Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με λαμπτήρες LED


christos1980

Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι

 

Εχω να ρωτησω για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω σημερα:

Στο σαλονι μου εχω δυο σειρες απο σποτακια στο ταβανι και ως σημερα

ειχα λαμπες αλογονου gu5.3 12V 20W

 

Τις αντικατεστησα σημερα με λαμπες led 12V και παρατηρω το εξης.

Σε καθε γραμμη αν δεν υπαρχει τουλαχιστον μια λαμπα αλογονου

τα σποτακια led δεν αναβουν. Δηλαδη δεν μπορω να επιτυχω να αναψουν τα φωτα

με ολες τις λαμπες led και πρεπει να παραμεινουν τουλαχιστον 2 απο τις παλιες.

 

Παρακαλω τα "φωτα" σας.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μετασχηματιστη απο οσο θυμαμαι και μπορω να δω αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι εχω και μετασχηματιστη για led-ταινια

τι ρολο παιζει, μηπως το ψαξω ξανα?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη το αντιμετωπισα χωρις ναμαι ειδικος.........οταν σε αλελετουρ με ντιμερ απο σποτ οικονομιας ντιμαριζομενα αγορασα LED ΠΟΥ ΔΝΕ ΝΤΙΜΑΡΙΖΟΝΤΑΝ εβλεπα τα φωτα να τρεμοπαιζουν συνεχεια....τοποθετησα ειδικα με ντιμερ και ολα εφτιαξαν........

 

νομιζω αντιστοιχο ειναι αυτο πουπαθες εσυ......δεν βλεπει την ισχυ που πρεπει ο μετασχηματισης και γιαυτο χρειαζεται 1 ουσιαστικα ''παλιο'' για να δουλευει η γραμμη.....

 

 

βασικα μου ταχε εξηγησει ο ηλεκτρολογος γιατι γινεται αλλα δεν θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η προταση ειναι να παρω νεες λαμπες, ή να βρω κατάλληλο dimmer?

οπως και να χει, μου βγαινει παραπανω απο οσο ηθελα αρχικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρόβλημα είναι οι μετασχηματιστές. Είναι ηλεκτρονικοί για αλογόνου, υψηλής ισχύος. Αν δεν ζητείται αρκετή ισχύς, δεν ανάβουν. Πρέπει να τους αλλάξεις είτε με μαγνητικούς, είτε με ηλεκτρονικούς για LED, κατάλληλης ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σε ολους. Ενας πελατης μου εχει προβλημα με φωτιστικα LED που εχει εγκαταστησει ενας προηγουμενος ηλεκτρολογος. Το προβλημα ειναι οτι μολις τα φωτιστικα σβησουν, τρεμοπαιζουν (αναβοσβηνουν) για 3-4 λεπτα πριν κλεισουν κανονικα. Ενας δευτερος ηλεκτρολογος που ηρθε πριν απο μενα εκανε μια πατεντα, συνδεσε στο κυκλωμα και μια λαμπα πυρακτωσης και το προβλημα λυθηκε, ομως δεν μπορω να το αφησω ετσι με μια ασχετη λαμπα να αναβει. Το οτι η λαμπα πυρακτωσης λυνει το προβλημα μου λεει οτι ειναι προβλημα εκτονωσης του ρευματος. Μηπως λυνω οριστικα το προβλημα  με ενα πυκνωτη και τι πυκνωτης θα ειναι αυτος; (τα φωτιστικα ειναι 8 επι 3 W το καθενα χωνευτα στη σκαλα του σπιτιου). Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε τους διακόπτες ή ξήλωσε το λαμπάκι τους, ένας πυκνωτής bypass δεν θα λύσει το πρόβλημα της διαρροής στον διακόπτη αλλά θα το παρακάμψει μην επιτρέποντας στις λάμπες να φορτίζονται από την διαρροή του διακόπτη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω λαμπακια στους διακοπτες και εχω δοκιμασει να τους αλλαξω. Στην αρχη ειχε καποιους ανιχνευτες κινησης χωνευτους της Legrand που δουλευαν το κυκλωμα (τα φωτα ειναι σε σκαλα και ειχε 2 απο αυτους), μιλησα με τη Legrand και μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοντελο δεν κανει για λαμπες LED και οτι για να τους αλλαξω χρειαζεται να αγορασω δυο καινουργιους απο 86 ευρω εκαστος. Δοκιμασα λοιπον τα φωτα με απλους διακοπτες και μου κανουν παλι το ιδιο, δηλαδη μολις τους κοβω την παροχη ρευματος συνεχιζουν να τρεμοπαιζουν εντονα. Μηπως το τροφοδοτικο τους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.