Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με τις αντλίες θερμότητας στο κτίριο αναφοράς


vagom

Recommended Posts

Καλημέρα έχω κι εγω για πρώτη φορά να κάνω ενα ΠΕΑ για εξοικονομώ που η μόνη παρέμβαση θα είναι η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας. Κάνω το 1ο ΠΕΑ όλα καλά απο Δ γίνεται Γ. Κάνω τώρα το 2ο ΠΕΑ χρησιμοποιώ και τον παραπάνω τύπο όμως δυστυχώς το ποσοστό εξοικονόμησης δεν φτάνει το 30% (η κατηγορία φυσικά γίνεται πάλι Δ)...καμια ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή μου παρουσιάστηκε και μένα το ίδιο πρόβλημα (το 2ο ΠΕΑ δεν το έχω κάνει ακόμη) δοκίμασα το εξής:

Έβαλα την Α/Θ και στο ΖΝΧ σαν πηγή ενέργειας με ΒΑ όσο της Α/Θ. Το αποτέλεσμα θα είναι κατηγορία ίδιας με το

1ο ΠΕΑ. Βέβαια το θέμα είναι η αλλαγή τυχόν της εγκατάστασης του συστήματος ΖΝΧ (μπόιλερ, σωληνώσεις κλπ)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας απο το πρωι να βρω μια λύση κατέληξα στον εξης μπακάλικο τρόπο, μείωσα λίγο την απόδοση του υπάρχοντος λέβητα πετρελαίου και τώρα ικανοποιείται ο παραπάνω τύπος

(κατανάλωση 1ου ΠΕΑ-κατανάλωση 2ου ΠΕΑ)/κατανάλωση κτιρίου αναφοράς 1ου ΠΕΑ > 30%. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την απόδοση του λέβητα δεν το κατάλαβα. Δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς <<μπακάλικο>> Μαρία. Αν υποθέσουμε ότι γινόταν έλεγχος κάπως αλλιώς θα το λέγανε αυτοί της ΕΥΕΠΕΝ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Διάβασα τα σχόλια σας και είναι αρκετά κατατοπιστικά. Εμένα το πρόβλημα μου είναι στη 2η ενεργειακή επιθεώρηση η κατανάλωση του Κ.Α. είναι 107 ενώ στην 1η ήταν 120. Τα χαρακτηριστικά του κτιρίου είναι τα ίδια με την 1η και οι επεμβάσεις που έγιναν είναι εγκατάσταση λέβητα πέλετ, αλλαγή κουφωμάτων, μόνωση δώματος και εγκατάσταση ηλιακού. Η διαφορά αυτή που οφείλεται? Για την εγκυρότητα του 2ου πεα πρέπει να είναι ίδια η κατανάλωση του Κ.Α.?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σαν σύστημα θέρμανσης είχε πριν τις επεμβάσεις αντλίες θερμότητας;

 

Δεν χρειάζεται να είναι η κατανάλωση των ΚΑ ίδιες.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές παρεμβάσεις που σου αλλάζουν την κατανάλωση του ΚΑ.

Αντλία θερμότητας

Ισχύς βοηθητικών συστυμάτων

Θερμομόνωση κτιρίου (λόγω τσεκαρίσματος του αυτόματου υπολογισμού θερμογεφυρών)

Πιθανόν και άλλες παρεμβάσεις.

 

Είναι λοιπόν δυνατόν να αλλάξει το ΚΑ χωρίς να επηρεάζεται η εγκυρότητα του 2ου ΠΕΑ.

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο για σύστημα θέρμανσης πριν είχε λέβητα πετρελαίου. Παρ'όλα αυτά όμως η ενεργειακή βαθμίδα δεν κατηγοριοποιείται σε σχέση/σύγκριση με το Κ.Α.? Θέλω να καταλήξω στο ότι το σενάριο και ακολούθως η κατηγορία καθορίστηκε σύμφωνα με την 1η κατανάλωση Κ.Α ενώ τώρα σύμφωνα με την 2η κατανάλωση. Αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει την κατάταξη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά.... επειδή έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα....
και στο 1ο ΠΕΑ η κατηγορία με λέβητα είναι Δ .....
και έχω σενάριο 1) Εξωτερική Θερμομόνωση + 2) Αντλία Θερμότητας, όπου το κτίριο ανεβαίνει στην Γ......

 

κάνοντας το 2ο ΠΕΑ η κατηγορία του κτιρίου μου βγαίνει Ε......

Τι θα παρουσιάσω στην τράπεζα και στον ιδιοκτητη???
το δευτερο ΠΕΑ με την Ε κατηγορια και τι θα τους πω
ότι ναι μεν βγαίνει Ε αλλα εξοικονόμηση ενέργειας είναι..............% του κτιρίου αλλα το σπίτι σου ανήκει στην Ε κατηγορία???

 

Στην τράπεζα δεν θα εχω πρόβλημα, ή θα πρεπει να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας (ως συνήθως)?

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν καλύπτεις την μία από τις δύο απαιτήσεις του προγράμματος (30% του ΚΑ) τότε είσαι καλυμμένος. 

Δε νομίζω να μπορούν να στηριχτούν κάπου για να σε κόψουν.

 

Δες όμως ξανά τα δεδομένα σου, γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο να έκανες μόνωση και αντλία θερμότητας και να πέφτεις κατηγορία. Ειδικά για την μόνωση

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.