Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με τις αντλίες θερμότητας στο κτίριο αναφοράς


vagom

Recommended Posts

εν τω μεταξυ αν αφήσω την μόνωση με τον υπάρχον λέβητα ανεβαίνει κανονικά κατηγορία...
με το που βάζω αντλία θερμότητας γκρεμοτσακίζεται...γιατι μου αλλάζει τα στοιχεία του κτιρίου αναφοράς.....!!!!

πιθανώς είναι αυτο το "λάθος" που αναφέρουν οι συνάδελφοι στα προηγούμενα μηνύματα με τις αντλίες θερμότητας
(το οποίο δεν εχει διορθωθεί ακόμα)...
και σε συνάδελφο που έστειλα το xml και αυτός έπεσε απο τα σύννεφα...
γιατι ναι μεν και αυτός είχε κάνει το πρώτο πεα (σε άλλες περιπτωσεις) με αντλία θερμότητας
αλλα δεν είχε προχωρήσει στο 2ο ακόμα για να δει τι γίνεται και μόλις το δοκίμασε σε δικά του ΠΕΑ
διαπίστωσε και αυτός το ίδιο.......!!!
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε μου στέλνεις και εμένα το xml γιατί με έχεις προβληματίσει; Στις δικές μου αντίστοιχες περιπτώσεις δεν υπήρξε τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν σύστημα θέρμανσης είχε πριν τις επεμβάσεις αντλίες θερμότητας;

 

Δεν χρειάζεται να είναι η κατανάλωση των ΚΑ ίδιες.

τελικά παιδιά καταλήξαμε, ποιόν τύπο χρησιμοποιούμε, για την εξοικονόμηση ενέργειας στο 2ο ΠΕΑ. Μακάρι κάποιος να τον έγραφε εξάρχής

1. Γενικά?

2. αν έχουμε μόνο αλλαγή α/θερμότητας?

ή είναι ίδιος και ποιός? Δεν έχω ολοκληρώσει 2η φάση.

υπάρχει κάτι επίσημο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά παιδιά καταλήξαμε, ποιόν τύπο χρησιμοποιούμε, για την εξοικονόμηση ενέργειας στο 2ο ΠΕΑ. Μακάρι κάποιος να τον έγραφε εξάρχής
1. Γενικά?
2. αν έχουμε μόνο αλλαγή α/θερμότητας?
ή είναι ίδιος και ποιός? Δεν έχω ολοκληρώσει 2η φάση.
3. εγώ στο 1ο πεα είχα splitακι (αερόψυκτη α/θ) που κάλυπτε μέρος τής ζώνης και το υπόλοιπο με κ.αναφοράς. Τώρα έχω σόμπα pellet ( τοπική μονάδα εσωτερικα) και άρα το κ.αναφοράς θα είναι διαφορετικό στο 2ο ΠΕΑ απο ότι στο 1ο.

SOS. Ποιόν τύπο θα χρησιμοποιήσω για να βγάλω την εξοικονόμηση ενέργειας που πρέπει να συμπληρώσω στο εντυπο Χ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτό είναι σίγουρο, γιατι όσο διάβαζα τα προηγούμενα post τόσο μπερδευόμουν!!

 

Ναι είναι σίγουρο, αν τα διαβάσεις πιο προσεχτικά θα το δεις και εσυ. Δες #36

Link to comment
Share on other sites

στο 1ο ΠΕΑ είχα ποσοστό κάλυψης τής ζώνης με αερόψυκτη Α/Θ (σπλιτάκι) και υπόλοιπο με κτίριο αναφοράς. Στο 2ο ΠΕΑ έχω σόμπα πελλετ για 100% όλη την ζώνη.

Αναμενώμενο είναι να αλλάξει και το κ.αναφοράς ή δεν πρέπει να αλλάξει?? (εμένα μου αυξάνει η κατανάλωση του κ.αναφοράς του 2ου ΠΕΑ σε σχέση με το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο ΠΕΑ δεν είχες περάσει ως σενάριο τις συγκεκριμένες βελτιώσεις; Τι κατηγορία σου είχε βγει τότε;

Κοίτα στο λογισμικό του ΤΕΕ το XML που είχες υποβάλει, στα αποτελέσματα εμφανίζει την κατηγορία και στα σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

στο 1ο ΠΕΑ είχα ποσοστό κάλυψης τής ζώνης με αερόψυκτη Α/Θ (σπλιτάκι) και υπόλοιπο με κτίριο αναφοράς. Στο 2ο ΠΕΑ έχω σόμπα πελλετ για 100% όλη την ζώνη.

Αναμενώμενο είναι να αλλάξει και το κ.αναφοράς ή δεν πρέπει να αλλάξει?? (εμένα μου αυξάνει η κατανάλωση του κ.αναφοράς του 2ου ΠΕΑ σε σχέση με το 1ο.

άλλο ρωτώ εδώ. Στο πρώτο ΠΕΑ όταν βάζεις σενάρια το κ.αναφοράς παραμένειι ίδιο.

Ρωτώ: ξέρουμε (έτσι ανοίξαμε και αυτό τό θέμα) όταν έχουμε αντλία θερμότητας στο σενάριο του 1ου και την εγκαταστ΄ησουμε στο 2ο ΠΕΑ έχει αλλάξει το κ.αναφοράς

1. Λοιπόν ρωτώ αν αυτό γίνεται και εδώ : <<στο 1ο ΠΕΑ είχα ποσοστό κάλυψης τής ζώνης με αερόψυκτη Α/Θ (σπλιτάκι) και υπόλοιπο με κτίριο αναφοράς. Στο σενάριο 'εβαλα 100% κάλυψη από σόμπα πελλετ. Στο 2ο ΠΕΑ έχω σόμπα πελλετ για 100% όλη την ζώνη. Αναμενώμενο είναι να αλλάξει και το κ.αναφοράς ή δεν πρέπει να αλλάξει?? >>

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.