Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσαγωγή αέρα σε τζάκι


gatokratoras

Recommended Posts

Αγόρασα ενα τζάκι απο πυροτουβλο και θέλω να το τοποθετήσω, δε εχω καταλαβει ακομα τι ειναι προτιμοτερο να του δινω αερα με καποια σωληνα που θα βγαινει στο μπαλκονι ή να κανω καποια τρυπα στο τζακι και να αεριζεται απο μεσα απο το σπιτι? Να βγαλω σωληνα παντως στο μπαλκονι δε γινεται για απο τον τοιχο περνανε τα κουφωματα. Επισης δε εχω καταλαβει οταν λενε οτι πρεπει να φερεις μια σωληνα στο τασακι εκει που μαζευετε η σταχτη πωως θα το κανεις αυτο.. Πρεπει να τρυπησω το τασακι? Επσης δε θα γεμιζει σταχτες μετα η σωληνα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια ειδικοτητα στους οικοδομους που λεγεται.......ΤΖΑΚΑΣ!

 

Για βρες καποιον απο αυτους να σου κανει την τοποθετηση του τζακιου που αγορασες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγει η σωληνα στο μπαλκονι για να αεριζεται το τζακι αλλιως μετα σου υπογραφω εγω οτι το τζακι θα καπνιζει 100%. και θα εισαι συνεχεια με το αγχος να αφησεις τη μπαλκονοπορτα ανοιχτη και να μην δουλευει ο απορροφητηρας. η σωληνα που θα βγαινει στο μπαλκονι να ειναι απο Φ120 και πανω γιατι μικροτερη δεν γινεται δουλεια.

 

οσο για τη σωληνα που στην ουσια ειναι ''φυσαρμονικα'' αλουμινιου που λες θα ξεκιναει απο εξω και θα καταληγει κατω απο το τασακι για να δινει αρκετο αερα στην φωτια. δεν θα πεφτουν οι σταχτες γιατι ειναι τασακι απλα καθε 1 μηνα θα το καθαριζεις.

 

επιπλεον οταν βαλεις το γρανιτη θα αφησεις κενο 1 ποντο τουλαχιστον απο την αρχη της εστιας για να αεριζεται σωστα και να μην καπνιζει. αν βαλεις πολυ κοντα στην εστια το γρανιτη και θα σπασει με τις διαστολες και δεν θα αεριζεται σωστο η εστια και θα καπνιζει

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα προβλημα με καπνισμα απο το τζακι, ψηλωσα την καμιναδα και εβαλα και αντιανεμικο καπελο, αλλα λυθηκε εν μερει το προβλημα. Μετα εκανα εξω την τρυπα στο μπαλκονι 13Χ13 εκατοστα και λυθηκε το προβλημα (πριν ειχε Φ80).

Εβαλα μετα και τον αναλυτη καυσαεριων στην μετρηση CO room και εδειχνε 0 και κοντα στο τζακι. Αρα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βγει η σωληνα στο μπαλκονι για να αεριζεται το τζακι αλλιως μετα σου υπογραφω εγω οτι το τζακι θα καπνιζει 100%. και θα εισαι συνεχεια με το αγχος να αφησεις τη μπαλκονοπορτα ανοιχτη και να μην δουλευει ο απορροφητηρας. η σωληνα που θα βγαινει στο μπαλκονι να ειναι απο Φ120 και πανω γιατι μικροτερη δεν γινεται δουλεια.

Σωλήνα στο μπαλκονι δε γινεται να βγαλω αρα καλυτερα να μη βαλω καθολου? Ο γρανιτης για να μη καπνιζει πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος με την εστια ή να ειναι πιο ψηλά κανα δυο πόντους

 

----Συγχώνεψη----

 

Επισης κατι αλλο, γιατι η καμιναδα υπαρχει ηδη και περιμενει στο ταβανι απλως την ειχανε κλεισει με γυψοσανιδα, εσπασα την γυψοσανιδα και ειναι τσιμα τσιμα η τρυπα να μπει μια inox 20 ποντους και για να γινει αυτο πρεπει να φαω και το σοβα στον τοιχο. Αν η καμιναδα ειναι πολυ κοντα ας πουμε 1 ποντο απο το μπετο στον τοιχο και στο θρμομονωτικο υλικο θα υπαρχει προβλημα?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.