Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έναρξη επαγγέλματος


mindsoft

Recommended Posts

Ειμαι γραμμενος στο ΤΕΕ κ στο ΤΣΜΕΔΕ απο το 2005. Εχω πληρωσει μονο τον πρωτο χρονο στο ΤΣΜΕΔΕ, διοτι τον επομενο, πηγα στρατο και εχασα τη δουλεια μου. Απτον στρατο ξεμπερδεψα νοεμβριο 2007. Δεν εχω εργαστει απο τοτε. Η οφειλη μου στο ΤΣΜΕΔΕ ειναι 3500 ευρω περιπου.

 

Θελω να κανω εναρξη επαγγελματος, αλλα πρεπει να προσκομισω στην εφορια βεβαιωση ΤΣΜΕΔΕ. Εριξα μια ματια στους διακονονισμους και ειδα οτι πρεπει να δωσω 15% μπροσταντζα, δλδ 500 ευρω περιπου.

 

Δηλαδη για να βγω απτην ανεργια πρεπει να πληρωσω νταβατζιλικια στο κολοτσμεδε ?

 

Υπαρχει περιπτωση να μην τα δωσω αυτα τα λεφτα, για να κανω εναρξη επαγγελματος ?

 

 

Χρειαζομαι αμεση βοηθεια.. οποιος μπορει ας μου δωσει τα φωτα του, ειδικα αν ειχε αναλογη περιπτωση...

 

thx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι τα λεφτά θα τα δώσεις. το μόνο που θα σε γλίτωνε μερικά euro θα ήταν όσο ήσουν φαντάρος να είχες κόψει την ιατροφαρμακευτική αφού σε έχει ασφαλισμένο ο στρατός.

Link to comment
Share on other sites

deathlok αν και οπως μου ειπαν κ εμενα για οποιαδηποτε αλλαγη στο επαγγελματικο (απο ελευθερος επαγγ. να γινεις μισθωτος, διορισμος στο δημοσιο,στρατευση) πρεπει να πας απο το τσμεδε και να τους το γνωστοποιησεις, δεν μπορει εκ των υστερων να γλιτωσει το κυτ για το διαστημα στρατευσης με βεβαιωση απο το στρατο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνα ΚΥΤ οσο ημουνα φανταρος. Ειχα παει το χαρτι στο ΤΣΜΕΔΕ. και απαλαχτηκα απο αυτο. Το θεμα ειναι οτι, εγω θελω να κανω εναρξη επαγγελματος και για να γινει αυτο πρεπει να εχω εξοφλησει το τσμεδε. για ποιο λογο ?

 

Μακαρι να ειχα να το πληρωνα. αλλα τωρα που δεν εχω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πω εγω δεν μετραει.Οτι σου πουνε απο τσμεδε..

Μιλησες με υποκαταστημα της περιοχης σου ή κεντρικα;

Αν μιλαγες με κεντρικα και εξηγωντας την περιπτωση σου ωστε να σου κανουν μια επιπλεον διευκολυνση..

Το μονο σιγουρο ειναι οτι για να κανεις εναρξη πρεπει να λογαριαστεις με το τσμεδε για την οφειλη σου :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το ανακαλυψα σημερα, γιατι δεν ειχα ασχοληθει με ΔΠΥ. Κοιταζα μονο για μισθωτη εργασια. Τωρα ισως πω στον εργοδοτη μου, να δουλεψω τον πρωτο μηνα, να μου δωσει λεφτα χωρις αποδειξη, και τον δευτερο να του κοψω αποδειξη για τα διπλα. με κεντρικα δεν εχω μιλησει, αυριο θα κατεβω τσμεδε. Βασικα εχω ενα χαρτι απτο 2006 που λεει οτι εχω ξεχρεωσει γι αυτο το χρονο το 2006 δλδ. Λες να δωσω αυτο και να περιμενω να μην το προσεξει ο εφορουπαλληλος ?

 

Επισης μολις ανακαλυψα οτι υπαρχει κ στην αγια παρασκευη υποκαταστημα. Λετε εκει να ειναι λιγοτερο μπαχαλο ? εχει παει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην μπλεξεις με ψεματα. Το πολυ πολυ δουλεψε για ενα μηνα ξεκαρφωτος, μολις πληρωθεις δωσε το 15% στο τσμεδε, κανε εναρξη κτλ

Link to comment
Share on other sites

όχι βέβαια, θα το δει και αλοίμονό σου!!!!

νομίζεις οτι χθες γεννήθηκε, αυτή είναι η δουλειά του και σίγουρα έχουν δει πολλά τα ματια του

 

θα πεις στον εργοδότη σου να κάνει υπομονή 2-3 μήνες και μετά να του κόψεις την απόδειξη

όλοι μας πρωτα βρήκαμε δουλειά και μετά από 2-3 μήνες ανοίξαμε βιβλία

και κόψαμε μια συνολική απόδειξη

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

 

αν έχει φιλότιμο ο εργοδότης θα σου δώσει μια προκαταβολή 500 ευρώ να ανοίξεις τα βιβλία σου

Link to comment
Share on other sites

όπως στα λέει η myri συνάδελφε.

 

Και άσχετο.............συμφωνώ στην ουσία όσων λές και χαρακτηρίζεις το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά καμουφλάριζε γλυκά τις βρισιές μπας και διατηρήσουμε ένα επίπεδο τουλάχιστον εδώ μέσα.

 

Τώρα αυτά στα λέω εγώ....ο πιο νευρικός άνθρωπος στην Αθήνα.......

 

τεσπά..........αυτά .............ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ηταν το ποιο ελαφρυ που μπορουσα να πω για το ΤΣΜΕΔΕ!

Ισως θα ταν καλυτερο, εφοσον πλεον οι νεοι μηχανικοι (ηλικιας 25-35), εχουνε προσβαση και σε ιντερνετ και ειναι ποιο τεχνοκρατες, να οργανοθουμε και να φτιαξουμε ενα δικο μας ταμειο, ποιο ευελικτο, ποιο δικαιο, ποιο αποδοτικο, με λιγοτερη γραφειοκρατεια. Πρεπει ομως να οργανοθουμε καλα.

 

Βεβαια ξεφευγουμε απο το topic, αλλα ισως αξιζει τον κοπο να το προσπαθησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.