Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο μονωτικό DUROSTICK


LeoDa

Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα.

 

Σκέφτομαι να προτείνω για λύση στεγανοποίησης τo HYDROSTOP ROOF της DUROSTICK όμως δεν το έχω δουλέψει καθόλου.

 

Εάν κάποιος ξέρει το υλικό ας γράψει παρακαλώ την άποψή του.

 

Είναι οπωςδήποτε ακριβότερο από ασφαλτόπανο αλλά εάν έχει την συμπεριφορά και την αντοχή που περιγράφεται στο τεχνικό φυλλάδιο, μου φαίνεται καλή λύση διότι είναι πανέυκολο στην εφαρμογή.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό... αλλά δεν είναι και HyperDesmo...

 

Αν και τηλεγραφική, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όμως δεν ήθελα να συγκρίνω το ένα προϊόν με το άλλο ή να συγκρίνω διαφορετικές κατηγορίες προϊόντων αλλά να μάθω εάν κάποιος έχει πείρα συγκεκριμένα με την κατηγορία των τσιμεντοειδών επαλειφόμενων στεγανωτικών όπως αυτό της Durostick που ανέφερα αλλά και της Sika ή κάποιας άλλης εταιρείας.

 

Ευχαριστώ

Edited by LeoDa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H απάντησή μου σημαίνει ότι είναι καλό, με ιδιότητες εφάμιλλες των άλλων σχετικών... Εγώ όμως ως κορυφαίο μονωτικό θεωρώ την οικογένεια του Hyperdesmo της Alchimica...

Η Sika αν και με καλύτερη φήμη της Durostick κάποιες φορές είναι ακριβότερη γιαυτό που προσφέρει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, όμως το θεωρώ αρκετά καλό και με μεγάλη διάρκεια ζωής ως τσιμεντοειδές. Όμως θα πρέπει να προσέξεις κυρίως:

1. να μην λιμνάζουν νερά, άσχετα με το τι λέει η εταιρεία.

2. το υπόστρωμα να είναι επαρκώς καθαρό (τυχόν παλαιά μόνωση τύπου ελαστομερής, θα πρέπει να αφαιρεθεί καθώς το τσιμεντοειδές δεν προσφύεται καλά σε ελαστομερή υποστρώματα).

3. να βάλεις πλέγμα για να αποφύγεις τις ρηγματώσεις από συστολοδιαστολές.

 

Υ.Γ. σαν κόστος είναι λίγο φθηνότερο από το Hyperdesmo.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι πλεγμα? τι εννοείς!!!???

 

Προφανώς όχι δομικό χάλυβα αλλά αλκαλίμαχο υαλόπλεγμα. Μήπως έτσι όμως υπερβαίνει το κόστος;

post-121-0-00133600-1349956726_thumb.jpg

Edited by kostassid
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, υαλόπλεγμα εννοώ, όπως στη φωτό σου.

 

Η επιβάρυνση είναι μικρή σε σχέση με το συνολικό κόστος και η αποτελεσματικότητά του αναμφισβήτητη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Τo hyperdesmo είναι κορυφαίο , αλλά να γράφετε και πόσο κάνει , γιατί αλλιώς τις δουλειές θα μας τις παίρνουν τα μαστόρια με το epidesmo :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός σπανίων εξαιρέσεων που εδώ δεν αναφέρατε, δεν μπορεί να συγκριθεί ένα πολυουρεθανικό με ένα τσιμεντοειδές ως στεγανωτικό ταρατσών σε ακάλυπτη βατή επιφάνεια.

Και το αντιαλκαλικό υαλόπλεγμα, που γράψατε(στα 90γρ/τμ προσωπικά),δεν μπορεί να τοποθετηθεί στις γωνίες αν δεν θέλετε να δείτε την κατανάλωση να αυξάνει,και την αντοχή να μειώνεται διότι έχετε μέγιστο πάχος εφαρμογής σε αρκετά από αυτά τα δομικά υλικά!Στις γωνίες-στηθαίο,μη υφαντό διάτρητο φύλλο πολυπροπυλαινίου να προτιμάτε στα τσιμεντοειδή υγρομονωτικά 2 συστατικών(και όχι ενός συστατικού) και επίσης τριγωνικό φιλέτο ακόμα νωρίτερα απο μη συρρικνούμενο κονίαμα θιξοτροπικό ενισχυμένο με πολυακρυλικές ίνες.Εγώ αυτό είδα να κάμπτεται σωστά και να αντέχει.

Το επιπλέον κόστος για τα 90γρ+ύφασμα είναι 0,50 Ε/τμ,κάμια σημαντική επιβάρυνση δηλαδή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου το προιον δεν είναι αρκετα ελαστικο για εφαρμοστει σε μια ταρατσα οπου θα πρεπει να υποστεί ολες της συστολοδιαστολες από τις μεταβολες της θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.