Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια για καφετέρια-σνακ μπαρ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αυτό και έχω μπερδευτεί λίγο με τη νομοθεσία.

Έχω ένα κατάστημα (έχει οικοδομική άδεια ως κατάστημα) και θέλω να βγάλω άδεια για καφετέρια (υγειονομικού ενδιαφέροντος).

Η ερώτηση μου είναι πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ή όχι;

Πρέπει να κάνω κάποια άλλη ενέργεια η απλώς ακολουθώ τη διαδικασία της προέγκρισης και μετά την έκδοση άδειας λειτουργίας;

 

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το έχω δει αυτό στην έρευνα που κάνω στο διαδίκτυο, αλλά δεν ξεκαθαρίζει ΠΟΤΕ  απαιτείται ενημέρωση της άδειας δόμησης ή έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης. Κάτι μου είπαν ότι για ωφέλιμο χώρο κάτω των 50 ατόμων δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης, ενώ για άνω των 50 ατόμων απαιτείται, αλλά δεν μπορώ να το βρώ πουθενά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μα ποσες φορες πρεπει να το γραψουμε... δεν υπαρχει χρηση "καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος"

Υπαρχει "καταστημα" και υπαρχει  ""χωρος συναθροισης κοινου"

Διαλεγεις και παιρνεις

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη τότε για την ταλαιπωρίαε ...

Αλλά το ερώτημα παραμένει : απαιτείται αλλαγή χρήσης για ένα χώρο που έχει άδεια ως κατάστημα για να γίνει καφετέρια(υγειονομικού ενδιαφέροντος)?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε.

ο χώρος υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν είναι πολεοδομικός όρος.

η καφετέρια είναι χώρος συνάθροισης κοινού με χρήση καφετέρια (ή όπως αλλιως θελεις και πρεπει να ονομαστεί σύμφωνα με τις υγειονομικές διατάξεις)

 

άρα ναι θελει αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινου με χρήση σανκ μπαρ ή καφενείου ή εστιατορίου ή υπεραγοράς ή ή ή....

 

μιλάμε για συνδυασμό πολεοδομικών όρων με όρους κτιριοδομικού κανονισμού και υγειονομικής ορολογίας.

 

 

απο την 2 η ερώτηση σου μαλιστα το συμπέρασμα που βγάζω ότι επι του θέματος έχεις ενα θέμα ως προς το τι είναι τι....

 

δεν θα ήταν κακό να τα ξεκαθαρίσεις αφου σου δόθηκε αυτή η ευκαιρία.

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Το pdf που εβαλε ο μανωλης ειναι ξεκαθαρο ακομα και σε μενα που εχω μεσανυχτα απο πολεοδομικη νομοθεσια κτλ...

Απαιτειται αλλαγη χρησης οταν επερχεται αλλαγη προς το δυσμενεστερο

1. στα στοιχεια του διαγραμματος δομησης

2. στα φορτια σχεδιασμου της στατικης μελετης

3. οταν αλλαζουν τα η/μ του κτιριου/χωρου

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχω ένα θέμα με το τι είναι τι αγαπητέ Stavrosa... Διαφορετικά δεν θα ρωτούσα...Βλέπεις είμαι νέος συνάδελφος οπότε λογικό είναι νομίζω να έχω απορίες...

 

Το pdf που εβαλε ο μανωλης ειναι ξεκαθαρο ακομα και σε μενα που εχω μεσανυχτα απο πολεοδομικη νομοθεσια κτλ...

Απαιτειται αλλαγη χρησης οταν επερχεται αλλαγη προς το δυσμενεστερο

1. στα στοιχεια του διαγραμματος δομησης

2. στα φορτια σχεδιασμου της στατικης μελετης

3. οταν αλλαζουν τα η/μ του κτιριου/χωρου

 

 

Ckiriako, αν διαβάσεις καλύτερα το pdf, θα δείς ότι δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο..αναφέρει..« Χώροι για τους οποίους έχει χορηγηθεί άδεια δόμησης με συγκεκριμένη χρήση, μπορούν να 

μεταβάλουν τη χρήση τους, εφόσον η νέα χρήση προβλέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές 
διατάξεις και οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους 
μελετών που πληροί η υφιστάμενη χρήση...." Μήπως όμως το κατάστημα δεν έχει μελέτη πυρασφάλειας, ενώ η καφετέρια απαιτεί τέτοια μελέτη...??Οπότε οι οι προϋποθέσεις για τη νέα χρήση ΔΕΝ καλύπτονται από τις προϋποθέσεις επί μέρους 
μελετών...
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις φίλε μου δεν μπορώ να σε δικαιολογήσω οσο νεος και να εισαι γιατι χρηση πολεοδομικά καφετεριας δεν συνανταμε ποτε και πουθενα. αλλα συνανταμε χωρο συναθροισης κοινου με χρηση "καφετεριας".

 

απο κει και περα...δεν εχει καμια μα καμια σχεση η πυρασφαλεια με οσα ρωτας.

κατσε διαβασε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.