Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Nibiru-Νέμεσις-Πλανήτης X


zavi@tee.gr

Recommended Posts

@anct

 

"Εδώ δεν πετάμε μούφες. Μιλάς όμως με συναδέλφους οι οποίοι αφιέρωσαν χρόνο στο να ψάχνουν κάποια πράγματα."

 

Αν άφησα να υπονοηθεί κάτι τέτοιο ζητώ συγγνώμη.Και όχι δεν έχω δει το ντοκυμαντέρ αλλά θα το ψάξω.

 

@zavi

 

Αγαπητέ Zavi,τις λεπτομέρειες που αναφέρεις τις γνωρίζω ήδη.

Ειδικότερα έχω ακούσει από εμπειρογνώμονες πως η εν λόγο χαρτογράφηση μπορούσε να επιτευχθεί μόνο μέσω πτητικής μηχανής..Με άλλα λόγια το πάνε εκεί που θέλουν αν με καταλαβαίνεις.Εγώ δεν ξέρω πως το έκαναν για να πω την αλήθεια,όπως δεν ξέρω και πως χτίστηκαν οι πυραμίδες.Ξέρω όμως από ποιους...τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!

 

Για τα video:

 

Ίσως να υπήρξε ένα ανθρώπινο είδος,σα τους νεατερνταλ καλή ώρα,το στο όποιο κύριο χαρακτηριστικό ήταν οι διαστάσεις του,όπως αντίστοιχα στους νεάτερνταλ ήταν το το κοκκινωπό δέρμα το κρανίο κ.α. και να εξαφανίστηκε .Τα βίντεο που δείχνουν σκελετούς τεράστιους θα μπορούσε να είναι ένα τρικ όπως τα αγρογλυφικά.Θυμίζω πως αν έβαζες όλους τους μπασκετμπολιστες και βολλεϋμπολιστες σε μια ήπειρο θα αποτελούσαν τους γίγαντες :P.

 

Γενικά zavi όλοι οι πολιτισμοί έχουν θρησκείες χτισμένες πάνω σε κοινή βάση και παρουσιάζουν παρόμοια ιστορικά ορόσημα του πλανήτη.

Τέλειο παράδειγμα ο κατακλυσμός του Gilgamesh.(ή Νώε ή Δευκαλίωνα όπως θες πες τον :P).Αυτές οι αναφορές πατούν πάνω σε πραγματικά γεγονότα που απλά τότε ο άνθρωπος,ελλείψει λογικής και επιστημονικής γνώσεις,μετέφραζε όπως ήθελε,συνήθως όμως με την παρουσία ενός θεού.

Για την Γιγαντομαχία αν αναφέρεσαι στον πόλεμο Αθηναίων=Ατλάντων τότε αυτός πιθανότατα θα ήταν ίσως ένας από τους πρώτους μεγάλους πολέμους που πάλι μετατράπηκε σε σενάριο για ταινία sci-fi.Μπορεί να μην μιλάμε όμως για το ίδιο πράγμα.

 

@panos

 

"Εννοείται πως σημάδια παγκόσμιου προκατακλυσμιαίου πολιτισμού βρίσκονται διάσπαρτα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γής"

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής στο κομμάτι "κατακλυσμός"?:P

 

Τα σέβη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα είναι ο πιο πρόσφατος. Είχαν προηγηθεί αλλοι δύο κατακλυσμοί ένας εξ αυτων του Ωγύγου, λυπάμαι που δεν μου έρχεται στο μυαλό και ο άλλος. Σημάδια κατακλυσμού ή καλύτερα παγκόσμιας πλημμύρας βρίσκονται παντού σε όλες τις παραδόσεις των λαών ενώ αρχαιολογικά ευρήματα πιστοποιούν οτι υπάρχουν κοινά σημεία αναφοράς των πολιτισμών στην Αμερική, Πολυνησία, Κίνα, Ελλάδα κτλ.. Πχ εαν καταστραφόταν η γη σήμερα μετα απο 2000 χρόνια ίσως βρίσκανε μια κοινή γλώσσα πχ τα αγγλικά ή θρησκευτικά σύμβολα, πχ σταυρός και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

@Panos

 

Φίλε Pano,κοίτα να δεις.Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα πιθανότατα θα ταυτίζεται με τους άλλους κατακλυσμούς που περιγράφουν άλλοι λαοί και πρόκειται ίσως για την πλημμύρα που "γέμισε την μεσόγειο με νερό" σύμφωνα με την παραδοχή ότι κάποτε αυτό που γνωρίζουμε ως μεσόγειος θάλασσα ήταν στα αρχαία χρόνια ατελείωτες πεδιάδες.Τώρα θα μου πεις "χαίρω πολύ".Το τονίζω διότι μπορεί κάποιος να παρασυρθεί από την κάθε ιστοριούλα και να καταλήξει εκεί που ακριβώς καταλήγουν οι περισσότερες.Σε δήθεν οργή θεού-ων ή σε κάτι νεφελίμ-ελοχίμ.

Link to comment
Share on other sites

σε σχέση με την αναφορα στην πρωτη σελιδα του θεματος για τα γεωγλυφικα καθοτι τοπογραφος μηχανικος: αναλαμβανω χαραξεις οποιουδηποτε μοτιβου(απο το προσωπο της θειας καλλιοπης μεχρι και ελεφαντα με 6 ποδια) σε οποιαδηποτε κλιμακα...ειτε σε καμπους ειτε σε βουνα.με την βοηθεια του λαπτοπ και του rtk gps μου.

-αν η τοποθεσια ειναι πολυ μακρια πιθανον να χρειαστουμε γεννητρια για τις μπαταριες

-καλο φαγητο απαραιτητο

-αν υπαρχει καληψη gprs+refstation με d<30km υπαρχει εκπτωση

-για καθε 2 γεωγλυφικα δωρο οι χωματισμοι στα αυλακια

-σε περιπτωση δασωμενης περιοχης υπαρχει αναλογη προσαυξηση(αν και με glonass μαλλον θα την βρω την ακρη και δεν θα χρειαστω total station)

-

Link to comment
Share on other sites

 

οσον αφορα την εποχη των παγετωνων,η αληθεια ειναι οτι τωρα βρισκομαστε σε μια μεσοπαγετωδη εποχη.το θεμα ειναι αν εχουμε αγγιξει το ζενιθ της ή οχι.αυτο ειναι που καθοριζει κατα ποσο επιστρεφουμε σε μια νεα εποχη παγετωνων.

τα νεα δεδομενα ειναι οτι η θερμοκρασια της γης μειωνεται και δεν αυξανεται.

 

ΗΔΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ (ΙΑΝ.2007-ΙΑΝ.2008) ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΚΑΤΑ 0.7 C ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ 1930.

 

Αληθεύει αυτό αγαπητέ sundance ?? Όντως η θερμοκρασία μειώνεται ?? γιατί σε μια εργασία που είχα κάνει όλα τα δεδομένα έδειχναν το αντίθετο. Ενδιαφέρον θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεύει αυτό αγαπητέ sundance ?? Όντως η θερμοκρασία μειώνεται ?? γιατί σε μια εργασία που είχα κάνει όλα τα δεδομένα έδειχναν το αντίθετο. Ενδιαφέρον θέμα.

 

Δεν νομίζω οτι μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από την θερμοκρασία ενός χρόνου μόνο για την τάση της μεταβολής.Γι'αυτό και σε παρόμοιες αναλύσεις και γενικά σε ανάλυση χρονοσειρών πραγματοποιούν τουλάχιστον κάποιου είδους στάθμιση-εξομάλυνση (πχ γραφηματα με μέσους όρους ανα 10 χρόνια ) όπως και να έχει ακόμα και αν το περσινό έτος ήταν το πιο κρύο δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα γιατί στατιστικά είναι ασήμαντο

 

Sorry για το οφφ τοπικ περισσότερα http://en.wikipedia.org/wiki/Climatic_change

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Όλες αυτές οι υποθέσεις ή θεωρίες που ξεφεύγουν από την "γνωστή" ιστορία όπως την έχουμε μάθει ή δεν εμφανίζονται σε αυτήν, έχουν κάποια επιστμονική τεκμηρίωση ? Δηλαδή, υπάρχει κάποια σχετική εργασία σε αναγνωρισμένο επιστημονικό περιοδικό ? Δεν τις αμφισβητώ, απλά ρωτάω αν υπάρχουν σχετικές δημοσιεύσεις τις οποίες μπορεί κάποιος να επικαλεστεί.

 

Zaxoys συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που είπες. Ρώτησα επειδή μου έκανε εντύπωση η παρατήρηση του συναδέλφου περί μείωσης της θερμοκρασίας. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατί στην εν λόγω εργασία συνάντησα και εκεί μια άποψη ότι η θερμοκρασία θα μειωθεί τελικά.

Link to comment
Share on other sites

η μέση θερμοκρασία στη γη έχει παραμείνει σταθερη κατά τη διάρκεια της προηγούμενης δεκαετίας, παρά τη συνεχή αύξηση στην ατμοσφαιρική συγκέντρωση του διοξειδίου του άνθρακα, και τώρα η σφαιρική θερμοκρασία πέφτει σχεδον κάθετα.

Οι τεσσερις σταθμοι που παρακολουθουν τη θερμοκρασια της γης (η ερευνητική μονάδα κλίματος Hadley στη Μεγάλη Βρετανία, το ίδρυμα της NASA Goddard για τις διαστημικές μελέτες στη Νέα Υόρκη, η ομάδα Christy στο πανεπιστήμιο της Αλαμπάμα, και τα συστηματα τηλεπισκόπησης Systems Inc σε Καλιφόρνια) δηλωνουν οτι δρόσισε κοντά 0.7C το 2007. Αυτό είναι η γρηγορότερη αλλαγή θερμοκρασίας στο οργανικό αρχείο και μας βάζει πίσω όπου ήμασταν το 1930. Εάν η θερμοκρασία δεν ανακτηθει σύντομα, θα πρέπει να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι η παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας λόγω του φαινομένου του θερμοκηπίου τελειώνει.

Υπάρχει επίσης κι αλλες ενδειξεις ότι το 2007 ήταν εξαιρετικά κρύο. χιόνισε στη Βαγδάτη για πρώτη φορά στους αιώνες, ο χειμώνας στην Κίνα ήταν απλά φοβερός και η έκταση του ανταρκτικού θαλάσσιου πάγου το νότιο χειμώνα ήταν η μέγιστη στο αρχείο δεδομένου απο τοτε που ο James Cook ανακάλυψε τη θέση το 1770.

Δεν είναι γενικά δυνατό να συναχθούν τα συμπεράσματα για τις κλιματολογικές τάσεις από τα γεγονότα σε ένα έτος, έτσι θα επρεπε ισως να χαρακτηριστει αυτή η κρύα περιοδος ως προσωρινη.

εδω ειναι που μπαινει το SOHO. Ο αριθμός ηλιακής κηλίδας ακολουθεί έναν κύκλο του κάπως μεταβλητού μήκους, που υπολογίζεται κατά μέσο όρο 11 έτη. Το πιό πρόσφατο ελάχιστο ήταν το Μάρτιο πέρυσι. Ο νέος κύκλος, No.24, ήταν για να αρχίσει σύντομα μετά από αυτό, με μια βαθμιαία συγκέντρωση στους αριθμούς ηλιακής κηλίδας. Αυτό δεν συνεβη. Η πρώτη ηλιακή κηλίδα εμφανίστηκε τον Ιανουάριο αυτό το έτος και διάρκεσε μόνο δύο ημέρες. Ένα μικροσκοπικό σημείο εμφανίστηκε την Δευτέρα 27 μαρτιου αλλά εξαφανίστηκε μέσα σε 24 ώρες.

υπάρχει ένας στενός συσχετισμός μεταξύ των διαφοροποιησεων στον κύκλο ηλιακής κηλίδας και στο κλιμα της γης. η προηγουμενη φορα που ενας κυκλος καθυστερησε όπως τωρα ήταν στο Dalton ελάχιστο, μια ιδιαίτερα κρύα περίοδος που διάρκεσε μερικές δεκαετίες από 1790. Οι βόρειοι χειμώνες έγιναν άγριοι: συσγκεκριμενα, η κατατρόπωση του στρατου του ναπολοεοντα κατά τη διάρκεια της υποχώρησης από τη Μόσχα το 1812 οφειλόταν τουλάχιστον εν μέρει στην έλλειψη ηλιακών κηλίδων.

 

Ότι η γρήγορη πτώση θερμοκρασίας το 2007 συνέπεσε με την αποτυχία του κύκλου No.24 δεν είναι απόδειξη μιας αιτιώδους σύνδεσης αλλά είναι λόγος ανησυχίας.

 

 

 

Είναι καιρος να βάλουμε ισως κατά μέρος το σφαιρικό δόγμα της παγκοσμιας θέρμανσης, και να προβληματιστουμε για το ενδεχομενο να μπαινουμε σε μια μικρη παγετωδη περιοδο παρόμοια με αυτήν που διάρκεσε από 1100 έως 1850.

 

η μεσοπαγετωδης περιοδος που απολαμβανουμε ,το ολοκαινο,ξεκινησε 11000 χρονια πριν και ειναι ηδη υπερημερη.

το να πεσουμε σε παγετωδη περιοδο μπορει να γινει πολυ γρηγορα και δεν απαιτει πολυ χρονο:η απαιτουμενη πτωση ειναι 12 βαθμοι κελσιου και μπορει να γινει σε 20 χρονια.

 

βεβαια η πτωση σε τετοια περιοδο μπορει να γινει και σε 1000 χρονια αλλα με βαση τη πτωση το 2007 η οποια ηταν πιο αποτομη απο αυτες κατα το μεσοδιαστημε μεταβασης σε παγετωδη περιοδο,αν συνεχιστει για 20 χρονια το 2027 θα εχουμε πτωση θερμοκρασιας κατα 14 βαθμους.

αν γινει αυτο τα περισσοτερα κρατη θα βρισκονται κατω απο τον παγο.

 

 

συγνωμη για το μακροσκελες του μηνυματος.

οι επομενες δεκαετιες θα δειξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.