Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιδέα για μόνωση ταράτσας


ftiaxolas

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα.Θα ήθελα την γνώμη σας για έναν απλό τρόπο θερμομόνωσης και υγρομόνωσης που σκέπτομαι να ακολουθήσω.Έχω μία ταράτσα 100μ² με τέσσερις υδροροές στις γωνίες της (μαζεύω το νερό της βροχής) Η οικοδομή έχει αέρα για άλλον έναν όροφο και δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα για κάτι οριστικό.Σκέφτηκα λοιπόν να στρώσω την ταράτσα με πάνελ πολυουρεθάνης (πλαγιοκάλυψης) αφού πρώτα κάνω μία παχιά επάλοιψη με πίσσα.Επίσης θα αφήσω μία λωρίδα μισού μέτρου ανάμεσα στα πάνελ και στα στηθαία για να απορρέουν τα όμβρια. Μαζί με λίγα πρόσθετα (γεωυφάσματα,σιλικόνες κλπ} δεν νομίζω να ξεπεράσω τα 2000 €

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι η βροχη θα περναει απο τα πανελ και αν δεν εχεις καλη κλιση στην ταρατσα τοτε θα εχεις προβληματα υγρομονωσης (ακομη και με την πισσα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.Θα ήθελα την γνώμη σας για έναν απλό τρόπο θερμομόνωσης και υγρομόνωσης που σκέπτομαι να ακολουθήσω.Έχω μία ταράτσα 100μ² με τέσσερις υδροροές στις γωνίες της (μαζεύω το νερό της βροχής) Η οικοδομή έχει αέρα για άλλον έναν όροφο και δεν θέλω να ξοδέψω πολλά χρήματα για κάτι οριστικό.Σκέφτηκα λοιπόν να στρώσω την ταράτσα με πάνελ πολυουρεθάνης (πλαγιοκάλυψης) αφού πρώτα κάνω μία παχιά επάλοιψη με πίσσα.Επίσης θα αφήσω μία λωρίδα μισού μέτρου ανάμεσα στα πάνελ και στα στηθαία για να απορρέουν τα όμβρια. Μαζί με λίγα πρόσθετα (γεωυφάσματα,σιλικόνες κλπ} δεν νομίζω να ξεπεράσω τα 2000 €

 

1. Εχει συζητηθει το θεμα των μονωσεων και σε αλλα τοπικ.

2. Αυτο δεν ειναι μονωση, ειναι "στο γαμο του καραγκιοζη".

Link to comment
Share on other sites

1. Το κόστος των πάνελ απο μόνο του θεωρώ οτι θα σου ανεβάσει κατα πολύ το συνολικό κόστος.

2. Οι αρμοί όπου θα διακόπτεται το πανελ θα μπάζουν συνεχώς.

3. Η πίσσα δεν λειτουργεί απο μόνη της στεγανωτικά.

 

Προτείνω μια καλή επάλειψη με κάποιο στεγανωτικό της αγοράς σε 2-3 στρώσεις και έπειτα να τοποθετήσεις πλακίδια με ενσωματωμένη στρώση 5εκ εξηλασμένης στο κάτω μέρος τους.Δεν χρειάζεται να κολληθούν αφου ¨κουμπώνουν¨ με πατούρα (αρσενικό-θυληκό),υπάρχουν σοβαρά εργοστάσια που τα παράγουν, τα τοποθετείς μόνος σου, είναι σχετικά φθηνά και μπορείς να τα βγάλεις και να τα τοποθετήσεις σε μελλοντική προσθήκη που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρώτα ο Θεός τον τελευταίο όροφο στην οικοδομή σκέπτομαι να τον κάνω μεταλλικό κτήριο, με επένδυση τσιμεντοσανίδας έξω, γυψοσανίδας μέσα,κεραμοσκεπή μεταλλική, σε ενιαίο χώρο, τα πάνελ θα χρησιμοποιηθούν στην πλαγιοκάλλυψη. Οπότε, αφού δεν απορρίπτεται κατηγορηματικά η σκέψη μου, καλή υγρομόνωση απο κάτω και προσοχη μεγάλη στους αρμούς των πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ηλεκτρολογε πως θα σου φαινοταν αν σε φωναζα να μου κανεις μια εγκατασταση και για υλικα σου εδινα τα καλωδια που εχω 10 χρονια για απλωστρα?

Ειναι 3*1,5, κανουν δουλεια.

 

 

Θελω πολυ απλα να σου πω οτι δεν μπορει ο καθενας να γνωριζει τα παντα.

Στο φορουμ εχουν συζητηθει παμπολλες φορες θεματα στεγανωσεων.

Απο απλες τεχνικες, μεχρι εξεζητημενα θεματα προδιαγραφων των υλικων.

 

Δεν ειναι λυση λοιπον αυτο που λες.

 

Παραπανω γραφεις οτι θα βαλλεις τσιμεντοσανιδα-γυψοσανιδα και μετα λες οτι θα βαλλεις πανελ για πλαγιοκαλυψη.

 

Απλα τα πανελ θα γινουν αχρηστα.

Και φυσικα κοστιζουν αρκετα περισσοτερο απο την απλη εξηλασμενη πολυστερινη.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα μπω σε ανάλυση των υλικών και μεθόδων,

γιατί αν μπω σε αυτή την διαδικασία εσύ θα πεις:

 

αφού δεν απορρίπτεται κατηγορηματικά η σκέψη μου,

 

όπως είπες σε προηγούμενο πόστ (από εσένα το ανέγραψα)

και σε καμμία περ'ιπτωση δεν θέλω να πιστέψεις ότι οι βλακείες περι "μόνωσης" που λες μπορούν να έχουν κάποια εφαρμογή

Σου τα ειπε ο Τέρυ

 

απλά γρλαφω για να δείξω σε συναδέλφους τι συμβαίνει όταν συνδράμουν σε βλακείες: εισπράτουν την απάντηση: αφού δεν απορρίπτεται κατηγορηματικά η σκέψη μου,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.