Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευή στέγης - μόνωση.


eupalinos

Recommended Posts

Θέλω να μονώσω μια μονοκατοικία, σε ένα χωριό, η οποία έχει στέγη με κεραμιδιά αλλά η μόνωση θα μπει πάνω από την οροφή. Δηλαδή μεταξυ στεγης και ταβανιου.Η οροφή είναι με νοβοπάν φτιαγμένη.

Ήθελα να βάλω πετροβαμβακα, αλλά ένα μάστορας μου είπε ότι δεν κάνει για αυτό που θέλω γιατί θα μαζέψει υγρασία και θα το φάνε τα ποντίκια και τα πουλιά.

Γνωρίζω ότι ο πετροβαμβακας έχει και ηχο-θερμομονωτικές και μικρό συντελεστή στη διάχυση υδρατμών…αλλά ο μάστορας λεει… «30τοσα χρονιά κάνω στέγες και όλο με φωνάζουν να τους αλλάξω το πετροβαμβακα και να βάλω κάτι άλλο»…!!!

 

Ποια είναι η άποψη σας?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να μονώσω μια μονοκατοικία, σε ένα χωριό, η οποία έχει στέγη με κεραμιδιά αλλά η μόνωση θα μπει πάνω από την οροφή. Δηλαδή μεταξυ στεγης και ταβανιου.Η οροφή είναι με νοβοπάν φτιαγμένη.

Ήθελα να βάλω πετροβαμβακα, αλλά ένα μάστορας μου είπε ότι δεν κάνει για αυτό που θέλω γιατί θα μαζέψει υγρασία και θα το φάνε τα ποντίκια και τα πουλιά.

Γνωρίζω ότι ο πετροβαμβακας έχει και ηχο-θερμομονωτικές και μικρό συντελεστή στη διάχυση υδρατμών…αλλά ο μάστορας λεει… «30τοσα χρονιά κάνω στέγες και όλο με φωνάζουν να τους αλλάξω το πετροβαμβακα και να βάλω κάτι άλλο»…!!!

 

Ποια είναι η άποψη σας?

μεμβρανη μπαίνει οριζοντια?

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά θα <<πίνει>> ο πετροβάμβακας, εκτός αν είναι προστατευμένος από υγρασίες και νερό με φράγμα υδρατμών από κάτω και στεγάνωση από πάνω (αυτή λογικά θα την έχει η στέγη). Νομίζω είναι καλύτερες λύσεις θερμομονωτικά που δεν έχουν θέμα με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Γιαννη.

Ξερει κανει να μου πει τις στρωσεις για μονωση του ανω μερος της πλακας σε ξυλικνη στεγη?

Ισχυει αυτο? απο κατω προς πανω:

1. πλακα

2. αναπλεουσα μεβρανη

3. πηχες

4. θερμομονωση (πχ πετροβαμβακας)

5. πεταυρα (λεπτες σανιδες) π

6. πηχες

7.υγρομονωση (ασφαλτοπανο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.