Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Η αντλία θερμότητας συνδέθηκε σε υπάρχουσα εγκατάσταση θέρμανσης ή έγινε από την αρχή?

 

 

Για την περίπτωση που αναφέρθηκε παραπάνω (διαμέρισμα 160τμ) θεωρώ την θέρμανση με αντλία θερμότητας σαν μονόδρομο. Αρκεί βέβαια να υπάρχει και το παραδάκι... υπάρχει όμως και το εξοικομώ κατ οίκον και θα ήταν μια καλή ευκαιρία να ρίξουμε μια ματιά και στην μόνωση...

Τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν (σόμπες υγραεριου, κηροζήνης, μαγκάλια κλπ νομίζω ότι είναι σαν τα μαντζούνια της κυρά μαμής)

 

Σε σχέση με τα υπέρυθρα πάνελ: η αρχή λειτουργίας είναι ακριβώς η ίδια με τις παλιες ηλεκτρικές σόμπες που είχαν μορφή κάτοπτρου και κοκκίνιζε η αντίσταση τους. Δεν μπορούσες να περάσεις κοντά τους στο ένα μέτρο. Φυσικά τα πάνελ είναι πιο εξευγενισμένα, αλλά δεν έχουν τίποτε παραπάνω απο COP 1.

Edited by Ena paidi koitaei t astra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβη λυση κλιματιστικο με αφυγρανση.παλι με αερα.αλλιως στην επιλογη σωματων μπορεις να επιλεξεις περα απο αντλια και πελλετ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει μονοσήμαντη λύση. Καθε περίπτωση έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, κατά συνέπεια πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Για παράδειγμα, συμφωνώ ότι η Α/Θ αέρος νερού είναι ιδανική λύση, ειδικά σε μονοκατοικίες, παρουσιάζοντας το χαμηλότερο κόστος λειτουργίας. Πολλές φορές όμως το αρχικό κόστος (προμήθεια και εγκατάσταση), αν και άμεσα αποσβέσιμο πχ σε 2 χρόνια, είναι αρκετά υψηλό εώς απαγορευτικό, ειδικά τετοιες εποχές... Όπως επίσης και για διαμερίσματα πολυκατοικιών, με ή χωρίς αυτονομία, η εγκατάσταση της δεν είναι πάντα ευκολη και το αρχικό κόστος της όχι και τοσο άμεσα αποσβέσιμο.

Αντιθέτως για τετοιες περιπτώσεις, "spot λύσεις", όπως panel υπερυθρων ή ακόμα καλύτερα ηλεκτρική ενδοδαπέδια υπερύθρων μπορούν να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Για παράδειγμα, φίλος όπου στη πολυκατοικία του αποφάσισαν να ανάβουν το λέβητα μόνο για 2 ώρες το βράδυ, αλλά έχει πιτσιρίκια και θέλει θέρμανση περισσότερες ώρες και σε συγκεκριμένα δωμάτια (ουσιαστικά ενα δωμάτιο όλη μέρα και στο σαλόνι σχεδόν όλη τη μερα), έβαλε αυτά τα νέα φίλμ ενδοδαπέδιας με υπέρυθρη και είναι απόλυτα ικανοποιημένος και απο την απόδοση/θερμανση του χώρου και από την κατανάλωση. Ειδικά για το δευτερο, του είπα κι έβαλε Wattόμετρο στη πρίζα και βλέπει τι καταναλώνει.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. προφανώς, λύσεις σομπών pellet ή ξύλου για τον αστικό ιστό τις θεωρώ απαράδεκτες. Για προάστια ή επαρχία προφανώς και αποτελούν εξίσου καλές λύσεις,αρκεί να σε βαστούν τα πόδια και τα χέρια σου, ώστε να κάνεις τον Willi τον μαυρο θερμαστή

Link to comment
Share on other sites

Panska εχεις αποψη απο δικη σου χρηση?

Χωρις να εχω χρησιμοποιησει ποτε(τζακι απλο εχω!)πελλετ απο αυτα που ακουω,το να φερω ενα σακουλι 15κ στο διαμερισμα δεν νομιζω οτι ειναι και κοπος.

Σαφως σε ολα οσα συζηταμε το να πατας ενα κουμπι και να ζεσταινεσαι ειναι φανταζομαι οτι πιο απλο υπαρχει,το θεμα ομως οικονομια στην χρηση και οικονομια στην κατασκευη-αγορα ειναι σημαντικα σημερα.

Για την θερμανση με αντιστασεις ποτε δεν ηταν οικονομικη,εγινε τωρα?

Επισης ειναι πιο υγειινο για τα πιτσιρικια να βγαινουν απο το δωματιο να πανε για μπανιο με τα μπουφαν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vasilimertzani ναι μιλάω απο προσωπική πείρα (περαν ότι ασχολούμαι με το αντικείμενο).

Εχω μονοκατοικία και τη θερμαίνω με Α/Θ. Εχω και μετρητές κλπ και ξέρω ότι αναλόγως τους ετους (πόσο κρύος ή μη είναι ο χειμώνας) μου κοστίζει 6 με 7 ευρώ ανα τετραγωνικό η θέρμανση της για όλη τη σαιζόν. Για 24ώρη θέρμανση όλων των χώρων 180 ημέρες το χρόνο. Και προφανώς όπως είπες πατάω μονο ένα κουμπί.

Βέβαια την αγόρασα το 2008 που ήταν άλλες οι συνθήκες. Πιθανόν σήμερα να μην μπορούσα....

 

Πάμε στο pellet... Με τις καταναλώσεις που έχω, για να είχα το ίδιο αποτέλεσμα θέρμανσης θα ήθελα 5 με 6 τόνους pellet. Δηλαδή κόστος λειτουργίας λίγο μεγαλύτερο απο αυτό που έχω τωρα (9-10 ευρώ ανα τετραγωνικό). Όμως θα ήμουν υποχρεωμένος να παίρνω μια παλλέτα pellet, την οποία θα μου έφερνε γερανάκι έξω απο το σπίτι, και σακουλάκι σακουλάκι να τα πηγαίνω στην αποθήκη. Και μια φορά τη βδομάδα (αν όχι δύο) να κατεβαίνω και να αδειάζω 5-6 σακιά στο σιλό. Και να κάνω και καθαρισμό της στάχτης... Φυσικά αν μιλήσουμε για διαμέρισμα οι καταναλώσεις είναι χαμηλότερες, αλλά και οι σκάλες περισσότερες!!!!

 

Και αν κι εγώ είχα τις αντιρήσεις μου περι ηλεκτρικής θέρμανσης, τα αποτελέσματα για το φίλμ υπερυθρης δείχνουν άλλα. Ο φίλος γράφει τετοιες καταναλώσεις που θα του έρθει τελικά όχι πανω απο 15 ευρώ το τετραγωνικό, η ποιότητα θερμανσης είναι αντίστοιχη της ενδοδαπέδιας, το αρχικό του κόστος ήταν πολύ χαμηλό ή δε εγκατάσταση πανευκολη! Φυσικά επαναλαμβάνω ότι δεν είναι η κύρια θέρμανση (αν και κρίνοντας εκ του αποτελέσματος ίσως και να μπορούσε). Είναι επικουρική, εκει που το χρειάζεται. Για το μπάνιο που είπες πάντα είχε και εξακολουθεί να έχει ένα αερόθερμο για τα 10' που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω το κοστος χρησης πως προκυπτει? Δηλαδη ειναι υπολογισμενα το παντα που αφορουν την δεη/ σε συναρτηση με αυξημενες kwh κλπ.

Εχω εναν ενδιασμο σε σχεση με τις φετινες αυξησεις του ρευματος για αυτο ρωταω και πιο πολυ απο περιεργεια .σε θεμα αποδοσης cop εχεις καθολου πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα έχω μετρητή και ξέρω τι καταναλώνω στην Α/Θ. Απο το ρολόι της ΔΕΗ έχω τα συνολικά. Άρα με μια αφαίρεση ξέρω τι καταναλώνω για τα λοιπά (φωτα, μαγειρεμα κλπ).

Κάνοντας λοιπόν τους υπολογισμούς σαν να μην είχα θερμανση βγαζω ένα ποσό πχ. 200€ το τετράμηνο. Εν συνεχεία έχω απο το λογαριασμό ότι μαζί με τη θέρμανση (πχ. 4.000 kwh επιπλέον) πλήρωσα 800€. Σημειώνω ότι βάζω τα πάντα σχετικά με το ρευμα (ισχύς, ενέργεια, μεταφορά, ΥΚΩ, ΑΠΕ κλπ και ΦΠΑ)

Άρα 800-200=600€ / 4000kwh => 0,1625€/kwh

Για την ακρίβεια με τις παλιές τιμές μου έβγαζε 0,1654€ και με τις νέες 0,1635€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.