Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι κάνουμε την τρίχα τριχιά...

 

Τι διαφορά έχει δηλαδή ενα θερμαντικό σώμα καλοριφέρ(νερού) μονής πλάκας ενός τμ επιφανείας από ένα ηλεκτρικό σώμα  υπέρυθρων;

Η λαμαρίνα και των δύο σωμάτων έχουν περίπου την ίδια εξωτερική θερμοκρασία....

Και με δύο σώματα άμα κοιμηθείς μπροστά τους και έχεις το κεφάλι σου σε απόσταση αναπνοής θα κουρκουνιάσει το μυαλό σου....

Το ίδιο με χειρότερα με τις ξυλόσομπες που είχαμε στον στρατό μιας και η εξωτερική θερμοκρασία του μετάλλου ήταν πολύ υψηλότερη....

Ακόμα και στο τζάκι αν κάτσει κανείς με τις ώρες στο τέλος αποβλακώνεται....

Νομίζω ότι όλη αυτή η ιστορία είναι μαρκετινίστικες μ......κιες  με πιασάρικους όρους.....

 

Αρα αν θέλουμε να ζεσταθούμε μέσο της ακτινοβολίας και να μην κουρκουνιάζουμε τότε επιλέγουμε μέσο με ακτινοβολία χαμηλών θερμοκρασιών...

Πχ ενδοδαπέδια ή θερμαντικά σώματα σε χαμηλή θερμοκρασία (και όχι χαμηλών θερμοκρασιών που είναι άλλος πιασάρικο μαρκετινίστικος όρος)

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα θερμαντικά σώματα καλοριφέρ είτε είναι νερού είτε είναι λαδιού είτε είναι άμμου που εκπέμπουν θερμότητα και με μεταφορά (αέρα) και με ακτινοβολία παρέχουν ποιοτικότερη θέρμανση από την καθαρά ακτινοβολία υψηλών θερμοκρασιών. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@aithilenio

 

Δεν υπάρχει μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία όταν η θερμοκρσία του μέσου είναι < απο 900C, αποδεδειγμένα επιστημονικα ...

 

Όσον αφορά τη περίπτωση της ενδοδαπέδια, σε πρώτο στάδιο η μετάδοση γίνεται με συναγωγή (θερμικό μέσο-σωλήνας) και σε 2ο με αγωγή ((σωλήνας-δάπεδο)

 

Δεν σου κάνω υπόδειξη αλλα υπενθύμιση

Link to comment
Share on other sites

Για τι πράγμα μιλάς; Για την μετάδοση θερμότητας προς το μέσο ή τον χώρο;

Εγώ μιλάω για τον χώρο....

Αν και πάλι δεν κατάλαβα τι εννοείς γενικότερα όταν λες  δεν υπάρχει  μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία κάτω απο 90 βαθμούς...

Για στείλε να διαβάσω τι λες.

Εγω ξέρω ότι οτιδήποτε σώμα έχει υψηλότερη θερμοκρασία από ένα άλλο εκπέμπει θερμότητα στο ψυχρότερο.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι σ' αυτό που λες οτι ''αν θέλουμε να ζεσταθούμε μέσο της ακτινοβολίας και να μην κουρκουνιάζουμε τότε επιλέγουμε μέσο με ακτινοβολία χαμηλών θερμοκρασιών''...

 

Αυτό δεν ισχύει όπως έγραψα και παραπάνω και στη περίπτωση της ενδοδαπέδια, η μετάδοση θερμότητας απο το θερμικό μέσο (νερό) μέχρι το δαπεδο όπου γίνεται αισθητή η θερμοκρασία στον άνθρωπο, γίνεται με τους 2 τρόπους που ανέφερα πριν

 

Τώρα για να στο στείλω να το διαβάσεις... πρέπει να ψάξω (ξεσκονίσω) τα βιβλία του πολυτεχνείου...κομμάτι πολύ σύσκολο,  αλλά στο internet νομίζω μπορείς να βρείς βιβλιογραφία

 

edit

Για το τελευταίο που έγραψες ισχύει, αλλα δεν εκπέμπει θερμότητα με ακτινοβολία, απλά υπάρχει κινητική ενέργεια απο το θερμότερο στο ψυχρότερο (ΔΤ>0, με ΔΤ = ή <0 ακινησία)

 

Όσο για την εκπομπή με ακτινοβολία, γενικά ισχύει ο νόμος του Stefan-Boltsman Q = σT4 (κάτι τέτοιο, δεν θυμαμαι ακριβώς, πάνε πολλά χρόνια πρίν)....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dib εγώ ξέρω ότι αποφεύγουμε να βάζουμε τα θερμοντικά σώματα στην κρεβατοκάμαρα αντικριστά με το κεφάλι.... ιδίως αν το κρεβάτι είναι πολύ κοντά.

Οπως δεν βάζουμε ποτέ την κούνια των μωρών αντικριστά με το σώμα.....

Οσο για την ενδοδαπέδια το δάπεδο με θερμοκρασία 29 βαθμών εκπέμπει θερμότητα στον χώρο  κι όσο ανεβαίνεις υψηλότερα τόσο πιο κρύο κάνει.

Για αυτό νομίζω λέμε  ότι η ενδοαδαπέδεια λόγο της χαμηλής θερμοκρασίας εκπομπής και της μεγάλης επιφάνειας προσφέρει την μεγαλύτερη θερμική άνεση όπως και τα σώματα σε χαμηλή θερμοκρασία.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι η κινητική ενέργεια και πρώτη φορά την ακούω στην μετάδοση θερμότητας....

Διαβάζοντας λίγο στο Βικιπαιδια εδώ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1 για να καταλάβω τι λες δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα πως συνδέεται η κινητική ενέργεια με αυτό που συζητάμε.

Διαβάζοντας το βιβλίο της φυσικής στην σελίδα 7 εδώ http://www.pi-schools.gr/books/gymnasio/fysiki_b/math/kef8_155_168.pdf

επιβεβαιώνω τουλάχιστον αυτό που γνώριζα εγώ....

Τι να σου πω με έχεις μπερδέψει λίγο....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio

 

Για να καταλάβεις (που όντως το έχεις διαπιστώσεις αλλα τώρα σου διαφεύγει), βάλε το χέρι σου στο 1ο σώμα του μονοσωλήνιου σε απόσταση 25-30cm (υποθέτω με θερμοκρασία εισόδου 70-75) και θα διαπιστώσεις οτι θα αισθάνεσαι ένα ζεστό χάδι θερμότητα, πέρα απο αυτή την απόσταση δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.

Στη συνέχεια βάλε το χέρι σου σε 25-30cm απόσταση απο τη φλόγα σε ανοικτό τζάκι και πες μου που θα διαπιστωσεις την μετάδοση θερμότητας με ακτινοβολία...φυσικά στη περίπτωση του τζακιού στο όποίο μετά απο μερικά κλάσματα δευτερολέπτου θα το απομακρίνεις γιατί θα σου κάψει τη σάρκα... και όχι μόνο αυτό αλλά σε δυνατή φλόγα τζακιού (~90-950C) απομακρίνεσαι 1-1,5μ μακριά απο την εστία φωτιάς γιατί εκεί αισθάνεσαι την ακτινοβολία της φλόγας (θερμότητα)

 

Όλη αυτή η κουβέντα γίνεται σχετικά με ποιό τρόπο γίνεται η μετάδοση θερμότητας απο σώματα χαμηλής θερμοκρασίας προς το περιβάλλον (πχ απο αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών ή απο ενδοδαπέδια θέρμανσης), που δεν είναι άλλη απο τη συναγωγή κατά 95-98% και το υπόλοιπο με ακτινοβολία.

 

Τώρα θα  μου πείς ότι όλοι οι έμποροι πουλάνε τα σώματα panels για ακτινοβολία λόγω επιπεδης πλάκας, κάτι όμως ου δεν ισχύει στη πραγματικότητα.

Ισχύει στη περίπτωση που η θερμοκρασια του μέσου (νερου) είναι ~95-1000C

 

Ας το κλείσουμε εδω γιατί ξεφεύγουμε απο το θέμα για το οποίο συζηταμε...μπορούμε καλλιστα να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα με κουβέντα περι τρόπων μετάδοσης θερμότητας των σωμάτων (υψηλών ή χαμηλών θερμοκρασιών)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα...

Οι συζητησεις σας πραγματικα ειναι πολυ διαφωτιστικες και μπραβο σε ολα τα παιδια, επαγγελματιες και μη, που συμμετεχουν σε αυτο το φορουμ και δινουν πολυτιμες συμβουλες ή εστω γινεται μια ανταλλαγη αποψεων που σε κανεναν δεν κανει κακο, ειτε συμφωνουμε ειτε διαφωνουμε.

Θα ηθελα λοιπον και γω τη γνωμη σας για το ποιο θα ηταν το ενδεδειγμενο συστημα θερμανσης για μια νεοδμητη μεζονετα.

Στοιχεια:

Περιοχη Λαρισας

Μεζονετα 315 τμ με υπογειο 200 τμ που θα χρησιμοποιηθει για γκαραζ και αποθηκευτικος χωρος

Κουφωματα με θερμοδιακοπτες και διπλα τζαμια

Μονωση (απο την κατασκευη θυμαμαι οτι ηταν αρκετα καλη, απλα λεπτομερειες δεν ξερω)

 

Γενικα, με προβληματιζει το μεγεθος της οικοδομης και αν θα μπορεσει καποιο συστημα θερμανσης να ανταποκριθει. Οι ΑΘ (οι μεγαλυτερες, περαν του κοστους που μου ειπαν οτι ισως προσεγγιζει και τις 20000 ευρω) θα ειναι ικανες να καλυψουν το σπιτι ;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Λέτε για 315τμ εκ των οποίων τα 200τμ βοηθητικοί, άρα 115τμ κατοικία ή λάθος καταλαβαίνω ?

 

Αν είναι έτσι όπως τα λέω, μια Α/Θ (χαμηλών θερμοκρασιών) πιστεύω οτι μπορεί να το καλύψει αλλα αυτό βέβαια σχετίζεται με τι και πόσο καλή μόνωση έχει γίνει στη κατασκευή.και τις ελάχιστες θερμοκρασίες που επικρατρούν στη περιοχή.

 

Πιστεύω οτι αν απευθυνθείτε σε ένα μηχανολόγο (και μην μείνετε στις γνώσεις και την εγκατάσταση που θα κάνει ο υδραυλικός ''τα κάνω όλα και συμφέρει''), σίγουρα θα βρείτε τη καλύτερη λύση ...αλλοιώς θα πανε χαμένα τα χιλιάρικα που θα ρίξετε για τη θέρμανση

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ ολα σε ευχαριστω για την απαντηση.

Το σπιτι ειναι 515 τμ μαζι με το υπογειο, 200 τμ ειναι μονο το υπογειο και τα υπολοιπα 315 ειναι κυριοι χωροι...

Εχεις δικιο σε αυτο ο καθε υδραυλικος ερχεται και λεει το δικο του ή μαλλον οτι τον συμφερει...απλα εδω ζηταω μια γνωμη καθως προβληματιζομαι με το μεγεθος της κατασκευσης και φυσικα το κοστος που γνωριζω οτι θα ειναι μεγαλο να εχει το αναλογο αντισταθμισμα σε θερμανση.

Να ενημερωσω οτι δεν υπαρχει εγκατασταση για ενδοδαπεδια θερμανση παρα μονο για σωματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.