Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναζήτηση αριθμού ΚΑΕΚ για ΠΕΑ


vagom

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Τυχαίνει πολλές φορές ο πελάτης να μην έχει (ή να βαριέται να ψάξει) τους αριθμούς κτηματολογίου, οπότε προσπαθώ να βρω τις πιθανές λύσεις εύκολου εντοπισμού...

 

Γνωρίζει κανείς αν ο αριθμός ΑΤΑΚ (αριθμός ταυτότητας ακινήτου) που αναφέρεται στα έντυπα της εφορίας ΦΑΠ και ΕΤΑΚ, έχει κάποια σχέση με τους αριθμούς ΚΑΕΚ;

 

Μπορεί να πάει σε κάποιο ΚΕΠ και να τους ζητήσει;

 

Άλλοι τρόποι γρήγορης αναζήτησης;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας…

Link to comment
Share on other sites

ο ΑΤΑΚ ειναι αριθμος του ΥΟΙΚ

Το ΚΑΕΚ ειναι αριθμος του κτηματολογιου, ξεχωριστός...

τα ΚΕΠ δεν εχουν καμμια δυνατοτητα...

 

αρα

μονο απο το κτηματολογιο...

 

να μην βαρυεται να ψαξει......γιατι η "επισκεψη" για ερευνα στο κτηματολογιο...κοστιζει...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις και από κάποιο πρόσφατο συμβόλαιο εάν είσαι τυχερός...αυτά τα "βαριέμαι" των ιδιοκτητών δεν τα κατάλαβα ποτέ.

Με μια έχτρα χρέωση νομίζω θα ενεργοποιηθούν άπαντες!

 

Καλησπέρα Δημήτρη και λοιποί!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάνει συμβόλαιο τα τελευταία χρόνια τότε το βρει εκεί,

ειδάλλως θα το αναζητήσει στο Κτηματολογικό γραφείο που ανήκει το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν τηλεφωνικά επιχείρησα κάποτε να βρω ΚΑΕΚ για λογαριασμό πελάτη, δεν μου το έδιναν αν δεν ήμουν ο ίδιος...Και όπως μου είπε, ο ίδιος πρέπει να κάνει την επίσκεψη..Δεν ξέρω αν έτυχα σε περίπτωση ή αν άλλαξε κάτι. Δεν μου ξανάτυχε ανάλογη περίπτωση..τους στέλνω να το φέρουν και το ξέρουν και οι ίδιοι.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βρεις και από κάποιο πρόσφατο συμβόλαιο εάν είσαι τυχερός...αυτά τα "βαριέμαι" των ιδιοκτητών δεν τα κατάλαβα ποτέ.

Με μια έχτρα χρέωση νομίζω θα ενεργοποιηθούν άπαντες!

 

"Έξτρα χρέωση"... καλό!

Πλάκα κάνεις συνάδελφε;

Θα πάρει τον άλλον με τα 50€, που ούτε ΚΑΕΚ του ζητάει, ούτε αυτοψίες ούτε τίποτα άλλο «κουραστικό»…

Edited by vagom
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα....

αυτο το "βαρυεται" δεν αφορα τον αγοραστη που αγορασε υπο καθεστως κτηματολογιου...αρα εχει το ΚΑΕΚ γραμμενο μεσα στο συμβόλαιο του...

 

Το προβλημα ειναι για αυτον κατεθεσε δηλωση σε -ήδη κλεισμενο- κτηματολογιο και δεν "κρατησε" τα έγγραφα

οπότε εδω θα χρειαστει ερευνα στο κτηματολογικο γραφειο...

ή για αυτον που υπεβαλε προ 3ετιας δηλωσεις σε "νεες ενταξεις", οπότε θα χρειαστει σχετικη βεβαιωση...

Εν τελει,

αφου το ΚΑΕΚ ειναι απαραιτητο.....εσυ του το ζητας και αυτος υποχρεουται να το φερει...

Και σε άλλον να παει...παλι τα ιδια θα του ζητησει....

καλησπερα γιαν και λοιποί...

 

εντιτ

προφανως αυτο το "πολυ σωστα" που προειπα...δεν περιλαμβανει το ανω "ατυχές" # 6...που κατεβηκε ενώ εγραφα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ξεφύγουμε από το θέμα αλλά συνάδερφε vagom σκέψου εάν είναι λογικό να ψάχνεις το ΚΑΕΚ του καθενός δίχως να αμοίβεσαι.

Υπάρχουν πελάτες που εκτιμούν τη δουλειά και το χρόνο που τους αφιερώνουμε, υπάρχουν και άλλοι που θα πετάξουν προς τους υπερπροσφοράδικες.

Η δεύτερη κατηγορία είναι ελεύθερη να φύγει από το γραφείο μου γιατί αργά ή γρήγορα θα μου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, μην τρελλαθούμε τελείως. Τόσο πολύ έχουμε ρίξει τον πήχη? Σαν να λες στον γιατρό να πάει να παραλάβει αυτός τις εξετάσεις που σου έγραψε....Ελεος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχεδόν πάντα ο ιδιοκτήτης πηγαίνει και το αναζητεί μόνος του. Εξάλλου καταλαβαίνει ότι το ΚΑΕΚ είναι ένα έγγραφο που πρέπει να το έχει στο αρχείο του. Τουλάχιστον αυτό λέει η μέχρι τώρα εμπειρία μου, ή απλά ήμουν τυχερός.

Να ρωτήσω κάτι άλλο όμως. Τί γίνεται αν ο ιδιοκτήτης δεν ξέρει, δεν θυμάται ή ότιδήποτε άλλο και εσύ δεν γνωρίζεις την περιοχή για το αν έχει ενταχθεί ή όχι; Μπορείς να δηλώσεις "όχι" στο αντίστοιχο πεδίο ή οφείλεις να ψάξεις; Με λίγα λόγια το αν έχει μπει ή όχι συμπληρώνεται κατά δήλωση του ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.