πίνακες κάθε φορά, ... κωδικό του προϊόντος και θα παίρνουν στοιχεία από ήδη υπάρχοντες πίνακες (πελατολόγιο, περιγραφή, τιμή μονάδας κτλ)") ενδεχομένως συσχετισμένοι πίνακες και κατάλληλα ερωτήματα (queries) να λύνουν το θέμα αυτόματα.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Η επαγγελματική έκδοση της Visual Basic διαθέτει ορισμένα αντικείμενα για την πληρέστερη διαχείρηση των σχεσιακών βάσεων δεδομένων τύπου Microsoft Access.

Για παράδειγμα η εντολή για να ανοίξεις μια υπάρχουσα βάση είναι η OpenDataBase και η σύνταξή της είναι:

 

>
OpenDataBase( dbname [, exclusive [, readonly [, connect ]]] )

 

Όμως ανάλογα με την έκδοση της Microsoft Access μπορεί να υπάρξουν ορισμένα προβλήματα ταξινόμησης των ελληνικών χαρακτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Στην επαγγελματική έκδοση της visual basic μπορείς να φτιάξεις πολλά πράγματα χωρίς καν κώδικα, μόνο με drag & drop.

 

Δημιουργείς στον server browser ένα νέο connection για την βάση και μετά με drag & drop εισάγεις τους πίνακες που θέλεις στις φόρμες της εφαρμογής σου.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.