Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξη επαγγέλματος


mindsoft

Recommended Posts

Αν υπαρχει καποιος εμπειρος ελευθερος επαγγελματιας θα ηθελα να με κατατοπισει, γιατι δε τη παλευω αλλο!

 

1. Οταν εγω θα πληρωνομαι, απτο λογιστηριο θα μου γινεται παρακρατηση 20% για φορο. Δλδ απτα 10 ευρω θα μου μενουν τα 8. Εγω τωρα πρεπει να ξαναπληρωσω φπα καθε τριμηνο στην εφορια ? δλδ αλλο ενα 20% ?

 

2. Τι ειναι τα τιμολογια ?

 

3. Τι ειναι η επιστροφη φορου και πως γινεται ?

 

4. Αν υπαρχει καποιος οδηγος για νεους ελευθερους επαγγελματιες, πειτε μου που ειναι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, βασικα πριν λιγες μερες ξεκινησα, οποτε ας με διαφωτισει καποιος αν μπορει.. ή αν υπαρχει καποιος οδηγος να δω τα βασικα πραματα.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο και τι έχεις συμφωνήσει με τον εργοδότη σου.

Πρέπει να έχεις υπόψη σου τα εξής:

 

Γίνεται παρακράτηση 20% επί του ποσού που κόβεις στο ΔΠΥ και αυτό αποδίδεται από τον εργοδότη σου στην εφορία.

Ο εργοδότης οφείλει να σου δίνει πρόσθετα ΦΠΑ 19% επί της αμοιβής σου ώστε να το αποδίδεις εσύ στην εφορία με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ που γίνεται κάθε τρίμηνο.

Άλλο ο προκαταβλητέος φόρος και άλλο το ΦΠΑ.

 

Δηλαδή αν έχεις συμφωνήσει αμοιβή 1000ευρώ τότε:

20%*1000 = 200ευρώ

19%*1000 = 199ευρώ

Άρα κάθε μήνα θα παίρνεις στο χέρι 1000 - 200 + 190 = 990ευρώ.

 

Στην αρχή της επόμενης χρονιάς θα κάνεις τη φορολογική σου δήλωση και έστω οτι πρέπει να πληρώσεις Χ φόρο.

Ο εργοδότης σου θα σου δώσει μια βεβαίωση που θα λέει οτι συνολικά σου είχε παρακρατηθεί (20%*κάθε αμοιβή) έστω Υ ποσό. Αυτό ουσιαστικά είναι φόρος που έχεις προκαταβάλει.

Αν Χ > Υ η εφορία σου ζητά να πληρώσεις επιπλέον φόρο μόνο τη διαφορά Χ-Υ

Αν Χ=Υ δεν πληρώνεις επιπλέον φόρο

Αν Χ < Υ η εφορία σου επιστρέφει τη διαφορά Υ-Χ (αυτό είναι η λεγόμενη επιστροφή φόρου)

 

Το ΤΣΜΕΔΕ τώρα είναι μια άλλη ιστορία. Συνήθως το πληρώνεις μόνος σου εκτός αν έχεις συνεννοηθεί με τον εργοδότη σου να σου δίνει έξτρα αυτό το ποσό.

 

Θα πρέπει επίσης να τηρείς βιβλία Β' τάξης, εσόδων-εξόδων. Αυτά τα θεωρείς στην εφορία όταν κάνεις έναρξη επαγγέλματος μαζί με το μπλοκάκι ΔΠΥ. Εκεί θα καταγράφεις τα έσοδά σου και τα έξοδά σου. Μπορείς δηλαδή να αγοράζεις κάτι με τιμολόγιο (πχ γραφική ύλη κλπ) και να το περνάς στα βιβλία σου σαν έξοδο.

 

Ψάξε λίγο στο forum, τα έχουμε ξαναπεί όλα αυτά πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

thx anka & myri

 

Με κατατοπησατε αρκετα. Αυτο με το ΦΠΑ, δε το συζητησαμε, εμενα μου ειπε μονο οτι θα μου κραταει το φορο 20%, και οτι θα παιρνω 10EURO την ωρα.

 

Δλδ υπαρχει περιπτωση να πληρωνω το ΦΠΑ απτην τσεπη μου ? Συνηθιζεται αυτο ?

 

Αυτος ο Χ φορος που λες, βγαινει μονο απτα εσοδα ή και απο τα εξοδα ? δλδ τα τιμολογια τα προσκομιζω στην εφορια ή απλα τα περναω στα βιβλια ?

 

Και τα βιβλια πως θα τα συμπληρωνω ? Δλδ παιζει να γινει και ελεγχος στα βιβλια ? γινεται συχνα ?

 

 

Δεν ξερω αλλα εμενα μου φαινονται.. βουνο.. ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

1) το ΦΠΑ είναι συνήθως extra εκτός αν σε πιάσει "κότσο"

2) φορολογούνται τα έσοδα

3) για τα βιβλία δες εδω http://www.michanikos.gr/ftopic4047.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα, για να ρωτήσω το εξής:

Είχα ακούσει κάποτε να λένε σε κάποιον στο ΤΕΕ, "αν θέλεις να κάνεις έναρξη επαγγέλματος περίμενε το νέο έτος, μην κάνεις στο τέλος της χρονιάς".

Τι έχει να χάσει κάποιος αν κάνει έναρξη με βιβλία, κλπ στο τέλος της χρονιάς; (Δεκέμβριο καλή ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει να χάσει κάτι. Απλά για 1 μήνα μόνο, θα αναγκαστεί να κάνει περιοδική δήλωση ΦΠΑ + εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ + δήλωση εισοδήματος (πιθανότατα μηδενικές εκτός αν προλάβει να κόψει τιμολόγια μέσα στον 1 αυτό μήνα).

Έπειτα, κάποιες επιδοτήσεις έχουν όρο σχετικά με την έναρξη επαγγέλματος και προυποθέτουν να έχει γίνει πριν ή μετά το Χ έτος. Ψάξ'το και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.