Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

Καλημέρα

 

θέλω τη βοήθειά σας.

 

Έχω ένα δωμάτιο 12τμ το οποίο μέχρι τώρα θερμαίνεται με aircondition (δεν υπάρχει τρόπος να μπει καλοριφερ). Επειδή στο δωμάτιο αυτό κοιμούνται δυο παιδιά, θα ήθελα να μπορέσω να ζεσταίνω το δωμάτιο με άλλο τρόπο. Τρεις λύσεις που έχω βρει σε site με συγκρίσεις τιμών είναι οι παρακάτω:

 

Θερμαντικό Panel περίπου 100 €

Θερμοπομπός / Convector περίπου 100 €

Πάνελ Υπέρυθρης Θέρμανσης περίπου 150 €

 

Ότι πάρω, θέλω να το τοποθετήσω πάνω σε μια εξωτερική ντουλάπα και η φάτσα του δεν θα κοιτάζει προς τις κούνιες των παιδιών. Επίσης το σπίτι είναι πολύ παλιό και ο ένας τοίχος βλέπει σε μπαλκόνι. Δεν θέλω να κάνει θόρυβο (όπως το aircondition) και να μην έχει φως και τη νύχτα φωτίζεται όλο το δωμάτιο.

Μπορεί κάποια από αυτές τις 3 λύσεις να με καλύψει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς εξωτερική ντουλάπα; Από τι υλικό είναι φτιαγμένη η ντουλάπα;

 

συγνώμη, εννοώ απλά ότι δεν είναι εντοιχισμένη. Ξύλινη, οπότε θα βάλω το όποιο σώμα από πάνω της για να μην πιάνει χώρο.

Με την ευκαιρία να προσθέσω στις πιθανές λύσεις και το καλοριφέρ λαδιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, και μόνο που έχεις τα πιτσιρίκια να κοιμούνται μέσα στο δωμάτιο είναι σωστή η επιλογή του να μην δουλεύεις το air condition, θα τα μπουκώσει τα παιδιά ο ξηρός αέρας.

Δεύτερον, πρέπει να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ το θέμα ασφάλειας. Οτιδήποτε βάλεις ψηλά πάνω από την ντουλάπα, να το έχεις πολύ μα πολύ καλά στερεωμένο στον τοίχο ώστε να αντέχει ακόμα και σε σεισμό 7R... Το καλοριφέρ λαδιού φυσικά δεν υπάρχει τρόπος να το στερεώσεις, αλλά ούτε και έχει νόημα να το τοποθετήσεις ψηλά!

Αν και για εμένα είναι μια τίμια λύση: θα καίει όσο καίνε και τα άλλα συστήματα, παρέχει θερμική αδράνεια και κοστίζει λιγότερο. Εγώ να σου δώσω να καταλάβεις, έχω πάρει ένα τέτοιο 2.500 kw γιατί έχω κι εγώ μια κορούλα και στην πολυκατοικία δεν συνενοούμαστε πάντα με τον καλύτερο τρόπο για το πετρέλαιο, οπότε και συμβαίνει να ξεμένουμε για μερικές μέρες και το παιδί δεν κάνει να κρυώνει. Σε πληροφορώ ότι είναι υπεραρκετό και συνήθως το ρυθμίζω στην 1 σκάλα (1250 W).

 

Σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμο εφόσον θα καις ηλεκτρική θέρμανση, να γυρίσεις το ρεύμα σου σε νυχτερινό τιμολόγιο - συμφέρει γιατί έχεις άνω του 50% έκπτωση στην τιμή της kwh που πλέον με την προσθήκη της κατανάλωσης της ηλεκτρικής θέρμανσης, η κατανάλωσή σου θα ανέβει αρκετά!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφήνοντας στην άκρη τις άλλες παραμέτρους, σε ότι αφορά επίπεδο και την ποιότητα ποιότητα θέρμανσης, λέμε ότι η καλύτερη είναι η λύση του ηλεκτρικού καλοριφέρ;

Edited by nikoska
Link to comment
Share on other sites

Με τα δεδομένα που θέτεις, ναι...Πάρε ένα με 50€ και καθάρισες. Όποιο και να πάρεις το ίδιο είναι σε οικονομία. Το μόνο που αλλάζει είναι το θέμα design και ποιότητας κατασκευής αλλά και αν έχει θερμοστάτη και κλιμακωτή ρύθμιση.

Επίσης να έχει CE και συμμόρφωση με τους κανονισμούς της Ε.Ε. περί ηλεκτρικών συσκευών. Μην είναι καμία κατασκευή από τα βάθη της Ασίας χωρίς χαρτιά, χωρίς τίποτα...

Τέλος, όταν το πάρεις καλό θα ήταν να το κάψεις την 1η μέρα σε κάποιο χώρο καλά αεριζόμενο γιατί πρέπει να στρώσουν τα χρώματα της βαφής που θα έρθουν για 1η φορά σε επαφή με υψηλή θερμοκρασία. Θα βρομίσει ο τόπος και δεν πρέπει να το εισπνεύσουν τα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

σαυτη την λυση συμφωνω κ γω

αν ο χωρος δεν ηταν προβλημα θα σου προτεινα και θ.συσσωρευτη με πυροτουβλα εστω κ μεταχειρησμενο

αφου τον τσεκαρεις με καποιον ηλεκρολογο φιλο σου.

σωστος ο πανος για το τιμολογιο κ στερεωση

αλλα ψηλα θα σου ζεσταινει ζεστο αερα οχι τον κρυο κατω....

κανε οτι μπορεις με τους χωρους

Link to comment
Share on other sites

οικονομικοτερη η υπερυθρη ή θερμοπομπος για ενα δωματιο??

 

ποσο θα παει η τιμη της kwh απο 1.1.13?? εχει ανακοινωθει?

 

Σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμο εφόσον θα καις ηλεκτρική θέρμανση, να γυρίσεις το ρεύμα σου σε νυχτερινό τιμολόγιο - συμφέρει γιατί έχεις άνω του 50% έκπτωση στην τιμή της kwh που πλέον με την προσθήκη της κατανάλωσης της ηλεκτρικής θέρμανσης, η κατανάλωσή σου θα ανέβει αρκετά!

 

πως γινεται αυτο??

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ. Προϋπόθεση να υπάρχει επιπλέον αγωγός ουδετέρου 1,5 τ.χιλ. από τον πινακα έως τον μετρητή. Ίσως χρειαστεί και νέα ΥΔΕ. Θα σε ενημερώσουν στο ΔΕΔΔΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δε συμφωνώ να στερεωθεί θερμαντικό σώμα σε εύφλεκτη επιφάνεια όπως ξύλο.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.