Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδοτηση μηχανικων 2013


djchris

Recommended Posts

Δημήτρη εάν το εχεις ψάξει, να ρωτήσω το εξής...

 

Επιδοτούμαστε το λιγότερο 20.000ε. Ο ΦΠΑ ειναι μή επιλέξιμη δαπάνη. Συνεπώς 24.600ε το μιν του προγράμματος, απ'τα οποία επιδοτούμαστε τα 10.000 (υποθέτουμε οτι ήμεθα στο 50% επιδότηση).

 

Απο αυτά τα 10.000 μας δίνουν το 50% άμεσα ως προκαταβολή; Αυτό με καίει κυρίως...

 

Και εννοείται τους διασφαλίζουμε πως έχουμε τα υπόλοιπα 14600 ιδία συμμετοχή με κάποιο τρόπο-καταθέσεις/δανεισμό κτλ.

 

Πάντως, γιατί 20.000 με το στανιό; δηλαδή με το ζόρι να πάρουμε ζεύγος GPS πανάκριβο και και και...

Link to comment
Share on other sites

@Kane

 

αναφέρει κάτι για προκαταβολή (νομίζω ακόμα και για το 100% της επιχορήγησης) αλλά θέλει εγγυητική επιστολή. Γενικά ο οδηγός του προγραμμάτος δεν είναι πολύ μεγάλος/περίπλοκος και βρίσκεις γρήγορα το κομμάτι που σε ενδιαφέρει. Το ελάχιστο όριο είναι τόσο φαντάζομαι (σε συνδυασμό με το 50% επιχορήγησης) για να αναγκάσουν τον κόσμο να ρίξει χρήμα στην αγορά.

 

Βασικά διαβάστε τον οδηγό και για απορίες τηλεφωνήστε για να μάθετε στα τηλέφωνα που έχει. Είναι πολλοί κατατοπιστικοί οι υπάλληλοι.

Επίσης σε κανέναεπιδοτούμενο πρόγραμμα για επιχειρήσεις δεν σου δίνουν λεφτά χωρίς να βάλεις πρώτα. Μάλιστα είναι πολύ πιο δίκαιο πρόγραμμα απο όλα τα υπόλοιπα για μηχανικούς τουλάχιστον.

 

Γιατί ακριβώς είναι δίκαιο ? Επειδή σε εποχή κρίσης και έλλειψης ρευστότητας στις μικρές επιχειρήσεις σου λένε πως όποιος -ήδη- τα παει καλά θα πάρει και τις μεγαλύτερες επιχορηγήσεις ? Αν δεν έχεις 10.000 διαθέσιμα (γιατί για να πάρεις δάνειο τέτοια εποχή μάλλον αστείο ακούγεται) δεν σε αφορά το συγκεκριμένο πρόγραμμα, κάτι που προσωπικά δεν με ενθουσιάζει κιόλας.

 

Προφανώς έχει την χρησιμότητά του το συγκεκριμένο πρόγραμμα και θα επωφελήσει πολλούς, αλλά σίγουρα δεν είναι για τους (πολλούς) νέους και όσους είναι στα όρια κλεισίματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι το πρόσεξα αυτό περι εγγυητικής, αλλά δε βλέπω πως μας εξυπηρετεί.

 

Διότι αν εισαι ένας κοινός πελάτης οποιασδήποτε τράπεζας, για να πάρεις εγγυητική, πρεπει να σου δεσμεύοσουν το ανάλογο ποσό σε καταθέσεις. Μα αν μου περίσσευαν 10.000ε σε καταθέσεις για την εγγυητική, τι να κάνω τη τράπεζα;;; Τα δίνω κατευθείαν.

Να'χαμε να λέγαμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην εθνικη που ξερω, τουλαχιστον για τα δημοσια εργα, σου βγαζουν οριο για εγγυητικη χωρις να σου δεσμευουν ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μπορείς να πάρεις εγγυητική απο τράπεζα δεσμευοντας ακίνητο. Το θεωρουν σαν να δεσμευεις ρευστο. Η αλφα τουλαχιστον εδινε πριν 3 χρονια

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα βόλευε, αλλα σήμερα ποια τράπεζα θέλει κι άλλο ακίνητο...Θα κάνω ομως μια ερώτηση, αν και τα ακινητα μας ειναι στο ονομα του πατέρα μου ακόμη. (κι ευτυχώς!).

 

Πάντως οπως το βλέπω το πρόγραμμα, προτιμώ να παρω ενα φθηνό ροβερ μετρητοίς ή με βολικότερο τροπο πληρωμής, παρά τα 24600ε που σημαίνει ναι μεν κορυφαίο εξοπλισμό, αλλά και 15000 απ'τη τσέπη...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οπως το βλέπω το πρόγραμμα, προτιμώ να παρω ενα φθηνό ροβερ μετρητοίς ή με βολικότερο τροπο πληρωμής, παρά τα 24600ε που σημαίνει ναι μεν κορυφαίο εξοπλισμό, αλλά και 15000 απ'τη τσέπη...

 

Υπαρχει και μια ακραια λυση, να μαζευτουμε 5-6 και να υλοποιησουμε την επενδυση στο ονομα του ενος

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί zavi αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα...

1) Όπως, ποιος θα είναι αυτός ο ένας που θα καρπωθεί το όφελος από τον συμψηφισμό ΦΠΑ? Γιατί μην μου πεις ότι δεν θα βάλουν όλοι το αναλογούν ΦΠΑ??

2) Σε περίπτωση (μετέπειτα) ελέγχου τι γίνεται?

3) Τα εν λόγω μηνύματα μάλλον θα τα σβήσουμε....:)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι αυτος που θα την υλοποιησει πρεπει να μεινει 5 χρονια ανοικτος στα βιβλια του, διοτι αν κλεισει ρουφαει το τριτο το μακρυτερο. Επισης να εχει αρκετο ποθεν εσχες ωστε να δικαιολογει το υψος της επενδυσης. Τα υπολοιπα ολα βρισκονται και συμφωνουνται. Δεν χρειαζεται να σβησεις κατι κατα τη γνωμη μου, οποιος ειναι να το κανει, θα το κανει. Ελεγ ος δεν γινεται στο εσπα, καθε τοσο συμπληρωνεις μια υπευθυνη δηλωση. Οσο για ελεγχο εφορειας, δεν γινεται σε μηχανικους κατω των 40 αν ειναι διαρκως χρεωστικοι στο φπα

 

Εγω ενα δευτερο δεκτη θελω, αλλα για πεντε χιλιαρικα δεν αξιζει να χαλασω δεκαπεντε. Ωστοσο εχω ποθεν εσχες, αλλα ουτε αυτο ειμαι σιγουρος αν θελω να το αναλωσω. Τελος, δεν ξερω καν αν θα μεινω 5 χρονια ανοικτος ακομη. Οσο για το φπα, το δικο μου μεριδιο το χαριζω αν τη φορτωθει αλλος τη δηλωση. Θα παρω το δσκτη στο 60% της τιμης του

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.