Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενδοδαπέδια θέρμανση


domie

Recommended Posts

Παιδιά είναι πολύ πιο απλό το όλο σύστημα απ όσο έχει αναλυθεί. Απ' τη μία πηγαίνετε από την ERGON στο Γέρακα κοντά στο Σταυρό Αγ. Παρασκευής να δείτε από κοντά μία μεγάλη ελληνική κατασκευαστική με πολύ καλά ενδοδαπέδια να δείτε πόσο ρουτίνα είναι σαν τοποθέτηση και τι απλά γίνεται οποιαδήποτε αλλαγή στο σπίτι κι απ' την άλλη από προσωπική εμπειρία σπίτι μου έχω ενδοδαπέδιο και μάλιστα όχι ό,τι καλύτερο από εγκατάσταση και είναι με διαφορά το πιο υγιεινό κλίμα για το σπίτι. Επίσης προσφέρει και μεγάλη οικονομία για την ίδια θέρμανση, αλλά δεν ξέρω πόσο μπορείς να παίξεις με την απομόνωση χώρων, αφού δε βρίσκεσαι πχ στην κρεβατοκάμαρα κατά τη διάρκεια της ημέρας, κάτι που γίνεται απλά στα σώματα θέρμανσης. Εκεί μόνο έχω ερωτηματικό, σε όλα τα υπόλοιπα υπερτερεί μακράν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

 

οπως και στην κλασικη θερμανση απομονωνεις τα δωματια!στον συλλεκτη π.χ.μεηλεκτρομαγνητικες και θερμοστατες χωρων.κοιτα πχ συλλεκτες tiemme ,giacomini, και πολλες αλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Επειδή οι γονείς μου χτίζουν σπίτι αυτή την περίοδο και έχουμε περάσει στη φάση των υδραυλικών και ηλεκτρολογικων εγκαταστάσεων, θα ήθελα να ακούσω τηγνώμη σας γιατην επιδαπέδια θέρμανση.

 

Και κάποιες πιό συγκεκριμένες ερωτήσεις :

1) Τα οφέλη από ενα τέτοιο σύστημα είναι σημαντικά σε σχέση με το συμβατικό (οφέλη όσον αφορά το κλίμα που δημιουργείται μέσα στοσπίτι και στην μελλοντική απόσβεση αρχικού κόσοτυς); Το κτήριο είναι στην ανατολική Αττική -Δήμος Αρτέμιδας- δεν εφάπτεται σε καμία μεριά του από άλλο κτήριο και είναι τριών πατωμάτων -υπερυψωμένο ισόγειο, πρώτος και δεύτερος όροφος και υπόγειο, 110 τ.μ. το καθένα.

2) Πόσα εκατοστά σε ύψος απαιτεί; Σε τι ύψος πρέπει να βρίσκεται το μάρμαρο της μπαλκονόπορτας από την πλάκα του ορόφου; (Δυστυχώςδεν τοέψαξα από την αρχήκαι θέλω αν δω αν στη φάση που είμαστε-έχουν μπει τα αλουμίνια- μπορούμε να εγκαταστήσουμε επιδαπέδια θέρμανση.

3) Το κτήριο αποτελείται από τρία οροφοδιαμερίσματα και υπόγειο. Από ότι έχω παρατηρήσει, μεταξύ των ορόφων δεν υπάρχει θερμομόνωση (όπως και μόνωση τουφέροντα οπλισμού). Το γεγονός αυτό είναι καταλυτικό για την εγκατάσταση ή οι απώλειες είναι μικρές;

4) Το κόστος σε τι επίπεδα κυμένεται για ένα διαμέρισμα 10τ.μ. και λέβητα για τρία διαμερίσματα;

5) Τέλος, κάποια συμβουλή ή κάτι που πρέπει να προσέξω τώρα που θα αναζητώ συνεργεία εγκατατάστασης αυτού του συστήματος;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

(στην αναζήτηση έβαλα "επιδαπέδια θέρμανση" και "θέρμανση" και δεν μου έβγαλε αποτελέσματα. αν έχει ξανασυζητηθεί παρακαλώ τους mods να το μεταφέρουν στο αντίστοιχο thread).

Link to comment
Share on other sites

amolofos να σου απαντησω σε μερικες ερωτησεις σου..

 

1..αν καταλαβα καλα εχεις 330 τετραγωνικα για ενδοδαπεδια θερμανση..αυτο συνεπαγεται κοστος περιπου 30-40% προσαυξημενο σε σχεση με συμβατικη θερμανση,πχ σωματα..επισης εχει παρατηρηθει οικονομια σε σχεση με το καυσιμο 20-40% σε σχεση με συμβατικη θερμανση.

 

2..απαιτει αν ειναι αλφαδιασμενη η πλακα 12 cm..

 

3..δεν υπαρχει προβλημα μεταξυ των πλακων απο αποψης θερμομονωσης αφου η μορφοπλακα που μπαινει στην ενδοδαπεδια ειναι μονωση η ιδια..οσο για το μπετο κολωνες κτλ προεχει μια μελετη θερμικων απωλειων πρωτα για να δειχθει αν μπορει να μπει ενδοδαπεδια θερμανση..αν και με μετρια θερμομονωση συνηθως γινεται..

 

4..εξαρταται απο πολλα αυτο...δεν μπορει να απαντηθει τοσο ευκολα..

 

5...οτι και στο 4..και επισης δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω μαρκα σωληνων κτλ,οποτε καλο θα ηταν να βρεις μια πολυ εξειδικευμενη εταιρεια ή μηχανολογο να στα κανει..

 

ελπιζω να βοηθησα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε καθαρό ύψος ορόφου (μπετά) 3,00 μ. πόσο ύψος καταλαμβάνει η ενδοδαπέδια και που πρέπει να υπολογιστεί το πρέκι? Έχω 35 εκ. κρέμαση στα δοκάρια ~ 3,00-0,35 = 2,65 μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Καταρχήν καλώς σας βρήκα είναι το πρώτο μου post.

 

Όσων αφορά το πρόβλημα με τα πόδια κ τα αγγεία που καταστρέφνται λόγο θέρμανσης που αναφέρατε, αυτό θα συμβεί σε περίπτωση που η θερμοκρασία δαπέδου ξεπερνά την θερμοκρασία που επιβάλουν οι κανόνες υγιεινής (στο Βιβλίο του Σελλούντου είναι 26 C μέγιστη θερμοκρασία δαπέδου). Τώρα αν κ σε αυτή τη θερμοκρασία υπάρχει πρόλημα κ κάποιος γνωρίζει παραπάνω ας το αναφέρει.

 

Επίσης έχω γνωστό ο οποίος έχει ενδοδαπέδια εδώ κ χρόνια κ μου λέει τα καλύτερα κ δεν μου έχει αναφέρει κάποιο πρόβλημα. Το θέμα είναι να γίνει καλή κ σωστή μελέτη αλλά κ καλή εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και αναφέρονται παραπάνω οι μέγιστες θερμοκρασίες δαπέδου σε λειτουργεία, παρακαλώ επιβεβαιώστε μου εαν είναι οκ μια εγκατάσταση ενδοδαπέδιας με αντλία θερμότητας (όχι καυστήρα) η οποία μας δίνει θερμοκρασία δαπέδου 32 βαθμούς σε φουλ ισχύ. Η δοκιμή γίνεται σε νέα οικοδομή θερμαινόμενης επιφάνειας 230τμ χωρίς εξωτερικά κουφώματα και πλακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει η ενδοδαπέδια ή όχι.Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε μια σωστή ενδοδαπέδια θέρμανση η θερμοκρασία του πατώματος δεν ξεπερνά ποτέ τους 30οC.Όταν το σώμα μας έχει θερμοκρασία 36+ μάλλον θερμότητα από το σώμα μας ρέει προ το πάτωμα.Επίσης αν με την ενδοδαπέδια που δέν έχει μεγάλες θερμοκρασίες αιωρείτε σκόνη τι να πεί κανείς για τα σώμα τα που τσουρουφλάνε και κάνουν την σκόνη να τρέχει σαν τον Schumacher??

 

Ως θέρμανση θεωρητικά έιναι η καλύτερη λύση. Δεν έχω επαρκή πρακτική εμπειρία να το κρίνω στη πράξη. Έχω μερικές αμφιβολίες για ορισμένες καταστάσεις και θα ήθελα να έχω απτά παραδείγματα να σιγουρευτώ. π.χ. Πόσο αποδοτικό είναι σε χώρους με μέτρια μόνωση, ξύλινο δάπεδο και μεγάλη επικάλυψη δαπέδου από έπιπλα και χαλιά? Έχει κάποιος συγκεκριμένα παραδείγματα. Με την υπάρχουσα νομοθεσία στη μόνωση φοβάμαι ότι σε ημέρες με ψύχος η εξ. τοιχοποιία έχει αισθητά χαμηλές θερμοκρασίες εσ. επιφάνειες και έχω την εντύπωση πως ένα καλοριφέρ τοποθετημένο (ως συνήθως σε εξ. τοίχο) να αντιμετωπίζει καλύτερα το συγκεκριμένο πρόβλημα με άμεση ακτινοβολία και καλύτερη μεταγωγή θερμότητας.

 

Το χαλί έχει και πρακτική και αισθητική χρήση (διακοσμεί, προστατεύει, κλπ) - δεν περιορίζεται στη μόνωση.

 

Τέλος για τις ανακαινίσεις. Το ενδοδαπέδιο σύστημα θέτει περισσότερους περιορισμούς. π.χ Καθαίρεση τοίχων - γίνεται χωρίς μεγάλο ρίσκο ζημιάς? Δόμηση νέων χωρισμάτων - μπορείς να χτίσεις πάνω από σωλήνες? (Δεν νομίζω) Ακόμη και με σύστημα Ξηράς Δόμησης που έχει ~1/10 του βάρους πάλι όταν μπαίνει ο στρωτήρας και στερεώνεται με ειδικά καρφιά και αεροπίστολο πως γίνεται να μη τρυπήσεις σωλήνα? Αν γίνει τελικά νέα διαμόρφωση/ δωμάτια πως ελέγχεις τη θερμοκρασία αφού το ενδοδαπέδιο παραμένει ως έχει?

 

Μια σύγκριση μοντέλων και πραγματικών χώρων με μετρήσεις και επιστημονική αξιολόγηση των διαφόρων συστημάτων θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Μια σωστή εγκατάσταση ενδοδαπέδιας έχει ποιο πυκνό το κύκλωμα κοντά στα ανοίγματα, μέρος που συνήθως δεν βάζουμε χαλία..Και μιά ερώτηση θα ήθελα να κάνω.Πόση ώρα κάνει ένα σύστημα ενδοδαπέδιας να φέρει τον χώρο σε μια σωστή θερμοκρασία??Και επίσης πως μπορείς αυτόν τον χρόνο να τον μειώσεις ή να τον αυξήσεις??

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευάζω και εγώ το σπίτι μου και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω ενδοδαπέδια ή όχι. Ο υδραυλικός μου μου λέει πως δεν είναι πιο οικονομική η ενδοδαπέδια αφού στην ουσία το σπίτι για να ζεσταθεί θέλει συγκεκριμένες θερμίδες είτε με σώματα είτε με οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης.

Τελικά είναι πιο οικονομική η ενδοδαπέδια στη χρήση της?

 

Σχετικά με το δροσισμό μέσω ενδοδαπέδιας ξέρουμε κάτι? Έχει κάποιος πείρα να μας πει?

 

Σχετικά πάλι με τη θερμοκρασία δαπέδου και τις φλεβίτιδες το πιστεύω υπό την έννοια ότι ο άνθρωπος φυσιολογικά δεν περπατά σε τέτοιες θερμοκρασίες, και εδώ και εκατομμύρια χρόνια ζεσταίνεται από σημειακές εστίες θερμότητας το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.