Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγροτεμαχιο χωρίζεται σε 3 κομματια


thief7710

Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω ενα αγροτεμαχιο το οποιο ειναι γυρω στα 20 στρεμματα. Απαλλοτριωθηκε λωρίδα στο μεσο του αγροτεμαχίου για την κατασκευη της νεας εθνικης οδού . Πλεον εχουμε 8,4 στρέμματα βορεια του δρομου και 8,5 νοτια.

ΑΛΛΑ στη μεση περιπου του βορειου τμηματος περναει και το οριο του οικισμου. Οποτε Τελικα εχουμε

Βόρεια 3900 εντος οικισμου με προσωπο σε δημοτικο δρομο

Ακριβως απο κατω του, 4400 εκτος οικισμου με πρόσωπο στην λωριδα της απαλλοτριωσης

Και κατω απο το δρομο αλλα 8,4 στρεμματα με προσωπο επισης στην λωριδα της απαλλοτρίωσης.

Τα δυο εκτος οικισμου τμηματα δεν εχουν προσωπο σε αλλο δρομο περα απο την λωριδα της απαλλοτριωσης οπου σε λιγα χρονια θα εχουμε τη νεα εθνική.

 

Στην βεβαιωση μηχανικου τα αντιμετοπιζω ως 3 ξεχωριστα κομμάτια και εξεταζω τις αρτιοτητες? Σημειωνω οτι για το όλο αγροτεμαχιο υπαρχει ενας τιτλος που το αντιμετωπιζει ως ενα ενιαιο αγρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αλλη αρτιοτητα κατα κανονα εχω για το εντος οικισμου και αλλη για τα αλλα δυο. + οτι τα ενα κομματι νοτια του δρομου δεν ερχεται σε επαφη με τα αλλα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα edit την αρχική μου απάντηση διότι μου πέρασαν δεύτερες σκέψεις για το εάν η απαλλοτρίωση κατατέμνει την έκταση.

Θεωρώ πως όχι, αλλά περιμένω και εγώ τη γνώμη και των υπολοίπων.

 

Θα βοηθούσε και ένα σκαρίφημα ή ένα σκίτσο..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα οτι ειχες εξ αρχης ενα ακινητο, 20 στρ. με προσωπο σε δημοτικη οδο.

Ενα τμημα 3900 εντος οικισμού και το αλλο εκτος σχεδιου.

Απο αυτο το αλλο περασε η ΕΟ αφησε ενα τμημα σε επαφη με το εντος και ενα αλλο στην πανω μερια της ΕΟ.

Αν καταλαβα καλα, σε αυτη την βαση θα συζητησουμε τι συμβαινει με το "εντος" , με το αλλο που απεμεινε "εν επαφη" και το αλλο πανω απο την ΕΟ.

 

ενα σκαριφημα με πλευρικες διαστασεις...χρειαζεται....

 

γιαν

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο πάντως ότι η ερώτηση αφορά βεβαίωση, θεωρώ πως από τη στιγμή που το όριο του οικισμού και το όριο της απαλλοτρίωσης δεν κατατέμνουν την έκταση, τότε εκδίδεται μια βεβαίωση αντιμετωπίζοντας την έκταση ως μια και ενιαία.

Ένα άλλο θέμα είναι τι συμβαίνει με την αρτιότητα ή μη του γεωτεμαχίου.

 

Καλησπέρες Δημήτρη!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα οτι ειχες εξ αρχης ενα ακινητο, 20 στρ. με προσωπο σε δημοτικη οδο.

Ενα τμημα 3900 εντος οικισμού και το αλλο εκτος σχεδιου.

Απο αυτο το αλλο περασε η ΕΟ αφησε ενα τμημα σε επαφη με το εντος και ενα αλλο στην πανω μερια της ΕΟ.

Αν καταλαβα καλα, σε αυτη την βαση θα συζητησουμε τι συμβαινει με το "εντος" , με το αλλο που απεμεινε "εν επαφη" και το αλλο πανω απο την ΕΟ.

 

ενα σκαριφημα με πλευρικες διαστασεις...χρειαζεται....

 

γιαν

 

δες τα ΠΜ

 

Ακριβως οπως τα είπες ειναι τα πράγματα. Το εντος κομματι εχει προσωπο 14 μετρα στη δημοτικη οδο και τα αλλα δυο κομματια απο 82 μετρα προσωπο στην απαλλοτρίωση. Οι αλλες τους πλευρες ειναι προς ομορους ιδιοκτητες.

Βεβαιωση του τοπογραφικου μιλάμε. Για αρτιοτητες κτλ.

 

ΠΜ δεν μου ήρθε!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση υπάρχουν 2 διαφορετικά πλεόν αγροτεμάχια:

α. Το νότιο γήπεδο εκτός σχεδίου ή οικισμού, 8,5 στρεμμάτων.

β. Το βόρειο γήπεδο 8,4 στρεμμάτων, το οποίο χωρίζεται σε δύο μέρη (δεν κατατμείται - παραμένει μία ενιαία ιδιοκτησία), το εντός οικισμου και το εκτός αυτού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σ'αυτό συγκλίνω. Απλά στο βόρειο (το οποίο θα φαίνεται ως ένα) θα πρέπει να φαίνεται στο τοπογραφικό η γραμμή του οικισμού. Πάντως, πρόβλημα αρτιότητας δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και δεν υπαρχει θεμα αρτιοτητας. Απλα θελω μια επιβεβαιωση:Θα γραψω πχ στην βεβαιωση οτι εχω

α) 3900 εντος οικισμου αρτιο και οικοδομησιμο

β) 4400 εκτος οικισμου αρτιο και οικοδομησιμο

γ) 8500 εκτος οικισμου αρτιο και οικοδομησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Άρα ως προς τη κατάτμηση ή όχι που προκαλούν οι γραμμές που περνάνε πάνω από την έκταση του thief7710, καταλήγουμε ότι:

- το όριο του οικισμού δεν κατατέμνει την έκταση.

- η γραμμή απαλλοτρίωσης προκαλεί κατάτμηση ?

 

Κατά τα λοιπά νόμιζα ότι το θέμα αφορά σε βεβαίωση μεταβίβασης του 4014 και όχι στην Υ.Δ. μηχανικού στο τοπογραφικό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.