Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραμμα Κάλυψης - Κατοψεις -Τομες


iliatoras13

Recommended Posts

Τα υποβληθεντα ηλεκτρονικα σχεδια δηλαδή διαγραμμα καλυψης , κατοψεις , τομες θα είναι :

 

i) Νεα σχεδια cad σε μορφη pdf χωρις μπλε δικη μας σφραγιδα;

ii) Νεα σχεδια cad με μπλε σφραγιδα σκαναρισμενα σε pdf;

iii) Σκαναρισμενα θεωρημενα σχέδια πολεοδομίας με προσθετη διαγραμμιση

των παραβασεων με καποιο εντονο χρωμα ;

iv)Κάτι αλλο;

 

Δεν εχω μπορεσει να βρω καποια διευκρινηση επ αυτου του θεματος .

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν ένα που υπέβαλλα, δεν υπήρχε μελέτη και αυτό που έκανα ήταν να σκανάρω την υπογραφή με τη σφραγίδα μου και να την επισυνάψω ως raster image στο cad σχέδιο. Αλλά όντως δεν υπάρχει διευκρίνηση πουθενά. Το σίγουρο είναι πως τα cad σχέδια θα πρέπει να τα εξάγεις σε pdf.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ κάνω pdf όλο το σχέδιο και σκανάρω το τμήμα με την σφραγίδα και το κολάω από πάνω. Έτσι κι αλλιώς δίνω και μία σειρά σχεδίων του πελάτη και κρατάω και έντυπο αρχείο και εγώ, δεν ξέρω τι μπορεί να μου ζητήσουν στο μέλλον. Ότι συμπληρώνω σε σχέδια της πολεοδομίας τα σκανάρω ολόκληρα (κομμάτι κομμάτι και κολάζ μετά, μιας και δεν έχω άλλο τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γειά σας. ψαχνω εδώ και ώρα να βρω τα τελευταία δείγματα για τα σχέδια που απαιτούνται για τα αυθαίρετα. υπήρχαν κάποια αρχεία pdf με την απαραίτητη πληροφορία κάθε σχεδίου. αν ξέρει κάποιος να μου πει που να τα βρω...στο φόρουμ? υπεκα? τεε?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεχνάμε πάνω στα σχέδια να "σημειώνουμε", τόσο τις αυθαιρεσίες που δηλώνονται, όσο και τα στοιχεία της δήλωσης και τον τρόπο με τον οποίο τις δηλώσαμε.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δράττομαι της ευκαιρίας να θέσω κάποιες απορίες μου,γιά σχέδια εξ αρχής (έχει χαθεί ο φάκελος στην πολεοδομία)

1.Διάγραμμα κάλυψης με όρους δόμησης της περιόδου κατασκευής (στη δική μου περίπτωση1984);

2 αντιγράφω και ερωτώ Δεν ξεχνάμε πάνω στα σχέδια να "σημειώνουμε", τόσο τις αυθαιρεσίες που δηλώνονται περίγραμμα και ποσότητες;, όσο και τα στοιχεία της δήλωσης υποθέτω κάποιος κωδικός;και τον τρόπο με τον οποίο τις δηλώσαμε δηλαδη;

3.Χρειάζεται και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι το νόμιμο τμήμα κατασκευάστηκε σύμφωνα με την άδεια οικοδομής;

4.Τοπογραφικό απαραίτητα με ΕΓΣΑ; Εντος οικισμού είναι η οικοδομή.

5.Υπογράφω κάποια υπεύθυνη δήλωση πάνω στα σχέδια;

Λίγο σκόρπια τα ερωτήματα ,αλλά ξεκινάω από το τέλος,ακόμη δεν έχω κάνει τη δήλωση.

.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, εφόσον δεν υπάρχει φάκελος και φαντάζομαι θα υπάρχει υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη αλλά και της αρμόδιας πολεοδομίας γι' αυτό, μπορείς να προχωρήσεις με ευθύνη σου στην αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης για να βρεις με βάση την εγκεκριμένη δόμηση (αριθμό) αν υπάρχουν υπερβάσεις. φαντάζομαι τουλάχιστον έχεις ένα στέλεχος αδείας ή αντίστοιχη πληροφορία από εγγραφή πολεοδομίας σε σχετικά βιβλία της για το σύνολο της δόμησης που εγκρίθηκε...επομένως ξεκινάς από την αρχή....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Οντως, τα ξεκινάω όλα από την αρχή και προκύπτουν τα εξής ερωτήματα.

 

1.Το οικόπεδο είναι κάθετη ιδιοκτησία προ έκδοσης άδειας και αποτελεί το1/5 του όλου οικοπέδου.

Διαγραμμα κάλυψης κάνω για το τμήμα το δικό μου η για όλο το οικόπεδο;

 

2. Για την εφαρμογή της παρ. 2β του άρθρου 24 στις περιπτώσεις αυτοτελών

ιδιοκτησιών (οριζοντίων ή καθέτων) και σε περίπτωση αδυναμίας τοπογραφικής

αποτύπωσης του συνόλου του ακινήτου, ως εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα,

κατά τη συγκεκριμένη διάταξη, νοείται το εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα που

περιγράφει την έκταση που καταλαμβάνει η αυτοτελής ιδιοκτησία. Ως υποχρεωτικό

στοιχείο επί του τοπογραφικού διαγράμματος καταγράφεται το ποσοστό

συνιδιοκτησίας και η επιφάνεια αποκλειστικής χρήσης που αντιστοιχεί στην

δηλούμενη αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη).

Αυτή η εγκύκλιος μου επιτρέπει να κάνω τοπογραφικό ΕΓΣΑ και ΔΚ μόνο για το τμήμα το δικό μου;;

 

3.Κατόψεις και τομές θα τις κάνω με το χέρι. Επτρέπεται η θα έχω πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.