Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω λάβει ακόμα.

Το πρώτο εξάμηνο του 2012 που έχω στα χέρια μου (το άλλο δεν ξέρω που είναι, μάλλον έπιασε η ευχή μου να μην το δω μπροστά μου), το οποίο 2012 το έχω όλο απλήρωτο, είναι τις τάξεως των 1500€.

Πήγα πριν κάποιες μέρες να δω τι χρωστάω και μου έβγαλε ένα σύνολο για το 2012, 3900€ εκ των οποίων τα 230 είναι τόκοι (!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Τα υπόλοιπα 3700 έχουν μεγάλη διαφορά από το 1500*2 που υπολόγιζα και δεν ξέρω από που προκύπτει αυτή η διαφορά.

Μου έβγαλε και το πρώτο εξάμηνο του 2013 περίπου 1900 και μου είπα ότι μαζί με αυτό θα έρθουν και τα αναδρομικά, δηλαδή το 1900 χωρίς αναδρομικά.

 

Καλό τριήμερο! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ ακριβώς dada,και οι τόκοι και τα πάντα.

Προφανώς είσαι και εσύ κάτω των 35 και κάτω της 10 ετίας,γι'αυτό δεν έχουμε φάει ακόμα και το άλλο το τσιβί της ειδικής προσαύξησης,οπότε οι εισφορές θα ήταν 2500 το εξάμηνο και μετά ανά 3ετία θα ανεβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Πώς προκύπτει σε ποιά "ασφαλιστική κλάση" ανήκει κάποιος; Στην 1 ή την 2;

Αναφέρομαι σε αυτό το αρχείο του ΤΣΜΕΔΕ:

http://www.tsmede.gr...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

Πώς προκύπτει σε ποιά "ασφαλιστική κλάση" ανήκει κάποιος; Στην 1 ή την 2;

Αναφέρομαι σε αυτό το αρχείο του ΤΣΜΕΔΕ:

http://www.tsmede.gr...

 

Όλοι είμασταν στην 1η ασφαλιστική κατηγορία, εκτός εάν έχεις κάνει αίτηση για υπαγωγή σε ανώτερη (πχ προσδοκώντας μεγαλύτερη σύνταξη). Από 1/1/2013 έγιναν υποχρεωτικές οι 7 από τις 14 ασφ.κατηγορίες νομίζω, οπότε γίνεται αυτόματη υπαγωγή σε ανώτερη μετά την συμπλήρωση 3τίας. Οπότε όλοι με συμπληρωμένη τριετία στις 1/1/2013 πήγαμε στην 2η.

Link to comment
Share on other sites

Προς aifan Υπαρχει αμεση αντιδραση απο το γκρουπ μηχανικων ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑ ΧΡΕΩΣΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΣΕ ΑΝΕΡΓΙΑ (η και σε μειωμενο εισοδημα) Για πρωτη φορα συνδεουμε την εισφοροδοτικη ικανοτητα με την φοροδοτικη ικανοτητα , δηλαδη με το εισοδημα. Για πρωτη φορα προσδιοριζουμε την ανεργια ή το μειωμενο εισοδημα με συγκεκριμενα δικαιολογητικα. Κανουνε πραξη και οχι ψευδεπιγραφα την αρχη της ασφαλισης εργασιας και οχι της ιδιοτητας απο την στιγμη της πρωτοκολησης της ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ αλλα και της ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ που προτεινουμε ,συμφωνα με την εκδηλωση μας στο γκρουπ : http://www.facebook....67824306605170/

Edited by atlantas1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.