Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα


electrical_salonika

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού θερμοσίφωνα. Θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι γνωρίζεται κάποιες μάρκες που αξίζουν, χωρίς βέβαια να είναι πολύ ακριβοί.Και τι να προσέξω. Ευχαριστω.

Edited by electrical_salonika
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ημουν στην θέση σου πριν λίγους μήνες και επειδή κανένας μηχανολόγος δεν ήξερε να με βοηθήσει και κάποιοι μου μετέφεραν απλώς την γνώμη των υδραυλικών τους αποφάσισα να κάνω την δική μου έρευνα.

Η έρευνα έλαβε υπόψη τις ανάγκες της δικής μου οικογένειας. Επέλεξα 200lt γιατί είμαστε λίγο σπάταλοι - ωστόσο αργεί σε σχέση με τα 160Lt. Ολες οι μάρκες που υπάρχουν στο excel είναι πιστοποιημένες κατά solar key mark και από εκεί έχω πάρει τις τιμές. Την στήλη με τις τιμές την έχω αποκρύψει. Πρόσεξε τις στήλες με τα μαύρα βέλη. Στην διάθεσή σου για ο,τιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω.

 

 

241t9ad.jpg

Edited by lia01
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και σε ευχαριστω για την απάντηση. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω με βαση τον πινακα ειναι τι διαφορα εχει ο nobel 200lt 3m2 με τον nobel 200lt 4m2? Ειναι η επιφανεια των συλλεκτων αρα εχει να κανει και με τον χρονο ζεσταματος του νερου?

επίσης σαν υλικο κατασκευής τι προτεινετε, πλαστικο, γυαλι η ανοξειδωτο? εχω διαβασει οτι καλυτερο ειναι το ανοξειδωτο, αλλα στο πινακακι λες οτι εχουν προβλημα στις κολήσεις. Επίσης πρεπει να ειναι κλειστου κυκλωματος

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη συλλεκτική επιφάνεια = μεγαλύτερη απολαβή ηλιακής ακτινοβολίας και συνεπώς θερμικής ενέργειας. Πάντα βέβαια, συγκρινόμενα με προϊόντα ίδιας εταιρίας. Στους ηλιακούς θερμοσίφωνες αγοράζουμε ετήσια παραγωγή kWh σε συνδυασμό με lt και ποσοστό κάλυψης των συνολικών αναγκών.

 

Δεν αγοράζουμε απλά λίτρα δοχείου ή εμβαδό συλλεκτικής επιφάνειας. Όπως σου λέει και ο συνάδελφος, κοίταξε την κατάταξη στο solar key mark, για να πάρεις μια ιδέα πώς αξιολογούνται οι διάφορες εταιρίες ως προς τα κριτήρια που σου ανέφερα.

 

Μιας και είσαι από Θεσσαλονίκη, ρίξε και μια ματιά στην Helional.

Link to comment
Share on other sites

electrical_salonika

 

Συμφωνώ με ό,τι αναφέρει ο nickmeck. Επιπρόσθετα:

1. το υλικό του δοχείου μπορεί να είναι α.χάλυβας(με επίστρωση υάλου), β.ανοξείδωτος χάλυβας και γ.χαλκός. Οι πρώτοι είναι οι συνηθισμένοι και πιο οικονομικοί και οι άλλοι είναι πιο ακριβοί. Κι εγώ είχα προβληματιστεί πολύ σε αυτό το σημείο. Εβλεπα ότι τα χρόνια εγγύησης για τον ανοξείδωτο είναι 10 και για τον χάλκινο 50!!! Δεν επέλεξα τον ανοξείδωτο για λόγους όπως: (νο2 ερώτηση)

http://www.calpak.gr/el/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B7

Ήμουν ανάμεσα στον κλασικό και τον χάλκινο. Όταν όμως είδα τις προυποθέσεις για να ισχύει η εγγύηση 50ετών και κατέληξα ότι έτσι θα έχω πληρώσει πολλές φορές τον ηλιακό, κατέληξα σε κλασικό, πιστοποιημένο και οικονομικό.

2. Διάβασε τον πίνακα προσεκτικά. θα σου λύσει πολλές απορίες.

3. Οπωσδήποτε προσθεσε την helional (στην αθήνα δεν δινουν, όπως μου απαντησαν)

4. θα σου στειλω με πμ τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Όντως η helional έχει έναν πολύ καλό στα 200 λίτρα με 4m2 επιλεκτικούς συλλέκτες. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει πια στο solar keymark το αντίστοιχο πιστοποιητικό για τους συλλέκτες του, ενώ μέχρι πέρυσι τέτοιο καιρό υπήρχε. Υπάρχει για ολόκληρο το σύστημα.

 

@lia01

Αν θες στείλε τις τιμές και σ' εμένα.

Link to comment
Share on other sites

καποιοι μου είπαν για μελτέζο. ποια η γνωμη σας?

επίσης μεταξύ των εταιρειων του παραπανω πίνακα απο θέμα κατασκευής και αντοχής πέρα απο οικονομία τι θα προτιμούσατε?

ευχαριστω

 

 

Όντως η helional έχει έναν πολύ καλό στα 200 λίτρα με 4m2 επιλεκτικούς συλλέκτες. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει πια στο solar keymark το αντίστοιχο πιστοποιητικό για τους συλλέκτες του, ενώ μέχρι πέρυσι τέτοιο καιρό υπήρχε. Υπάρχει για ολόκληρο το σύστημα.

ποιο απο τα παρακάτω λες?

http://www.helional....sp?c=7;s=;id=77

 

http://www.helional....sp?c=7;s=;id=78

<---- αυτό ειναι ανοξείδωτο ΙΝΟΧ αρα δε μας κάνει αφου εχουν θεμα οι ινοχ....

 

http://www.helional....sp?c=7;s=;id=79

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα. Θα ήθελα  να ρωτήσω τα + και τα - μεταξύ ανοξείδωτου θερμοσίφωνα και Glass. Εσεις τι θα προτιμούσατε και γιατι? Συνοπολογίζω ποιότητα και τιμή. Γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις. Και τα τους Glass έχω ακούσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας στο κρύο νερό που εισέρχεται με το ήδη ζεστο που είναι μέσα δημιουργεί σιγα σιγα ρωγμές στο δοχείο εσωτερικά στην επίστροση και στο τέλος τρυπαει.

Εκτός απο Μαλτέζο ποια άλλη μάρκα ισάξια αλλα φθηνότερη θα προτεινατε? Ευχαριστω.

 

υ.γ πηρα τιμες για Μαλτέζο Glass sunpower 200lt καπου ***** Ε και για ανοξείδωτο 200lt στα ***** Ε περίπου, μόνο θερμοσίφωνο χωρις εγκατάσταση και εχτρα υλικα. πως σας φαινεται η τιμη? Απλα για ανοξείδωτο ειναι πολλα τα χρηματα, δεν εχω τόσα. Για αυτο σκέφτομαι η τον Glass ή καποια άλλη μάρκα πιο οικονομικη.

 

τους nobel ποιοι τους πουλανε θεσσαλονικη να ρωτησω τιμες? ξερει κανεις?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πολυ αξιόπιστοι ηλιακοί ειναι και οι SIELINE της SIEMENS.΄Εχω βάλει στο σπίτι μου τον 200lt με **** euro.Πολύ καλή τιμή και πολύ καλό προϊόν.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.