Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια περίφραξης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλημερα!

 

Θελω να ρωτησω κατι (ως σχετικα νεα μηχανικος), επειδη ρωτησα και στην Πολεοδομια και ουτε η απαντηση τους με ικανοποιησε, ουτε το υφος τους οταν τους ρωτησα! Μηπως ξερει και καποιος αλλος μηχανικος να μου δωσει τα φωτα του...

Εχω ενα οικοπεδο μεσα σε εναν οικισμο και ο ιδιοκτητης θελει να το περιφραξει. Για να το κανει αυτο πρεπει να εχει αδεια περιφραξης οπως μου ειπαν. Για την αδεια αυτη, τι δικαιολογητικα χρειαζονται?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum Irini.

Το θέμα που άνοιξες συνενώθηκε με το παρόν καθότι το ίδιο ερώτημα είχε τεθεί και στο παρελθόν όπως διαπιστώνεις.

 

Απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις πιο πάνω. Η δική μου είναι ΑΥΤΗ.

 

Συμβουλή προς όλα τα μέλη:

Πριν ανοίξετε ένα νέο θέμα σχετικά με κάποιο ερώτημα που έχετε, κάντε μια αναζήτηση στο forum.

Πολύ πιθανόν το ίδιο ερώτημα να είχε τεθεί και στο παρελθόν οπότε και θα πάρετε άμεση απάντηση στο ερώτημά σας χωρίς να περιμένετε ούτε δευτερόλεπτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω κάποιος να μου πει αν χρειάζεται άδεια για αντικατάσταση συρματοπλέγματος και βάσεων σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε επαρχία.

 

EDIT: Η δημοσίευση μετακινήθηκε εδώ όπου και έχει ξανασυζητηθεί αντίστοιχο θέμα. Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση πριν κάνεις μια νέα δημοσίευση. Επίσης τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στον τίτλο όσο και στο περιεχόμενο της δημοσίευσης. Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειας συνάδελφοι...

Για άδεια περίφραξης εκτός σχεδίου τι απαιτήται? εντάσεται στις εργασίες μικρής κλίμακας?τι απαιτήται?

Link to comment
Share on other sites

στα downloads του forum υπάρχει η αντίστοιχη αίτηση καθώς και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται. με τοπογραφικό διάγραμμα, συμβόλαιο, αίτηση είσαι cool

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό.

Σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού υπήρχε ένας παλιός μαντρότοιχος (με πλιθιά) 3μ. Έγινε καταγγελία και η πολεοδομία τον γκρέμισε. Λόγικό έιναι. Σ' αυτό το τμήμα τώρα πρέπει να κατασκευασθεί νέος τοίχος ύψους 1,50μ. Το μήκος είναι 12μ. Σ' αυτή την περίπτωση χρειάζεται άδεια περίφραξης ή μπορεί να γίνει με εργασίες μικρής κλίμακας. Σημειώνω πάλι ότι δεν μιλάμε για περίφραξη οικοπέδου αλλά για ένα μικρό τμήμα 12μ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιους οικισμούς επιτρέπεται η άδεια περίφραξης με άδεια από το Δήμο, η οποία εγκρίνεται και από Πολεοδομία, αλλά βγαίνει από το Δήμαρχο, δεν κατατίθενται αμοιβές, μόνο 4 τοπογραφικά, λεπτομέρεια περίφραξης κ.λπ. επίσης, όπου υπάρχει παλαιά περίφραξη και θέλετε να βγάλετε άδεια για καινούργια, είτε τη βγάζει ο Δήμος είτε η Πολεοδομία καλύτερα είναι να κατατίθεται με τον τίτλο "Αντικατάσταση περίφραξης...".

σε περίπτωση που η άδεια περίφραξης βγαίνει από το Δήμο η άδεια υποχρεωτικά κοινοποιείται στο ΙΚΑ όπου πληρώνονται ημ/σθία και στην Πολεοδομία όπου ελέγχει τη νομιμότητα έκδοσης. σε περίπτωση που δεν βγήκε νόμιμα η άδεια, ο Δήμος ανακαλεί την άδεια που έχει ήδη εκδόσει...

αυτά μέχρι πριν από 3-4- μήνες εκτός αν έχει αλλάξει κάτι

ae_ae___ue_ae_526.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μελλοντικός πελάτης ενδιαφέρεται να αγοράσει τμήμα γηπέδου (εκτός σχεδίου) το οποίο σήμερα είναι 4500τμ και έχει άδεια για δύο εξοχικές κατοικίες (οι κατοικίες έχουν κατασκευαστεί). με την αγορά θα γίνουν νέα συμβόλαια, οπότε θα προκύψει νέο γήπεδο 2500τμ με κατοικία περίπου 100τμ. με δεδομένο τα 2500τμ γήπεδο, θα μπορέσουμε να βγάλουμε άδεια για ιδιωτική πισίνα στον ακάλυπτο χώρο και μαντρότοιχο (2μ ύψος). τι δικαιολογιτικά υποβάλω στην πολεοδομία για την έκδοση άδειας πισίνας και μαντρότοιχου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κατάτμηση, διότι τα νέα οικοπεδα δεν θα είναι άρτια και κατά συνέπεια οι οικοδομές θα είναι αυθαίρετες. Δεν είναι δυνατόν βέβαια να εκδοθεί τέτοια άδεια αφού θα προκύψει θέμα νομιμότητας κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.