Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγραμμα Κάλυψης - Κατοψεις -Τομες


iliatoras13

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

προσανατολίζομαι στον συνδυασμό "ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΒΑΣΕΙ Ν.4014/2011" και

ανά θέμα "ΚΑΤΟΨΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ-ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ" κλπ..

Φαίνεται ο πιο ενδεδειγμένος.


  •  

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.

Πως εισάγω, στο Arcicad πως θα βάλω ένα σκαναρισμένο σχέδιο άδειας, σαν dwg ή σαν raster image, το οποίο δεν ξέρω

να διαχειρίζομαι, αν σκανάρω το σχέδιο της άδειας σαν dwg θα έχει ακρίβεια?

Η σκέψη είναι κάνω τα σχέδια dwg, τα ανοίγω με arcicad και σχεδιάζω απάνω τις αυθαιρεσίες, με τα μελάνια τι κάνω,

πως θα κανονίσω όλα τα σκαναρισμένα στοιχεία να είναι μαύρα- αυτό μάλλον είναι εύκολο.

Λοιπόν ανοίγω σκαναρισμένα αρχεία άδειας σε dwg και τα ανοίγω με archicd?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ είτε γράφω με το χέρι πάνω σε φωτοτυπίες και τις σκανάρω μετά ή κάνω αλλαγές με image editor και τα στέλνω μετά (για διάγραμμα κάλυψης). Για κατόψεις τα έχω στήσει από την αρχή, αν είναι πολλές αλλαγές ή έβγαλα φωτοτυπία σε διαφανές και τα έκανα στο χέρι τις αλλαγές αν είναι λίγες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, βρήκα λύση όμως ενημέρωσα το παμπάλαιο μου πρόγραμμα με νεότερο που δέχεται τα pdf και σχεδιάζω πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ, βρήκα λύση όμως ενημέρωσα το παμπάλαιο μου πρόγραμμα με νεότερο που δέχεται τα pdf και σχεδιάζω πάνω τους.

Εγώ όταν έχω θέμα με αρχείο image σε οποιαδήποτε μορφή, το κάνω jpg με το The Gimp, που είναι δωρεάν και πολύ καλό στην επεξεργασία εικόνας γενικότερα, λίγο πιο δυσχρηστό από το Photoshop, για όσους έχουν ασχοληθεί, αλλά δεν με έχει προδώσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλησπέρα να ρωτήσω κατι το ψάχνω άλλα δεν το βρήκα σε εκτός σχέδιου αρτιοτητα 4000μ2. Στα σχέδια πότε δεν απαιτητέ  διάγραμμα δόμησης??  

Link to comment
Share on other sites

πάντα

ακόμη και στο μη άρτιο αν έχεις κτίσμα χωρίς Ο.Α

(απλά βάζεις τους γενικούς όρους δόμησης 10% 0,2 7,5μ του άρθ 1)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.