Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

@leonidastri

 

Τα χαλιά δεν απαγορεύονται βέβαια αλλά πρέπει αφενός η χρήση τους να είναι περιορισμένη αφετέρου να μην είναι πολύ ''βαριά'' - για να έχουμε βέλτιστη απόδοση. Τώρα αν πρέπει οπωσδήποτε να στρώσει η σύζυγος την ''μπουχάρα'' δε χάλασε ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

κατά τον υπολογισμό του ενδοδαπέδιου δεν πέρνουμε το δάπεδο γυμνό αλλά θεωρούμε ότι θα επικαλυφθεί με απλή μοκέτα. Από κεί και πέρα κάθε τι παχύτερο θα έχει προφανώς σαν συνέπεια την ανάλογη μείωση της απόδωσης...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα με χαλί!απλά είναι τα πράγματα!ΔΕΝ χρειάζεσαι χαλιά για να μην κρυώνει ο χώρος!;)

 

οποτε αν θέλει παίρνει τα όμορφα λεπτά χειροποίητα χαλιά εκ Περσίας και όλα μέλη γάλα!!!

 

για λόγους αισθητικούς και μόνο μπορεί να χρησιμοποιεί χαλί!

Link to comment
Share on other sites

εμένα παιδιά το μόνο μου άγχος είναι η συντήρηση

τι γίνεται αν χαλάσει

 

ξήλωμα όλο;;;

νέο δίκτυο με κλασικά σώματα;;; και μάλιστα με εμφανείς σωληνώσεις;;;

υπάρχει κάποια εγκύηση;;;

Link to comment
Share on other sites

30 χρόνια , θα μου δώσει εμένα ο Μηχανολογος και θα το βάλω σε πολυκατοικία , μαζί με ψύξη , με αντλία θερμότητος και αφυγραντή .

 

Κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος και μηδενικοί ρύποι στο κτίριο βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργία της ενδοδαπέδιας όταν η θέρμανση γίνεται με καυστήρα αεριου. Κάπου διάβασα ότι η χαμηλή θερμοκρασία που απαιτεί η ενδοδαπέδια είναι επιβαρύντικη δίοτι ο καυστήρας αερίου λειτουργεί σε υψηλότερους βαθμούς.

Τρίοδη αναμικτική με ξεχωριστό κλάδο πριν την ανάμιξη να δίνει στο boiler

Έχεις τη δυνατότητα να βάλεις ΚΑΙ αντιστάθμιση

Εχω δυνατότητα να επιλέξω δάπεδο την τελευταία στιγμή .

Το δάπεδο πρέπει να το έχεις καθορίσει στο μελετητή, για να το λάβει υπόψη του. Άλλη απόδοση έχεις με το μάρμαρο, άλλη με το ξύλο.

εμένα παιδιά το μόνο μου άγχος είναι η συντήρηση

τι γίνεται αν χαλάσει

Δε θα σου χαλάσει αν συνεργαστείς με καλό συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

Myri το μονωσωλήνιο απο που περνιέται?και σε πόσους dec Celsius λειτουργεί?κια πόσα χρόνια αντοχής πλαστικού σωλήνα δίνει ο κατασκευαστής?

ε, οσο και να μην το πιστεύεις στο ενδοδαπέδιο η διάρκεια αντοχής - ζωής του σωλήνα είναι σχεδόν 4πλάσια απο το κλασικό μονοσωλήνιο!

 

τώρα άν κάτι πάει στραβά.....τότε κυνηγάς τον υπεύθυνο!δλδ κάποιον απο εμάς τους Μηχανολόγους και τον εγκαταστάτη!πάντα στο ενδοδαπέδιο βάζουμε τα πιο top υλικά γιατί είναι η καρδιά της εγκατάστασης!

 

όσο για ηλεκτική ενδοδαπέδια θέρμανση.....ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!εδώ λέβητα ηλεκτρικό δεν μπορούμε λόγω αυξημένης τιμής ρεύματος να δώσουμε!πόσο μάλλον μια θέρμανση εξολοκλήρου με ηλεκτρικό που εγγυήσεις για υπερτάσεις λόγω κεραυνών ή ΔΕΗ δεν ξέρεις τί σου ξημερώνει εκτός απο τον λογαριασμό!;)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ jimevi13, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου

 

γενικά έχω παρατηρήσει πως η εγκατάσταση της θέρμανσης σε παλαιές πολυκατοικίες (25χρόνια +) είναι γενικά σε καλή κατάσταση

πρότι πρόκειται για αντιπαροχές και προφανώς δεν έχουν μπει και τα καλύτερα υλικά

 

δυστυχώς σε νεότερα κτίσματα ακόμη και σε μονκατοικίες παρατηρώ προβλήματα στην 12ετία

βέβαια μπορεί απλά να είναι τυχαίο

-----

και εγώ είμαι πολύ επιφυλαχτική για την ηλεκτρική ενδοδαπέδια θέρμανση

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος της γειώσεως του μπετόν ποιος είναι?όχι ενδοδαπέδια με ηλεκτρικές αντιστάσεις!

το ότι παρουσιάζονται προβλήματα Myri στις νεότερες εγκαταστάσεις δεν έχει να κάνει με τον σωλήνα καθ' εαυτό αλλά με το λεβητοστάσιο πιθανόν σε αγορά όχι και τόσο καλού λέβητα και στην εγκατάσταση του υδραυλικού που σου λέει "τί το θές τώρα το ανόδιο"?και στην ελλειπή και στοιχειώδη κρίση του Έλληνα ότι καθένας στην δουλειά του!κια όχι να λέει στον πελάτη ο υδραυλικός με το "μάτι" τόσες είναι απώλειες σου, τέτοιο σώμα χρειάζεσαι αυτή την διατομή καμινάδας κτλ!εκεί παρουσιάζονται προβλήματα!άσε η κακολόγηση υλικών!τύπου η ενδοδαπέδια είναι απλησίαστη, ότι θα χαλάσει γρήγορα και τί θα κάνεις.....επειδή ο ίδιος ο υδραυλικός δεν την γνωρίζει και του φαίνεται χρονοβόρα!

αλλά δεν φταίνε θα μου πείς ούτε οι υδραυλικοί ούτε οι πολίτες που τον μηχανολόγο τον έχουν τελευταία τρύπα της φλογέρες.και εφόσον έχει το δικαίωμα θα μου πείς ο υδραυλικός εμπορίας, κατασκευής και ψευτομελέτης προς τον πελάτη καλά κάνει!και εμείς μαζί του!

 

αλλά για να μην κουράζουμε πολλές αστοχίες υλικών δεν γίνονται απο υλικά προδιαγραφών!αν τώρα κάποιος εργολάβος παίρνει λέβητες, σωλήνες,σώματα, κτλ απο Κίνα και απο Τουρκία τότε κάτι μπορεί να κάτσει στραβά!αλλά και αυτό δεν είναι απόλυτο!

 

και όπως προανέφερα οι σωληνώσεις για ενδοδαπέδια είναι καλύτερες απο το μονοσωλήνιο αυξάνοντας και άλλο την πεποίθηση ότι η ενδοδαπέδια είναι άκρως ασφαλείς και απροβλημάτιστη για πάρα πολλά χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.