Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο που άλλαξε χρήση. Μετράει το Wc;


Recommended Posts

Υφίστανται και προφανώς δεν άλλαξαν χρήση.

 

Δες κι αυτό: "Δ΄1: "Στις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης χώρων που έχουν ανεγερθεί βάσει οικοδομικής άδειας ή έχουν δημιουργηθεί εντός εγκεκριμένου όγκου κτιρίου στην επιφάνεια του αυθαιρέτου δεν υπολογίζονται οι περιμετρικοί τοίχοι που καλύπτονται από την οικοδομική άδεια."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

σε υπόγειο ιδιόκτητης μονοκατοικίας που ήταν αρχικά όλο αποθήκες έχω πλέον μια μετατροπή σε γραφείο, άλλη μια σε wc και μεταφορά της δεξαμενής πετρελαίου από το χώρο του λεβητοστασίου στην θέση γκαράζ (όλα αυτά πάντα στο υπόγειο). Το γραφείο θα πάει με αλλαγή χρήσης σε ΚΧ, το wc με αλλαγή σε ΒΧ φαντάζομαι αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με τη μεταφορά της δεξαμενής και τη θέση πάρκινγκ που χάνεται. Μπορώ να έχω τα φώτα σας;

 

Διορθώνω πως το wc θα πάει με αλλαγή σε ΚΧ, προστίθεται και ο χώρος της σκάλας που οδηγεί στο υπόγειο και μένει το θέμα του γκαράζ.

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην άδεια το υπόγειο ήταν αποθήκες, λεβητοστάσιο και γκαράζ και πλέον έχουμε: 1) μερικές αποθήκες --> γραφείο και wc, 2) λεβ/σιο --> αποθήκη και 3) η (υποχρεωτική) θέση στάθμευσης καταργήθηκε και σε αυτήν μεταφέρθηκε το λεβ/σιο?

 

Γνώμη μου:

1) Αλλαγή χρήσης σε κύρια για το γραφείο, ok, χωρίς τους τοίχους. Για το WC συν τη σκάλα προς υπόγειο δεν είμαι σίγουρος και θα ήθελα να ακούσω και άλλη άποψη (σε ποιο θέμα το είδες και το διόρθωσες? - πέρα από το παρόν εννοώ). Νομίζω ότι τελικά αυτά πρέπει να πηγαίνουν με αναλυτικό από Β.Χ. σε Β.Χ. (χωρίς τη σκάλα) με το σκεπτικό ότι στον 4178 δεν το πάμε με το αν θα μέτραγε στον συντελεστή βάσει ΓΟΚ ή όχι. (π.χ. αν δεν έχει ντουζιέρα να μην το χρεώσουμε αφού δεν θα μέτρούσε βάσει ΓΟΚ?)

2) Αναλυτικό για Β.Χ. σε Β.Χ. ίσως?

3) Δεν έχει διευκρινιστεί με ξεκάθαρο τρόπο τι γίνεται στη μη-υλοποίηση συμβολαιογραφικά δεσμευμένης θέσης στάθμευσης (βλ. και αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ). Για τις μη-υποχρεωτικές το consensus είναι ότι δεν χρεώνουμε τίποτα μιας και αφορά θέμα μεταξύ των ιδιοκτητών και όχι πολεοδομικό. Ορισμένοι δεν χρεώνουν τίποτα ούτε για την κατάργηση υποχρεωτικών. Προσωπικά στις τελευταίες χρεώνω τυχόν δαπάνες αλλαγής στη νέα χρήση με αναλυτικό συν μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση για καταστρατήγηση κανονισμού.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

....συν μια ξεχωριστή λοιπή παράβαση για καταστρατήγηση κανονισμού.

αυτό δεν υπάρχει (πολεοδομικά) και δεν μας αφορά (πάλι πολεοδομικά).

 

Ιδιοκτησιακό είναι αυτό και δεν μπορεί να μπει σε κανέναν αναλυτικό ούτε σε "λοιπή παράβαση"

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως αναφέρθηκε ΥΔομ που ζήτησε Λ.Π. για δημιουργία νέας θέσης (νομίζω κάπου αλλού και για μη-υλοποίηση ΘΣΑ Ν.1221/81, αλλά αδυνατώ να το βρω)

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του wc το αλλάζω σε κύριο λόγω του ότι πλέον στο υπόγειο δεν υπάρχει μόνο βοηθητική χρήση άρα λειτουργεί σαν οποιοδήποτε wc/λουτρό σε κανονικό χώρο κύριας χρήσης. Το ίδιο και για τη σκάλα εφόσον οδηγεί και σε κύριο χώρο. Θεωρώ πάντα.

Για το θέμα του γκαράζ, καταρχήν δεν είμαι σίγουρη αν ήταν υποχρεωτική, μου λείπει το διάγραμμα κάλυψης, που δεν ξέρω και αν υπάρχει και η άδεια είναι του '98 εντός Αθήνας. Γνωρίζετε κάτι; Απο εκεί και πέρα το ακίνητο έχει ενοικιαστεί ως ξενώνας-μονάδα ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης το οποίο μου λένε πως θα πάει ως "υπηρεσίες". Εδώ ενδέχεται (πιο σωστά απαιτείται αλλά ποιος ακούει τον ιδιοκτήτη) να γίνει αλλαγή χρήσης όλου του σπιτιού και γελάμε με το ύψος του προστίμου. Αλλά σας το λέω αναφορικά με τη θέση πάρκινγκ.

Link to comment
Share on other sites

πλέον στο υπόγειο δεν υπάρχει μόνο βοηθητική χρήση άρα λειτουργεί σαν οποιοδήποτε wc/λουτρό σε κανονικό χώρο κύριας χρήσης. Το ίδιο και για τη σκάλα εφόσον οδηγεί και σε κύριο χώρο.

 

Αυτό λέω κ εγώ, μήπως παρ' όλ' αυτά πρέπει να πάει σαν Β.Χ.; Ας μας πει και κανένας άλλος γνώμη.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Έχεις:

1.Αλλαγή χρήσης τμήματος υπογείου από αποθήκες σε γραφείο. Προσωπικά στην ίδια κατηγορία θα συμπεριλάμβανα και το WC. Θα υπολογιστεί σαν υπέρβαση δόμησης με μειωτικό συντελεστή εφόσον έχει τηρηθεί η στάθμη του υπογείου.

2.Αλλαγή χρήσης από θέση στάθμευσης σε λεβητοστάσιο και γενικα ανακατατάξεις στους βοηθητικούς χώρους του ισογείου θα υπολογιστούν με αναλυτικό προϋπολογισμο.

3.Εφόσον πλέον δεν έχεις κατοικία θα πρέπει να κάνεις και αλλαγή χρήσης όλου του κτιρίου. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί σε προβλήματίζει αυτο. Αν κατάλαβα καλά είσαι εντός σχεδίου αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χωρίς υπέρβαση δόμησης υπολογίζεται με αναλυτικό επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Το ξανασκέφτηκα και συμφωνώ πλήρως με Δανάη. Το WC να μπει μαζί με το γραφείο (σαν να ήταν τμήμα του) ως ΥΔΚΧ με μειωτικό. Χωρίς σκάλες και διαδρόμους πρόσβασης, μόνο η επιφάνεια του WC. Τα υπόλοιπα ΒΧ --> ΒΧ και ΚΧ --> ΚΧ με αναλυτικό όπως είπαμε. Ξεχνάμε και την λοιπή για τη στάθμευση, είναι πλεονασμός.

 

(Καλό θα ήταν να μην τη χάσεις τελείως τη θέση στάθμευσης και να την δείξεις κάπου αλλού αν σε παίρνει, που δεν θα σε παίρνει, μήπως πας για καμιά άδεια αλλαγής χρήσης στο μέλλον και την χρειαστείς)

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.