Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Για να σου αποδείξω των λόγω μου το αληθές, σου αναφέρω ότι σε προηγούμενο μήνυμά του ο συνάδελφος PanSka, δήλωσε ότι στο σπίτι σου 180 τμ περιοχή αθήνα, καταναλώνει 7000 kWh περίπου για τη θέρμανση, ή 7 ευρώ περίπου ανά m2 (ελπίζω να μην κάνω λάθος).

 

Στο δικό μου σπίτι, 190 τμ στην Κρήτη, χωρίς νυχτερινό, 24h/ημέρα, 21 βαθμούς σε όλο το σπίτι, πέρυσι από 01/12/2012-31/03/2013 κατανάλωσα 2700 kWh για τη θέρμανση (ενδοδαπέδιο με Α/Θ αέρα-νερού), ή 540 ευρώ περίπου. Φέτος, από 17/11/2013 που άναψα τη θέρμανση, είμαι μέσο όρο 18.8 kWh/ημέρα (ίδιες συνθήκες ΔΕΗ/θέρμανσης)με χαλαρό χειμώνα βέβαια. Όταν έφτιαχνα το σπίτι, όλοι με "λιθοβολούσαν"... για τις "υστερίες" που έκανα στο κέλυφος του σπιτιού. Ελπίζω σε μία 10-ετία να κάνω απόσβεση, και μετά αν έχουμε την υγειά μας, θα είμαστε στο "κέρδος".....

Edited by FouksMechMech
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα υπάρχουν πολύ μεγάλες Α.Θ. που μπορούν να καλύψουν πολύ μεγαλύτερα κτίρια από το δικό σου.

Ίσως να συμφέρει καλύτερα να μπουν δύο μηχανήματα για οικονομικούς λόγους (και αγοράς αλλά και λειτουργίας).

Αυτά όλα διευκρινίζονται από την μελέτη απωλειών πρώτα απόλα.

Ακολούθως η μελέτη του δικτύου σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις, τις προτιμήσεις και τις οικονομικές δυνατότητές σου θα καθορίσουν και το/τα μηχανήματα.

Βασικα, αυτο ηθελα να γνωριζω οτι μια τετοια κατασκευση μπορει να βασιστει σε μια ΑΘ. Το εχω σκεφτει και γω αυτο με τις δυο αντλιες. Θα δω τι θα μου πει και ο μηχανικος που θα κανει τι μελετη.

 

Μην προσπαθεις να μαθεις εκ των προτερων ποση θα ειναι η καταναλωση. Και λεβητα αν βαλεις, κανεις δεν προκειται να σου πει οτι θα καταναλωνει Χ λιτρα το χρονο! Να εχεις στο μυαλο σου παντα οτι η ΑΘ θα καταναλωνει λιγοτερο απο λεβητα πετρελαιου, απο λιγο (αν ειναι κακη υλοποιηση) εως πολυ (αν ειναι καλη υλοποιηση). Αν καποιος σου πει π.χ. οτι με την Χ αντλια θα εχεις Υ% εξοικονομηση (π.χ. 65%), θα σου λεει, κατα 99.9%, ψεμματα.

 

Η οικοδομη σου μπορει να ειναι μεγαλη (για ΜΙΑ κατοικια) αλλα δεν ειναι και ουρανοξυστης! Υπαρχουν αντλιες εμπορικα διαθεσιμες που καλυπτουν 100+ KW απαιτησεων, οποτε το μεγεθος του σπιτιου σου δεν ειναι περιοριστικος παραγων. Το ζητημα ειναι να βαλεις κατι που να εχει εκ των προτερων τη δυνατοτητα να σε οδηγησει σε χαμηλη καταναλωση.

 

Θα τολμησω μια εκτιμηση: αφου δε μασας και συνεχιζεις το σπιτι αυτο, με το πολυ αυξημενο κοστος σε διαμορφωση χωρων (κουζινα, μπανια, σαλονια), επιπλωση, διακοσμηση και γενικα οτι χρειαζεται ενα σπιτι για να αποκαλειται σπιτι, θα ελεγα οτι δεν σε ενδιαφερει τοσο πολυ το ετησιο κοστος λειτουργιας. Σε ενδιαφερει, αλλα δεν καιγεσαι. Σε νοιαζει πιο πολυ, και αυτο φαινεται απο την ερωτηση στον antloukidis, αν η/οι αντλια/ες μπορουν να καλυψουν τις αναγκες του σπιτιου σου, ή μηπως οχι γιατι ειναι για μικροτερα σπιτια.

 

Αμα ειμαι μεσα στην εκτιμηση μου, αν το κοστος της εγκαταστασης δε σε τρομαζει ή αν μπορεις να εξοικονομησεις χρηματα απο κουρτινες, καναπεδες, πλακακια κλπ κλπ, τοτε προχωρα και μην σε ανησυχει τιποτε. Οχι μονο μπορεις να βασιστεις σε ΑΘ, αλλα ειναι και το καλυτερο που μπορεις να κανεις αυτην την εποχη, και για την τσεπη σου και για το περιβαλλον. Απλα ψαξε να βρεις καλο μηχανολογο να σε κατευθυνει σωστα, καθως δεν ειναι μονο η θερμανση που πρεπει να σε ανησυχει, αλλα και η παραγωγη ζεστου νερου χρησης και η ψυξη το καλοκαιρι.

Εισαι μεσα στο μυαλο μου φιλε. Δε με τρομαζει τοσο το κοστος, εχω πληρωσει (και θα πληρωνω) κερατα για αυτο το σπιτι, απλα τρεμω μηπως ξοδευτω και μπαινεις στο σπιτι και δεν εχει ζεστη. Αντε να δωσω και 20000 ευρω αλλα να ξενοιασω για μια ζωη...Τωρα το κοστος λειτουργιας ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα. Φανταζομαι οσο πιο μεγαλη αντλια, αναλογη και η καταναλωση.

 

Καλησπέρα και από μένα. Μερικές σκέψεις...

 

1) Δεν έχεις θέμα με την ισχύ του συστήματος. Σε ότι λύση και να καταλήξεις, υπάρχει μηχανολογικός εξοπλισμός για να την υποστηρίξει.

 

2) Όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, η Α/Θ είναι μια πολύ ελκυστική λύση, οικονομία, καθαρό "μηχανοστάσιο", μη ύπαρξη καμινάδας, θέρμανση & ψύξη από μια μονάδα παραγωγής, κ.α. Υπάρχουν βέβαια και άλλες λύσεις, pellet, ξυλολέβητες, βιομάζα γενικότερα.

 

3) Ότι λύση και να επιλέξεις, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ. Πρώτα φροντίζουμε τα κλείσουμε τις διαρροές σε ένα βαρέλι, και μετά προσπαθούμε να το γεμίσουμε.

 

4) Μελέτη θερμικών απωλειών τύπου ΚΕΝΑΚ, από συνάδελφο που κατέχει το θέμα. Ελέγχεις τις υπάρχουσες μονώσεις, και αν απαιτείται τις "συμπληρώνεις" με εξωτερική θερμομόνωση. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς εκ των υστέρων να μειώσεις τις καταναλώσεις σου. Από τώρα πρέπει να φροντίσεις να είναι χαμηλές.

Δε κάνουμε "τσιγγουνιές" σε μονώσεις κουφώματα, υαλοπίνακες. Καλύτερα να βάλεις φτηνά πόμολα/κουρτινόξυλα/κουρτίνες.

 

5) Έχεις ελεύθερο χώρο στο οικόπεδο ώστε να σκεφτείς τη γεωθερμία? Ηλιοθερμία ως υποβοήθηση της θέρμανσης?

 

6) Κατά τη γνώμη μου, η καλύτερη λύση (όχι η φθηνότερη ως εκατάσταση αλλά με πολύ χαμηλό κόστος λειτουργίας ώστε να έχει γρήγορη απόσβεση) είναι ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης, και προεγκατάσταση για F/C. Αν το σπίτι είναι στη φάση τούβλα/σουβάδες, όλα φτιάχνουν. "Ξηλώνεις" τις γραμμές για τα σώματα καλοριφέρ, περνάς γραμμές για F/C (προεγκατάσταση), αν έχει μπει ηλεκτρολόγος/υδραυλικός, ρίχνεις μια εξισωτική στρώση φελλομπετόν και παίρνεις μια επίπεδη επιφάνεια έτοιμη για διάστρωση ενδοδαπέδιας. Μη σε τρομάζει το κόστος του φελλομπετόν, αν ο πλακάς σου είναι μερακλής, το φτιάχνει επιτόπου στην οικοδομή (τσιμέντο, τρίμματα φελιζόλ, και ελάχιστη άμμο για να "γλυκάνει" και να είναι εργάσμο το χαρμάνι), και στρώνεται με το χέρι.

 

7) Αν πρόκειται να είναι το "σπίτι για μια ζωή", κάνε συμβιβασμούς στις μπαταρίες μπάνιου, όχι στο "κέλυφος του σπιτιού" και όχι στις βασικές Η/Μ εγκαταστάσεις που δεν αλλάζουν εύκολα.

 

Συμπέρασμα???? Έναν καλό Μηχανολόγο, μια καλή μελέτη θερμικών απωλειών, "ενίσχυση" μονώσεων εφόσον απαιτείται, σωστά κουφώματα/υαλοπίνακες, και ......το βασικότερο, τη μελέτη που θα κάνει ο Μηχανικός, την εφαρμόζουμε χωρίς εκπτώσεις.

 

Φιλικά...

Πρωτα απ ολα ευχαριστω πραγματικα ολους οσοι μπηκατε στον κοπο να γραψετε, με βοηθησατε παρα πολυ.

Φιλε μου, δυστυχως ή ευτυχως πλεον,το σπιτι ειναι σχεδον ετοιμο, το μονο που λειπει ειναι η κουζινα και τα σωματα/ΑΘ ή καυστηρας. Ενδοδαπεδια θερμανση δεν ηθελε ο πατερας μου, καθως θεωρουσε οτι αν παθει βλαβη θα πρεπει να ξηλωσει ολα τα πατωματα. Ναι, υπαρχει χωρος στο οικοπεδο, αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου...μου αναβεις φωτιες τωρα...χαχαχ

Τελος, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...Οι ΑΘ, επειδη το υπογειο ειναι μεγαλο, μπορουν να μπουν και μεσα εκει; Δηλαδη θα εχω καποιο κερδος, απο τη σχετικα σταθερη θερμοκρασια που εχει το υπογειο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο υπόγειο έχεις πιο "σταθερή" θερμοκρασία, αλλά περιορισμένη ποσότητα αέρα. Οπότε, κατά τη γνώμη μου, το ξεχνάς. Η Α/Θ θέλει μεγάλες ποσότητες αέρα για να του "ξεζουμίσει" τη θερμότητα και να την αποδώσει στο νερό.

 

Καλό θα ήταν να μπεί σε κάποιο σημείο (έξω φυσικά), που να είναι "ζεστό". Στην ανατολική ή στη νότια πλευρά. Αν γίνεται και να μη βρέχεται. Αν μπορείς απόφυγε το βοριά και την ταράτσα. Να μην είναι δηλαδή "εκτεθειμένη" στην........    "..... του βοριά" (πιπέρι στο στόμα......)

 

Η Α/Θ δεν καταναλώνει ανάλογα μα το μέγεθός της, αλλά ανάλογα με τις απώλειες που έχεις. Όπως κατάλαβες, η μόνωση είναι το Α και το Ω.

 

Φιλικά πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Mέσα στο υπόγειο μπορεί να μπεί αν είναι γεωθερμική. Αφού έχεις και μεγάλο οικόπεδο πιστεύω ότι είναι άλλη μια εναλλακτική λύση που πρέπει να εξετάσεις.

Επίσης στο υπόγειο μπορεί να μπεί και Α.Θ. αέρα - νερού, αρκεί να επικοινωνεί με τον εξωτερικό αέρα με αεραγωγούς και να είναι κατασκευασμένη για αυτή την εγκατάσταση (με πιό ισχυρούς ανεμιστήρες για να το πω απλά).

Link to comment
Share on other sites

Mέσα στο υπόγειο μπορεί να μπεί αν είναι γεωθερμική. Αφού έχεις και μεγάλο οικόπεδο πιστεύω ότι είναι άλλη μια εναλλακτική λύση που πρέπει να εξετάσεις.

Επίσης στο υπόγειο μπορεί να μπεί και Α.Θ. αέρα - νερού, αρκεί να επικοινωνεί με τον εξωτερικό αέρα με αεραγωγούς και να είναι κατασκευασμένη για αυτή την εγκατάσταση (με πιό ισχυρούς ανεμιστήρες για να το πω απλά).

Το υπογειο εχει πολλα παραθυρα περιμετρικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει μόνο να υπάρχουν πολλά παράθυρα.Οι αντλίες,όπως και όλα τα κλιματιστικά,όταν δουλεύουν στην θέρμανση οι ανεμιστήρες τους βγάζουν παγωμένο αέρα.Αν αυτός ο αέρας δεν διοχετεύεται στο περιβάλλον τότε οι θερμοκρασίες που θα αναπτυχθούν μέσα στον συγκεκριμένο χώρο που βρίσκεται η αντλία θα είναι πολικές.Θα έχουμε δηλαδή την μονάδα μας να λειτουργεί συνεχώς σε χαμηλές θερμοκρασίες με αποτέλεσμα την μειωμένη απόδοση και την αυξημένη κατανάλωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

 

ειμαι σε νεο σπιτι στα βόρεια προάστια αθήνας,στα τελειωματα,λεμε τωρα :???: ,με κέλυφος απο

γραφιτουχα διογκωμενη πολυστερινη 7cm,190τ.μ. θερμαινομενα.

 

επιλεγω τωρα α/θ και ο τεχνιτης μου

επιμενει

προς αέρος νερού “DELONGHI Professional”
AWR-MTD2-XE 0061t (17,9kW θέρμανση) με ενσωματωμένο ελεγκτή αντιστάθμισης..,

θερμοδοχείο 1000λτ,ηλιακό συλλέκτη 2τ.μ.

(πολύπλοκο ίσως ,αλλα αυτά θέλει ο πελάτης )

 

αυτην προτεινει κ θα την συντηρει αυτος ,οτι χρειαστει υποτιθεται..

 

μου κατηγορει κ τις daikin για να βαλουμε delonghi.. :shock: ...χε

 

βεβαια εχει πλ καλο ονομα ο τεχνιτης στην αγορα εδω και θα μου κανει πακέτο

την ενδοδαπέδια ,που ήδη κάνει ,λεβητοστάσιο κ όλα τα της θέρμανσης..

 

εχω λίγο βαλτώσει :???: ,μα να βάλω ιταλικό στο σπίτι σύστημα..

εξαρχής έλεγα γιαπωνέζο,κορεάτη θα εμπιστευόμουν..

 

τα φώτα σας αδέρφια :mrgreen: !!είμαι κ νέος σεαυτα..

Edited by mertaghon
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μελέτη θερμικών απωλειών;Αν όχι απευθύνσου σε συνάδελφο Μηχανολόγο και άσε τί λέει ο τεχνίτης.Όσο για τις Delonghi δεν έχω άποψη αλλά μάλλον προσπαθεί να στις "πασάρει" για κάποιο λόγο,κοίτα σε άλλα θέματα που γίνεται κουβέντα για Α/Θ και θα βρεις εταιρίες που έχουνε πολύ καλό όνομα και ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό το κομμάτι και όχι με βραστήρες,πρεσοσίδερα,φριτέζες και συναφή οικιακά παραφερνάλια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

190τ.μ. θερμαινομενα.

 

επιλεγω τωρα α/θ και ο τεχνιτης μου

 

προς αέρος νερού “DELONGHI Professional”

 

ηλιακό συλλέκτη 2τ.μ.

 

 

μου κατηγορει κ τις daikin για να βαλουμε delonghi.. :shock: ...χε

 

 

 

προφανώς κάτι δεν πάει καλά..... 8-) με τον τεχνίτη σου.... :mrgreen:

 

αλλά μπορεί να μας εξηγήσει τα 2τμ συλλέκτη τι τα θέλει??????? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

To θερμοδοχείο 1000 λίτρων ????

 

 

Υ.Γ. Μάλλον το βρήκα!!!!

 

Τα 2 τ.μ ηλιακά θα ζεσταίνουν το θερμοδοχείο!! :smile:  :smile: :-)  :smile:  :smile:  :smile:  

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.