Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Για να είσαι καλυμμένος, κοινοποιησε του τη διαφωνία σου εγγράφως. Να έχεις και κάτι στα χέρια σου σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 hours ago, karanus said:

Έχω υπογράψει ότι η λειτουργική συνένωση δεν θίγει τον στατικό φορέα. Άρα έχω την ευθύνη κατά κάποιον τρόπο, ότι αυτό θα γίνει σωστά. Ο ιδιοκτήτης σαφώς και δικαιολογείται να κανει του κεφαλιού του και θα δηλωσει άγνοια όταν γίνει το κακό. Εγώ όμως δεν μπορώ να δηλώσω άγνοια, όταν έχω αύξηση του μόνιμου φορτίου. 

Εσύ βεβαιώνεις ότι οι παρεμβάσεις που ΘΑ κάνει ο ενδιαφερόμενος δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό και δεν αλλάζουν τις όψεις. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Η διαδικασία έκδοσης της άδειας μικρής κλίμακας γίνεται με ευθύνη του μηχανικού,

την ευθύνη υλοποίησης των παρεμβάσεων την έχει ο ενδιαφερόμενος, εκτός και αν έχεις αναλάβει με κάποιο συμφωνητικό και την επίβλεψη των όποιων εργασιών.
Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις εργασιών όπου γίνεται υποχρεωτικά δήλωση ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου που αναφέρονται διακριτά στην ΕΕΜΚ, π.χ. όπου χρειάζονται ικριώματα, στην τοποθέτηση ασκεπούς δεξαμενής νερού η πισίνας, κατασκευή ανελκυστήρα κλπ, αλλά όπως είπα αναφέρεται στην περιγραφή της εργασίας η υποχρέωση επίβλεψης από μηχανικό.
 

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, karanus said:

θέλει να εφαρμόσει ενδοδαπέδια θέρμανση ,αυξάνοντας το νεκρό φορτίο

Η στατική μελέτη τι παραδοχές είχε πάρει ως προς τα νεκρά φορτία?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Directionless said:

Για να είσαι καλυμμένος, κοινοποιησε του τη διαφωνία σου εγγράφως. Να έχεις και κάτι στα χέρια σου σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή. 

Νομίζω ότι αυτή είναι λάθος κίνηση, γιατί έτσι φαίνεται, ότι κατά κάποιο τρόπο έχει γνώση του τι γίνεται και θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί, ότι επέβλεψε και εργασίες, έστω και άτυπα.

Εξάλλου αλλαγές στο σύστημα θέρμανσης δεν καλύπτονται από μικρής κλίμακας.

Ό,τι γίνει καλύτερα είναι να γίνει προφορικά.

Edited by ted78
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Brasco said:

Η στατική μελέτη τι παραδοχές είχε πάρει ως προς τα νεκρά φορτία?

Δεν υπάρχει η στατική μελέτη , αλλά εκείνη την εποχή φαντάζομαι απο άλλες που έχω δει , είναι στα 80-100κιλά/τμ

ted78

Το σκέφτηκα και έτσι , αλλά τελικά καταλήγω σε έγγραφη ενημέρωση της ΥΔΟΜ.

Προσωπικά πηγαίνω για επίβλεψη και στις άδειες μικρής κλίμακας.

Θα επικεντρωθω κυρίως στο η συγκεκριμένη εργασία είναι εκτός αυτών που ζητήθηκαν με το ΕΕΜΚ και αφετέρου στο ότι μια σημαντική αύξηση του μόνιμου φορτίου δεν μπορεί να περάσει έτσι. Είτε έχω υπογράψει κάπου , είτε όχι.

Γιατί να υπάρχει πρόβλημα απο την στιγμή που είδα κάτι το οποίο κατα την γνώμη μου δεν είναι σωστό.

Δίνω και τον τίτλο του ΕΕΜΚ για καλύτερη κατανόηση:

Ιζ. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου. ιθ. Τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης στις εξωτερικές όψεις λβ. Επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή την διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις, κζ. Λειτουργική συνένωση χώρων σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 23 του ν. 4067/2012.

georgegaleos

Η διαδικασία έκδοσης της άδειας μικρής κλίμακας γίνεται με ευθύνη του μηχανικού, 

την ευθύνη υλοποίησης των παρεμβάσεων την έχει ο ενδιαφερόμενος,

 

Αυτό συνάδερφε το έχουμε κάπου γραμμένο , η προκύπτει έμεσα;

 

Pavlos33

Που ακριβώς γράφεται αυτό;

Από κει και πέρα ο ιδιοκτήτης είναι υπόλογος αν δεν υλοποιεί σωστά την ΕΕΜΚ. ΄Μάλλον ξεχνάει ότι έχει υπογράψει πάνω στο έντυπο δηλώνοντας υπεύθυνα ότι δεν θα παραβιάσει διατάξεις κλπ. 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, από την στιγμή που δεν έχεις αναλάβει την επίβλεψη για κάποιες εργασίες, νομίζω πως δεν έχεις καμμία ευθύνη για όποιες εργασίες εκτελέσει ο ιδιοκτήτης.

Αν πάλι είχες αναλάβει την επίβλεψη για κάποιες εργασίες, η ευθύνη σου είναι μόνο σε ότι αφορά αυτές και μόνο αυτές τις εργασίες.

Αν τώρα θέτεις θέμα ηθικής, νομίζω πως αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα και ο καθένας το αντιμετωπίζει με τον τρόπο του... Είναι ακριβώς το ίδιο με το να δεις σε οικισμό , να σηκώνουν προσθήκη 2 ορόφων σε 2/όροφο....

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, karanus said:

georgegaleos

Η διαδικασία έκδοσης της άδειας μικρής κλίμακας γίνεται με ευθύνη του μηχανικού, 

την ευθύνη υλοποίησης των παρεμβάσεων την έχει ο ενδιαφερόμενος,

 

Αυτό συνάδερφε το έχουμε κάπου γραμμένο , η προκύπτει έμεσα;

Ότι σου είπε ο Παύλος.

Άμεσα προκύπτει. Ο ενδιαφερόμενος χωρίς μηχανικό δεν μπορεί να εκδόσει ΕΕΜΚ. Πέραν αυτού --όπως έγραψα-- υπάρχουν συγκεκριμένες εργασίες όπου γίνεται υποχρεωτικά δήλωση ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου οι οποίες κατονομάζονται ρητά ποιες είναι.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανάλαβα να κάνω την αναθεώρηση μιας Ο.Α.

καλώντας Ελεγκτή Δόμησης για να πιστοποιήσει το στάδιο των εργασιών που παραλαμβάνω

(έγινε αντικατάσταση επιβλέποντος μηχανικού).

Στην πορεία διαπίστωσα ότι υπάρχει αυθαιρεσία που δεν νομιμοποιείται αλλά επιβάλλεται πρόστιμο .

Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι παραιτούμαι (προφορικά) και εκείνος το αποδέχτηκε.

Θέλω να υποβάλλω την παραίτηση γραπτώς αλλά δεν υπάρχει αντικαταστάτης μηχανικός(δεν αναλαμβάνει κανείς).

1) Έχω κάποια επίπτωση από την παραίτησή μου, εργασίες δεν έχω κάνει.(πήγα, είδα και απήλθα)

2)Ελεγκτής δόμησης καλείται και πάλι?

2)Του δημιουργώ σοβαρό πρόβλημα με την παραίτησή μου? (δεν ξέρω αν θα βρεθεί μηχανικός να αναλάβει) 

Link to comment
Share on other sites

1) Λογικά όχι, κατά την παραίτησή σου υποβάλεις τεχνική έκθεση στην οποία αναφέρεις ότι ουδεμία εργασία πραγματοποιήθηκε υπό την επίβλεψή σου. Το λεκτικό είναι ελεύθερο συνεπώς μπορείς να κάνεις όσο αναλυτικότερη περιγραφή της κατάστασης θέλεις.

2) Ναι, όπως εκλήθη και στην δική σου ανάληψη. Αλήθεια ο Ε.Δ. προ της παραλαβής σου, εξέδωσε αρνητικό ή θετικό πόρισμα? Δεν υπήρχε η αυθαιρεσία τότε?

3) Μόνοι τους δημιούργησαν το πρόβλημα. Εσύ δεν ευθύνεσαι για κάτι για να έχεις ενοχές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.