Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Σωστό, αλλά αφού έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, θα γίνει αλλαγή επιβλέποντα μόνο για τις εργασίες που δεν έχουν ακόμα περατωθεί και που έχεις δικαίωμα επίβλεψης.

Δεν βλέπω λόγο να παραιτηθεί ο μηχανολόγος.

 

Αλλά γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει την αλλαγή επιβλέποντα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση συναδελφε.Απο την πολεοδομία μου έχουν πει ότι μπορεί από μονός του ο ιδιοκτήτης με μια Υ.Δ. να ζητήσει την παραίτηση τους και να ανάθεση σε μένα την ανάληψη μαζί με τεχνική έκθεση + Φώτο + 2 τοπογραφικά + προϋπολογισμό + το στέλεχος + να προκύπτει ότι έχει πληρωθεί η επίβλεψη μέχρι το στάδιο εργασιών που αναλαμβάνω εγώ.

Τον ιδιοκτήτη (παρ ότι έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις), τον έχω πείσει να μην ζητήσει επιστροφές αμοιβών κλπ.

Η αδεια δεν εχει ληξει και θα κανω αναθεωρηση.

Απλα αναρωτιεμαι τι να γραψει στην Υ.Δ. ο ιδιοκτητης για την παραιτηση των συναδελφων.

Θα μιλησω σιγουρα και μαζι τους.

 

Φιλέ erling το πρόβλημα πρόεκυψε λογω του ότι την κατασκευή την έχει αναλάβει τεχνική εταιρία που συνεργάζεται με τους συναδέλφους και έχει δώσει κάτι τιμές "πυραύλους" και όχι τίποτα άλλο, αλλά ο ιδιοκτήτης είναι και συνάδελφος (ηλεκτρολόγος μηχανολόγος) και ήρθε στο γραφείο για να τον βοηθήσω τον ερημο.Τις παραιτήσεις τις ζήτησε ο κατασκευαστής από την στιγμή που δεν θα συνεχίσει την κατασκευή.(Κατάλαβες έτσι?).

Οι συνάδελφοι που έχουν την επίβλεψη είναι νέοι (αρ.μητρ.ΤΕΕ πάνω από 100000 )και τους κάνει ότι θέλει ο κατασκευαστής (το λαμογιο που ούτε καν συνάδελφος δεν είναι)!!!!!!.

Ετσι ηρθε σε μενα η μπαλα.

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Ας το αποφασίσει σε συνεννόηση με τον αρχικό επιβλέποντα.

 

Ο επιβλέπων την στατική μελέτη δεν μπορεί να παραιτηθεί αφού έχει περατωθεί ο Φ.Ο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστό, αλλά αφού έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός, θα γίνει αλλαγή επιβλέποντα μόνο για τις εργασίες που δεν έχουν ακόμα περατωθεί και που έχεις δικαίωμα επίβλεψης.

Δεν βλέπω λόγο να παραιτηθεί ο μηχανολόγος.

 

Αλλά γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει την αλλαγή επιβλέποντα?

 

Καλησπέρα συνάδελφε. Παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω κάτι γιατί επειδή έχω καεί μπήκα εδώ νέσα κ ψάχνω για απαντήσεις. Πριν 9 μήνες έδωσα χρήματα σε πολιτικό μηχανικό και του ζήτησα να μου αναθεωρήσει άδεια που είχα ακδώσει από το 2007. Σκοπός μου όπως του είπα, ήταν να μου βγάλει ημιυπαίθριους από κάποιους ορόφους κ τα τετραγωνικά που θα γλύτωνα να τα έβγαζα επιπλέον όροφο. Μετά από 8 μήνες πήγα ο ίδιος στη πολεοδομία κ βρήκα τον Δντή της ο οποίος μου εξήγησε ότι στη περίπτωση του οικοπέδου μου και της συγκεκριμένης άδειας που ζητούσα να τροποποιηθεί, δεν υπήρχε κανένας τρόπος να γίνει αυτό γιατί δεν κάλυπτα κάποιες πολεοδομικές διατάξεις (Δ κτιρίου, μέγιστο ύψος κλπ). Μάλιστα καυτηρίασε τον μηχανικό ο οποίος του είχε υποβάλει τον φάκελο για την τροποποιητική λέγοντας ότι "αυτά τα πράγματα είναι για Β Δημοτικού, έπρεπε να γνωρίζει οΜηχανικός σου". Το έψαξα περεταίρω κ είδα ότι ο Δντής είχε δίκιο και όντως όλοι όσοι ρώτησα μετά ήξεραν ότι αυτό που ζήτησα εγώ ήταν αστειότητα κ δε γίνονταν στην συγκ/νη περίπτωση.

Πως μπορώ να ψαχτώ για το αν αυτό που έκανε ο Πολ. Μηχ/κός συνιστά βαρειά επαγγελματική αμέλεια ή δόλο και να ζητήσω πίσω τα λεφτά μου ?

Link to comment
Share on other sites

Δυσάρεστα πολύ τα όσα περιγράφεις και λυπηρά... Πρόκειται για πολύ ειδική περίπτωση και προφανώς δεν μπορεί να δοθεί συγκεκριμένη απάντηση. Βλέποντας φιλικά τα πράγματα θα συνιστούσα μία προσπάθεια προσέγγισης και "ανθρώπινης" συνεννόησης. Αν κάτι τέτοιο δεν αποδώσει, υπάρχει πάντα η δικαστική οδός... Αλλά ειλικρινά, δεν γνωρίζω αν θα έχει κάποιος όφελος από μια τέτοια διαδικασία. Αφενός γιατί θα πάρει 6~7 χρόνια και αφετέρου επειδή κανείς δεν ξέρει τι απόφαση θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ NickGKO, επειδή αναφερθήκατε σε εμένα (αλήθεια γιατί??) θα σχολιάσω, αν και ο AlexisPap είναι πολύ σωστός σε ότι σας λέει.

Επειδή λοιπόν δεν γνωρίζω το βάσιμο των ισχυρισμών της πολεοδομίας είτε του μηχανικού σας, θα πρότεινα και εγώ να κάνετε μια κουβέντα με τον μηχανικό σας και μετά τις απαντήσεις να αποφασίσετε το τι θα κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ειμαι επιβλεπον μηχανικός σε 1 έργο και έχω πληρωθεί όλη την επιβλεψη του.Θελω να παραιτηθώ διότι εδώ και αρκετα χρόνια το έργο δεν έχει ξεκινήσει. Σε λίγο καιρό λήγει και η άδεια. Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν νομίζω να είναι αυτός λόγος παραίτησης.

Αν όμως θέλεις να παραιτηθείς, το δηλώνεις στην πολεοδομία και επιστρέφεις τις αμοιβές επίβλεψης διότι είναι αμοιβή για εργασίες που δεν θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.