Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή επίβλεψης παλιάς άδειας


Recommended Posts

μια διευκρίνηση στην παραπάνω ερώτηση μου

οι αμοιβές επίβλεψης υπολογιστηκαν τότε

η επίβλεψη έγινε κατά την διάρκεια των χρόνων-εργασιών  από τότε έως σήμερα

 

απλά σήμερα θα πληρωθεί αφού τέλειωσαν οι εργασίες.

 

 

πάλι ισχύει ότι πρέπει να γίνει νέος υπολογισμός με λ και ΕΤΑ;

συμφωνητικό μπορεί να γίνει αφού η επίβλεψη τελείωσε;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ισχύει ότι κάθε αμοιβή (είτε μελέτης είτε  επίβλεψης)

υπολογίζεται σύμφωνα με όσα ίσχυαν (για αυτές) κατά το χρόνο της καταβολής τους
οπότε  παλιά όταν ίσχυε η υποχρεωτική κατάθεση στο ΤΕΕ-μέσω Εθν.Τρ

ο χρόνος καταβολής της τουλάχιστο της μελέτης (ή και της επίβλεψης αν καταβάλλονταν  συγχρόνως με αυτή της μελέτης)

έπρεπε να συμπίπτει με την κατάθεση της αίτησης της Ο.Α

 

Σε περίπτωση που παρόλα που η αμοιβή μελέτης είχε κατατεθεί μεν πριν την αίτηση της Ο.Α 

αλλά η αίτηση υποβάλλονταν καθυστερημένα και στο μεσοδιάστημα άλλαζε το λ

τότε υποχρεωνόμασταν σε συμπληρωματική κατάθεση της διαφοράς μελετών

 

(υπάρχει εγκ σχετικά με τα παραπάνω και μπορώ να πω ότι προβλέπονται και από το Π.Δ των αμοιβών)

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου τα ίδια θα εφαρμοστούν στην περίπτωση σου

και λογικά ισχύουν και τα 2 (δηλ και επανυπολογισμός και συμφωνητικό)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Μου προτειναν να επιβλέψω (εκπροσωποντας την πλευρα του οικοπεδουχου) την αποπερατωση εργασιων κατασκευης πολυκατοικίας στην Αθηνα, η οποια θα πραγματοποιηθεί από εργολαβο-κατασκευαστη.

Τα ερωτήματα που εχω είναι:

 

1) Ποια είναι η αμοιβη "στην αγορα" για μια τετοιου είδους εργασια και από την εμπειρια σας?  (είναι συναρτηση του προυπολογισμου του εργου, του χρονου αποπερατωσης του εργου ή υπαρχει τιμη αγορας βασει τετραγωνικών ή κατι άλλο?)

2) Τι προβλήματα μπορει να υπαρξουν?

Φανταζομαι ότι θα υπογραφει μια συγγραφη υποχρεώσεων και κατοπιν συνεννόησης με τον υπευθυνο του εργου, θα με καλει να ελεγχω ότι τηρηθηκαν οι προβλεπόμενες προδιαγραφες του εργου (ποιοτητα υλικων και κατασκευαστικες λεπτομέρειες) και εν συνεχεια θα κανω κάθε φορα τεχνικη εκθεση ετσι ώστε να προχωραει το εργο.

3) Οσο αναφορα τη συμφωνηθεισα αμοιβη, ιδιωτικο συμφωνητικο κλπ. διαβασα το νημα.

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω (αν και δεν γνωριζω απο Αθηνα) οτι ειναι πολυ σοβαρο εργο και θελει ιδιαιτερη προσοχη αυτο που θααναλαβεις.

Σιγουρα θελει συμφωνητικο και να ξεχωρισεις πριν πολυ καλα τις υποχρεωσεις σου και τα δικαιωματα σου.

Θα πρπει να τηρηθουν πραγματι πολλα.

Φυσικα συμφωνητικο για την αμοιβη.

Ποσο παιρνουν δεν γνωριζω? ποιος θα σε πληρωσει ο οικοπεδουχός?...για να δεις αν τειρουνται ολα συμφωνα με τα σχεδια και την νομοθεσια? Μπορει να βαλεις αμοιβη αν τετραγωνικο ή ανα εργασια ή αναλογα με το χρονικο διαστημα και το χρονο επιβλεψης σου ή κατ αποκοπη (πχ 2000ευρω).

Ας πεις και καποιος με εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τελικά για παλιά άδεια, συγκεκριμένα του 2003, υπολογίζουμε αμοιβή επίβλεψης με νέο ΕΤΑ?

 

Υπάρχει κάποια ερμηνευτική εγκύκλιος ή ως συνήθως κάθε ΥΔ.ΟΜ τα δικά της.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Με της ημέρας καταβολής -και όχι της κατάθεσης στη ΕΤΕ πλέον

(το αναφέρει το Π.Δ περί  αμοιβών, αλλά και πλήθος εγκ

και όχι μόνο για το 2003 -που είναι σχετικά κοντά-αλλά ακόμη και για αυτές του 87-90!) 

 

υ.γ Υπόψη ότι υπάρχει εγκ που αναφέρει ότι οι επιβλέψεις πριν το 1989 

       "παραμένουν" ως είχαν υπολογισθεί κατά την έκδοση της Ο.Α

     

      αλλά το ΤΕΕ δεν καταλαβαίνει από εγκ -τις κατάργησε ήδη από το 2007! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα στους συναδέλφους.

Εμένα μου έτυχε πελάτης που είχα κόψει ΑΠΥ πριν 4 χρόνια για μελέτη σε ανέγερση οικοδομής, να μου ζητήσει το αντίστοιχο της επίβλεψης, ενώ έχω κλείσει βιβλία και είμαι μισθωτός.

Το θέμα είναι ότι μέχρι τώρα ήταν μια χαρά με το εργοταξιακό ρεύμα και ούτε που το σκέφτονταν να πληρώσει τη συμφωνημένη αμοιβή επίβλεψης.

Υπάρχει δυνατότητα με κλειστά βιβλία εδώ και δύο χρόνια εγώ να τον εξυπηρετήσω (παρόλη την αδιαφορία του);

Υπάρχει κάποια διαδικασία στη ΔΟΥ μου να εισπράξω π.χ. 300+ΦΠΑ και να αποδώσω ΦΕΜ, χωρίς να ανοίξω βιβλία; Μιλάμε για ιδιώτη πάντα.

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.