Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Οι σόμπες υγραερίου σε κόστος, όπως είπες και εσύ, συμφέρουν. Το θέμα είναι τυχόν άλλα μειονεκτήματα όπως πχ αυτό που προανέφερες Αν κάνουμε τακτικό αερισμό του χώρου? Άλλα μειονεκτήματα πχ σε θέμα ασφαλείας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν κάνουν τακτικό αερισμό (και επειδή δεν ξέρω σε περιοχή της Ελλάδας βρίσκεται), τότε το σπίτι θα έχει μια μέση θερμοκρασία χαμηλότερη απο τις συνήθεις συνθήκες θερμικής άνεσης

 

οσο για την ασφάλεια λειτουργίας, αν τεθούν τα στοιχειώδη μετρα ασφάλειας για υγραέριο όπως στην πυρασφάλεια (για κατοικία), πιστεύω δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία έχω από 2 χώρους που έκαναν χρήση σόμπας υγραερίου. Έναν επαγγελματικό και έναν οικιακό. Και στους 2, ήταν έντονη η μυρωδιά του υγραερίου, για κάποιον που μόλις εισέρχονταν στους χώρους. Μου έτυχε ή είναι τέτοιος ο τρόπος καύσης, που αυτό δεν αποφεύγεται?

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο, κατά την καύση υπάρχει έντονη μυροδιά υγραερίο

 

άλλο ένα σημαντικό μειονέκτημα και ειδικά όταν υπάρχουν μικρά παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω καταλήγω στα εξής:

 

Τα ηλεκτρικά σώματα ( καλοφριφερ λαδιου, θερμοπομποί, ηλ.πάνελ υπερύθρων) θα έχουν σχεδόν την ίδια κατανάλωση αν συγκρίνουμε ιδια ισχύ. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται για το καθενα απο αυτα με το θεμα της απόδοσης τους και το θέμα της θερμικής άνεσης.

 

Η λύση με μια ξυλόσομπα ή σόμπα πέλετ είτε και τζάκι θα ήταν ιδανική ΑΝ είχα άνεση χώρου( σε 3Χ7 ένα σπίτι ειναι πολύ περιορισμένα τα πάντα) ή αν ήθελα να κάνω μια πιο μεγάλη αρχική δαπάνη γιαυτό το σπιτάκι.

 

Σκεπτομαι σοβαρά την λύση της σόμπας κυροζίνης (http://www.kotsovolo...jsp?catid=31391). Σε κουβέντα με άτομο που την χρησιμοποιεί στο σπίτι του μου είπε ότι το θέμα της οσμής που με ενδιαφέρεί λύνεται αν την ανάψεις σε εξωτερικό ΄χωρο και μετά την βάλεις μέσα. Θα μου πείτε βαβούρα να την αναβεις καθε μερα έξω, αλλά ενα πρόκειται με αυτο το τρόπο να εξοικονομήσω τόσα χρήματα, είναι μια καλή λύση για την περίπτωσή μου. Επίσης η αρχική δαπάνη αγοράς της είναι μικρή και φαντάζομαι ότι η απόδοση της στο συγκεκριμένο χώρο θα είναι μεγάλη.

Την έχει χρησιμοποιήσει κανεις σε χώρο του να μου πει τι γίνεται με την οσμή. Ξανατονίζω εαν την αναψεις σε εξωτερικό χώρο (μπαλκόνι πχ) και μετά την βάλεις μέσα. Και επίσης, θα πετυχαίνω καλή δια΄χυση της θερμότητας και θερμανση του αέρα του χώρου ? Συνθήκες θερμικής άνεσης ( το σταθερό 20βαθμούς κελσιου ειναι αδύνατο >?) Με βάση την κατανάλωση που δίνει ο κατασκευαστης 0.26lt/h υπολόγισα ότι για 12 ώρες λειτουργεία τη μερα που έιναι ήδη πολύ, θα θέλω περιπου 200Ε το μήνα.

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οποιαδήποτε λύση θέρμανσης με ηλεκτρικό (εξαιρώντας τις αντλίες θερμόττηας) στην πραγματικοτητα θα σου κοστίσουν το ίδιο σε κατανάλωση.

Θα καταναλώνεις 1watt ρεύμα και θα παίρνεις πίσω 1Watt θερμότητας.

Ως εκ τούτου, είτε ένα αερόθερμο, είτε μια σόμπα είτε ένας design-άτος θερμοπομπός με ακτίνες X, Y, laser ή ποδηλάτου είναι το ίδιο πράγμα.

Μια μικρή εξαίρεση με τους θερμοσυσσωρευτές που μπορείς να καις με νυχτερινό ρεύμα, και να διατηρούν τη θερμότητα για τις άλλες ώρες. Αλλά αφού λες ότι το απόγευμα χρειάζεστε τη θερμότητα στο χώρο, δεν θα σας εξυπηρετήσουν ούτε αυτοί.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός και είναι εύκολο να ζεσταθεί. Για ηλεκτρικό η αντλία θερμότητας (κλιματιστικό) φαντάζει ως η καλύτερη λύση. Θα καίς ρεύμα 800W και θα έχεις θέρμανση 3000W. Αντλία θερμότητας αέρα-νερού ούτε για αστείο δεν θα πρότεινα. Πολύ ακριβή εγκατάσταση η οποία θα είναι άχρηστη. Τι να την κάνεις για 20 τ.μ? Πάντως την ύγρανση του χώρου μπορείς να τη διορθώσεις σχετικά εύκολα.

Επίσης αν είναι να πάρεις ηλεκτρικό σώμα με cop 1, στα 500 και 1000W, τα ποσά που αναφέρεις είναι αστρονομικά (μόνο για κλιματιστικό δικαιολογούνται)... Πάρε ένα καλό αερόθερμο 2000W με 80€ και τελειώνει το θέμα. Θα είναι αρκετό.

Βέβαια μια μικρή σόμπα pellet ή ξύλου, για εμένα θα ήταν η καλύτερη λύση και θα σου κάνουν το χώρο φούρνο με πάρα πολύ μικρό κόστος εγκατάσταης και χρήσης.

 

Για τον χώρο 20τμ. που έχω προαναφέρει :

 

Συμφωνω οτι οποιοδήποτε ηλεκτρικό σώμα με ίδια ισχύ πχ 2000W θα καταναλώνει το ίδιο. Όμως παίζουν ρόλο και αλλα όπως το ότι ένας θερμοπομπός ή ενα πανελ υπέρυθρης ζεσταίνουν για όσο είναι αναμένα, δεν διατηρούν την ζέστη. Τουλάχιστον έτσι παρατήρησα με ενα σωμα φιλου που πηρα να το δοκιμάσω ένα βραδυ. Ενω με ένα παλιό μεν καλοριφέρ λαδιού ιδιας ισχύος με τον θερμοπομπό είχα πιο "γλυκιά" ζέστη ( το ότι αργούσε παραπάνω να θερμανθεί δεν με πειράζει αν είναι να έχω καλύτερη απόδοση). Ξερετε τι απόδοση COP έχουν τα καλοριφέρ λαδιού και τι οι θερμοπομποί ?

 

Η λύση με μια σόμπα πελλετ θα ήταν η καλύτερη αλλά αυτή τη στιγμή δεν δύναμαι να κάνω τετοια επένδυση...Σε βάθος χ΄ρονου ίσως...

 

Συνπεώς, τα καλοριφέρ λαδιού νιώθω ότι αποδίδουν καλύτερα από θερμοπομπόυς και πάνελ και έχουν ακι πολύ μικρό κόστος αγοράς. Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Ενα λαδιού με 12 φέτες και ισχύ 2000W σε σύγκριση με ένα 9 φέτες και 2000W τι διαφορά έχουν ? Μεγαλύτερη επιφάνεια εκπομπής ίσως ?

 

2) Η ισχύς 2000W που αναγράφεται πάνω στα καλοριφέρ λαδιού ή στους θερμοπομπούς είναι ηλεκτρική ισχύς ? Η θερμική ισχύς τους πόσο είναι ?

 

 

ΥΓ. Σόμπες, ηλεκτρικά σώματα, θερμοπομποί, κτλ μεταδίδουν θερμότητα και μέσω ακτινοβολίας. Το ανθρώπινο σώμα ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ευεξία όταν θερμαίνεται ΜΟΝΟ μέσω ακτινοβολίας. Και για να μην μπλέκουμε με διαγράμματα και μαθηματικές σχέσεις, απόδειξη αποτελεί η θέρμανση με τζάκι. Όσοι έχουν κάτσει πλησίον του, σε κρύο χώρο, αντιλαμβάνονται την αίσθηση που δημιουργείται.

 

Αυτό διαπίστωσα και εγώ ότι με τον θερμοπομπό που λειτουργεί με θέρμανση με ακτινοβολία δεν ζεσταινόμασταν το ίδιο, δεν αισθανόμασταν το ίδιο με το καλοριφέρ λαδιού. Αρα, το καλοριφέρ λαδιού ζεσταίνει τις επιφάνειες με ακτινοβολία, αλλά και τον αέρα σε μεγαλύτερο ποσοστό. Σας περιγράφω τι νιώθω όταν στον ίδιο χώρο χρησιμοποίησα ένα καλοριφέρ λαδιού και ένα θερμοπομπό ιδιας ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε τι απόδοση COP έχουν τα καλοριφέρ λαδιού και τι οι θερμοπομποί ?

 

 

Συνπεώς, τα καλοριφέρ λαδιού νιώθω ότι αποδίδουν καλύτερα από θερμοπομπόυς και πάνελ και έχουν ακι πολύ μικρό κόστος αγοράς. Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Ενα λαδιού με 12 φέτες και ισχύ 2000W σε σύγκριση με ένα 9 φέτες και 2000W τι διαφορά έχουν ? Μεγαλύτερη επιφάνεια εκπομπής ίσως ?

 

2) Η ισχύς 2000W που αναγράφεται πάνω στα καλοριφέρ λαδιού ή στους θερμοπομπούς είναι ηλεκτρική ισχύς ? Η θερμική ισχύς τους πόσο είναι ?

 

 

Αυτό διαπίστωσα και εγώ ότι με τον θερμοπομπό που λειτουργεί με θέρμανση με ακτινοβολία δεν ζεσταινόμασταν το ίδιο, δεν αισθανόμασταν το ίδιο με το καλοριφέρ λαδιού. Αρα, το καλοριφέρ λαδιού ζεσταίνει τις επιφάνειες με ακτινοβολία, αλλά και τον αέρα σε μεγαλύτερο ποσοστό. Σας περιγράφω τι νιώθω όταν στον ίδιο χώρο χρησιμοποίησα ένα καλοριφέρ λαδιού και ένα θερμοπομπό ιδιας ισχύος.

 

Όλες οι ηλεκτρικές θερμάστες (ανεξαρτήτως τύπου) έχουν COP ~ 1 (σχεδόν).

Τώρα μεταξύ τους έχουν διαφορές καθώς η μία ζεσταίνει τον αέρα, η άλλη αργεί περισσότερο να ζεσταθεί αλλά αργεί και να κρυώσει κτλ ανάλογα με το είδος. Κάθε μια συσκευή έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της. Ο καθένας επιλέγει αυτό τον εξυπηρετεί. Έχουν ήδη συζητηθεί όλες οι λύσεις στα διάφορα θέματα μέσα στο forum.

Και εγώ συμφωνώ ότι η ισορροπημένη θέρμανση του χώρου προσφέρει μεγαλύτερη θερμική άνεση απο τις λύσεις με ακτινοβολία, αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!

 

2.000 Watt = 6.824 BTU

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πιστευω οτι η λυση των κλιματιστικων ειναι η καλυτερη απο αποψη οικονομικη (αν ειναι inverter) αλλα δυστυχως θα πρεπει να το εχεις συνεχεια ανοιχτο γιατι αλλιως κρυωνει ο χωρος πολυ γρηγορα. Για μενα οι παραδοσιακοι τροποι, ξυλοσομπα, τζακι ακομη και το πελλετ ειναι οι καλυτεροι.

 

 

Εγω αγόρασα πάνελ υπέρυθρης απο αυτο το κατάστημα

***************

πήρα ένα 400w για το δωμάτιό μου που είναι 14 τετραγωνικά (με έναν μονο εξωτερικό τοίχο)..

Μέχρι τώρα καλά πάει,δεν ξερω ομως ακόμα πόσο θα μου έρθει η ΔΕΗ!!

 

Εχω ήδη κάνει παρατήρηση για το θέμα της διαφήμισης.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής και να μη το επαναλάβετε, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Έχω τοποθετήσει στο σπίτι μου εδώ και ενάμιση μήνα αντλία θερμότητας και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αποφασίσει να κάνει μια τέτοια επένδυση αρκεί να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις και φυσικά να διαθέσεις κάποια χρήματα παραπάνω (όχι πάντως αρκετά σε σχέση με άλλες περιπτώσεις θέρμανσης που διαβάζω στο φορουμ). Από τα μέχρι τώρα δεδομένα στις καταναλώσεις ρεύματος, τις θερμίδες (kw), το cop, είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.